Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy...

fgfg 05 Sty 2011 02:11 65230 127
  • #31 05 Sty 2011 02:11
    FlyBoy
    Poziom 28  

Nie wiem czy w Polsce jest przedstawiciel PDR. Czasami używki trafiają się na eBay'u. Dzięki halogenowi Osram 64635 HLX i układowi soczewek, bezwładność cieplna jest minimalna a rozkład temperatury idealny na całym polu grzania.

• Fibaro
  • #32 05 Sty 2011 03:02
    kmkm2
    Poziom 20  

Bardzo proszę, o podanie dokładnego symbolu bo jakoś nie mogę nigdzie tego znaleźć.

• #33 05 Sty 2011 11:30
    fejo

Poziom 12  

kmkm2 napisał:
    Witam
    Pytanie z innej beczki. Mój promiennik strasznie nierówno grzeje, po środku jest o wiele wyższa temperatura niż przy krawędzi. W wyniku tego przy większych układach kulki przy krawędziach jeszcze się nie rozpuszczają a środek układu już jest przegrzany. Zastanawiam się nad zmianą promiennika, czy ktoś się spotkał z tym problemem?

Moim zdaniem najlepiej jest zastosować promiennik na rurkach kwarcowych, mają mniejszą bezwładność cieplną i równo promieniują.
    Taki promiennik na rurkach kwarcowych zastosowano np. w stacji lutowniczej AOYUE BGA Int732
    Co do twojego promiennika oddal go trochę od układu, będzie się nagrzewał troszkę dłużej ale i równiej będzie grzał.

• #34 05 Sty 2011 20:00
    fgfg
    Poziom 14  

kmkm2 fajnie że udało Ci się sterownik przekonstruować do smd. Będę się zabierał za budowę. Czekam więc na dokumentację i soft.
    Mam jeszcze pytanie do kmkm2. Czy w sofcie udało się zaimplementować algorytm PID?
    A i jeszcze pytanie na które wcześniej nie uzyskałem odpowiedzi. W którą stronę powinien być skierowany ciąg wentylatora znajdującego się za promiennikiem górnym? I to samo chciałbym wiedzieć odnośnie wentylatora dolnego.

• #35 05 Sty 2011 21:03
    kmkm2
    Poziom 20  

Ja mam ustawiony wentylator tak żeby dmuchał. Na razie soft do płytki i sama płytka jest w fazie projektowej. Jutro postaram się wszystko wykonać praktycznie i zobaczymy jak to wszytko działa. Algorytm PiD też teoretycznie powinien dziać.
    Pozdrawiam

• #36 05 Sty 2011 23:49
    Robgie
    Poziom 27  

fgfg napisał:
    W którą stronę powinien być skierowany ciąg wentylatora znajdującego się za promiennikiem górnym? I to samo chciałbym wiedzieć odnośnie wentylatora dolnego.

Tak jak napisał kmkm2, jak zrobisz wyciąg to byś musiał mieć specjale wentylatory przez które może przechodzić gorące powietrze, a tak wystarczy zwykły komputerowy.

• Fibaro
  • #37 06 Sty 2011 14:54
    lisuluke
    Poziom 16  

Witam
    kmkm2 napisał:
    "Pytanie z innej beczki. Mój promiennik strasznie nierówno grzeje, po środku jest o wiele wyższa temperatura niż przy krawędzi. W wyniku tego przy większych układach kulki przy krawędziach jeszcze się nie rozpuszczają a środek układu już jest przegrzany. Zastanawiam się nad zmianą promiennika, czy ktoś się spotkał z tym problemem?"

Niestety mam ten sam problem. Kulki na bokach układu nie topią się. Próbowałem oddalić promiennik od układu, ale nie byłoróżnicy.

• #38 06 Sty 2011 15:21
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

Ja tego nie rozumie dlaczego ten temat w dziale[laptopy hardware]?
    Jest dział warsztat elektronika.Taka stacja BGA już jest zrobiona ,,Amerykę chcecie odkryć,,w 100% działa , po co temat tasiemiec w tym dziale?

• #39 06 Sty 2011 16:13
    fgfg
    Poziom 14  

bonzo jan napisał:
    Ja tego nie rozumie dlaczego ten temat w dziale[laptopy hardware]?
    Jest dział warsztat elektronika.Taka stacja BGA już jest zrobiona ,,Amerykę chcecie odkryć,,w 100% działa , po co temat tasiemiec w tym dziale?

Jak Ci nie pasują takie wątki to nie czytaj.
    A jak nie masz niczego konstruktywnego do dodania to się nie wypowiadaj.
    A tak na marginesie to jest naprawdę niewiele wątków na temat budowy stacji BGA, no może poza jednym ale jest już zamknięty i to nie dlatego że temat został wyczerpany tylko dlatego że się autor przestał interesować.

lisuluke napisał:
    Witam
    kmkm2 napisał:
    Niestety mam ten sam problem. Kulki na bokach układu nie topią się. Próbowałem oddalić promiennik od układu, ale nie byłoróżnicy.

A może by tak zrobić jakiś dyfuzor. Tylko z czego...

• #40 06 Sty 2011 18:35
    wonsacz666
    Poziom 11  

A bonzo jan znowu swoje pięć groszy chce wtrącić kolego jak nie masz nic konstruktywnego do dodania a widać, że nie to się nie wypowiadaj, bo przez takich jak ty dobre tematy są zamykane ze względu na bezsensowne wywody nie na temat... nie chcesz nie czytaj i tyle a Ameryki nie chcemy odkryć a jedynym, który zrobił suuuuper stację do BGA jesteś na pewno ty, bo twoim zdanie my nie jesteśmy w stanie tego zrobić.

Co do promiennika i nierównomiernego grzania większych układów to też miałem ten sam problem, ale w moim przypadku oddalenie promiennika od płyty rozwiązało problem, co prawda proces czasowo został wydłużony (nagrzewanie), ale pomogło.

Warto jednak się rozważyć dodatkowo opcję z halogenem Osram 64635 HLX, którą przedstawia kolega FyBoy.

• #41 06 Sty 2011 19:47
    fgfg
    Poziom 14  

A jaką odległość promiennika od układu stosujesz teraz? I czy zmieniałeś coś w profilu grzania?

• #42 06 Sty 2011 22:40
    top6
    Poziom 11  

Witam. Ja mam oddalony ok 6-7cm, promiennik od układu i nie mam ogólnie problemu z "roztapianiem" kul. Dla mnie sprawuje się super.Ale....
    Chciałem przetestować tego halogena Osram /już go nabyłem/, jednak problem z optyką do niego, trzeba regulować wysokością od układu.
    Znalazłem firmę która sprzedaję optykę tą PDR ale cena kosmos.
    Mam pytanie do kolegi flyboy pod jaka nazwą znalazł tą optykę, musi być jakaś możliwość zmontowania tego w oparciu o soczewki.
    Ile kolega za to zapłacił.

• #43 06 Sty 2011 23:01
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

Link

Pdr Pdr a ja nie wiem o co chodzi teraz wyżej mam.(mówię nie)
    A tu następne pewnie drogie ustrojstwo a bonzo.pl mówi -nie.

Link

To że ktoś ukończy studia nie znaczy że wymyśli dobrą stacje lutowniczą.

• #44 06 Sty 2011 23:05
    FlyBoy
    Poziom 28  

Kupiłem to na eBay US, kosztowało mnie to niewiele w stosunku do rynkowej wartości sprzętu, konkretnej sumy nie chcę zdradzać.
    Niestety w tej głowicy jest aż pięć soczewek wykonanych z CaF2 :cry: plus "zimne lustro" dzięki któremu na pcb jest tylko delikatna poświata a nie oślepiające światło.
    Ja proponuję koledze bozno.jan pochwalenie się swoją konstrukcją, pewnie profesjonalne stacje przy konstrukcji kolegi to zabawki.

• Fibaro
  • #45 06 Sty 2011 23:08
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

Toś przepłacił zbędny bajer .
    Można wykonać maszynę bez takich spraw(myśleć).
    Wyżej filmy,,i niech oni podejdą z tymi maszynkami pod X- box360 płytę-he he już to widzę co się dzieje z płytą.

• #46 06 Sty 2011 23:26
    FlyBoy
    Poziom 28  

A co takiego szczególnego jest w płycie xbox 360? Nie mam żadnego problemu z ponownym nałożeniem kulek i wlutowaniem GPU i CPU w xbox 360. Po pierwsze używam specjalnej czarnej teflonowej taśmy naklejanej na rdzeń, dzięki temu polerowane rdzenie absorbują ciepło i rozkłada się ono równomiernie. Po drugie nie drę pcb grotem i plecionką, tylko usuwam stare lutowie bezdotykowo, dzięki temu soldermaska jest nietknięta i pola kulek nietknięte, a jak wiadomo ma to duży wpływ na zlewanie się kulek podczas ponownego nakładania układu. Proponuję lepiej powalczyć z grafiką na płytach IBM, gdzie chip jest cały zalany klejem, a nie bawić się xboxem. :)

• #47 06 Sty 2011 23:33
    top6
    Poziom 11  

FlyBoy napisał:
    ... Po drugie nie drę pcb grotem i plecionką, tylko usuwam stare lutowie bezdotykowo, dzięki temu soldermaska jest nietknięta i pola kulek nietknięte, a jak wiadomo ma to duży wpływ na zlewanie się kulek podczas ponownego nakładania układu...

Czy możesz podzielić się patentem, w jaki sposób to robisz.

• #48 06 Sty 2011 23:36
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

,,bezdotykowo ,,a to ciekawe?
    Masz dostęp do takich rzeczy?

Link

Co raz więcej trafia do mnie sprzętów po wlutowanym na sztukę układzie.
    Po wylutowaniu -wychodzą takie ,,kwiatki,, że mnie ,,krew zalewa,, że biorą się za takie naprawy pseudo serwisy .Pourywane pady czy rozwarstwienia płyty i wprowadzają na aukcjach ,,nie naprawiana,,

Czy to xbox czy telefon to nie jest zabawa,szanuj to co robisz.

• #49 06 Sty 2011 23:48
    top6
    Poziom 11  

bonzo jan napisał:
    ,,bezdotykowo ,,a to ciekawe?....
    Czy to xbox czy telefon to nie jest zabawa,szanuj to co robisz.

Akurat, ja nie naprawiam ani telefonów w ogóle, a X360 mało, a porady kolegów są mile widziane, czemu nie podzielisz się swoją wiedzą - zamiast krytykować wszystkich.
    Czy Twoja strona "http://bonzo-pl.blogspot.com/", a przeczytałeś chociaż raz, co tam napisałeś... Ja osobiście nie oddałbym do takiego serwisu nic nawet jakby za 1zł naprawiał.
    Temat tego wątku to Budowa stacji.. a nie kto jest mistrzem w XBOX360, a admin śpi...

• #50 07 Sty 2011 00:01
    FlyBoy
    Poziom 28  

top6 napisał:
    FlyBoy napisał:
    ... Po drugie nie drę pcb grotem i plecionką, tylko usuwam stare lutowie bezdotykowo, dzięki temu soldermaska jest nietknięta i pola kulek nietknięte, a jak wiadomo ma to duży wpływ na zlewanie się kulek podczas ponownego nakładania układu...

Czy możesz podzielić się patentem, w jaki sposób to robisz.

Co prawda nie mam Air-Vac'a ale ręcznego PACE'a, jednak sam proces wygląda mniej więcej tak:

Link

Są dwie rurki, jedną tłoczone jest gorące powietrze, drugą zasysane są kulki. Płyta musi być na podgrzewaczu.

• #51 07 Sty 2011 00:09
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

O! tu mnie zaskoczyłeś -choć to sporo energii pewnie pobiera.?
    Jak płytę przenieść dalej na stacje do wlutu?(czy to zarazem dwie maszynki?w jednej)

bonzo jan napisał:
    .

Ktoś napisał,,każdy kucharz ma swoją kuchnie.
    Koszt wlutowania układu to 20-30 zł u mnie dochodzi nakład pracy czas.

W temacie tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1461877.html
    top6 napisał:

Czy Twoja strona ? http://bonzo-pl.blogspot.com/ ... a admin śpi...

-Tak.

• #52 09 Sty 2011 17:41
    Łukasz K
    Poziom 17  

Panowie a czy jako element grzewczy można zastosować takie rury kwarcowe jak w takie przykładowej farelce? Znalazłem przykładowy na aukcji. Są tu 3 rurki i odbłysniki? Bo te promienniki z selfy to cholernie drogie są. Podobno ma to także regulację skokową 400 800 i 1200W. Nie myślę stosować jej w preheaterze ale chodzi mi o moc tych promienników - powinna byc wystarczająca. Co o tym myślicie?

• #53 10 Sty 2011 09:45
    fgfg
    Poziom 14  

kmkm2 Jak wyszły testy?

• #54 30 Sty 2011 15:22
    lisuluke
    Poziom 16  

Witam
    Kupiłem niedawnona termoparę K fi 0,08mm BGA OMEGA 5TC-TT-KI-40-1M. Podpiąłem ją do sterownika kolegi kmkm2. Niestety mam problem, ponieważ mam zawyżoną temperaturę o około 20stopni. Czy ktoś może spotkał się z takim problemem?Dodam że na innej termaparze( którą wcześniej wykorzystywałem jest ok).

• #55 30 Sty 2011 17:23
    fgfg
    Poziom 14  

Ja też mam tą termoparę. Tylko że na razie leży i czeka na dokończenie budowy.
    Jestem na etapie budowy od strony mechanicznej. A w międzyczasie czekam na dokończenie projektu przez kmkm2 sterownika w SMD z algorytmem PID.
    Jak uruchomię to powiem coś więcej.

A może wadliwa sztuka Ci się trafiła?

• #56 30 Sty 2011 18:28
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

lisuluke napisał:
    Witam
    Kupiłem niedawnona termoparę K fi 0,08mm BGA OMEGA 5TC-TT-KI-40-1M. Podpiąłem ją do sterownika kolegi kmkm2. Niestety mam problem, ponieważ mam zawyżoną temperaturę o około 20stopni. Czy ktoś może spotkał się z takim problemem?Dodam że na innej termaparze( którą wcześniej wykorzystywałem jest ok).

Pamiętajcie o kompensacji temperatury "zimnych końców" termopary. W tym rozwiązaniu jest to robione na płytce sterownika. Błąd może się brać na styku: wtyczka termopary-gniazdo na obudowie, jeśli znajduje się ono w innej temperaturze niż jest robiona kompensacja.

• #58 31 Sty 2011 12:00
    fgfg
    Poziom 14  

Czy jeszcze ktoś z elektrody spotkał się z podobnym problemem z termoparą omega? Czyżby ten układ do kompensacji zimnego końca nie współpracował z tą konkretną termoparą? Przecież ona typu K jest.

• #59 31 Sty 2011 20:42
    lisuluke
    Poziom 16  

Próbowałem podpinać termoparę Omegi praktycznie bezpośrednio do nóżek układu ( żeby pominąc złącza), jednak nie było poprawy. Mam natomiast pytanie do osób, które mają sterownik od kolegi kmkm2. Jakie są wskazania temperatur na wyświetlaczu, w momencie gdy wszystkie 3 termopary są wypięte?

• #60 01 Lut 2011 01:25
    bonzo jan
    Użytkownik obserwowany

To jaką w końcu stacje budujecie?
    -Promiennik górny na powietrze gorące czy IR?
    -Dolny podgrzewacz gorący nadmuch czy zestaw promienników ?
    ,jakich (rurki czy promienniki?)
    A może pustak owinięty drutem oporowym i takie pomysły widziałem na elektrodzie.
    czy
    dla porównania stacje BGA -warto coś podpatrzeć.
    :D Tutaj klik

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME