Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy...

fgfg 01 Apr 2011 08:01 71761 131
Optex
    satanistik
    Level 27  
    Czy taki promiennik jak na zdjęciu nada się na preheater ?
    moc promiennika 1000W. Czy jego kształt (lekko wklęsły) nie przeszkodzi w równomierności nagrzewania ? Promienniki mają metalowe odbłyśniki , teoretycznie jak by zastosować 3 w odpowiedniej odległości od płyty mogło by się wyrównać.

Zna ktoś może aktualne ceny promienników w selfa, wiem że można zapytać wolałbym porównać co się bardziej opłaci.
  • Optex
    figaro
    Level 14  
    podaje aktualne ceny

HTS/1 400W 102,60zł netto
    T-HTS/1 400W 149,60zł netto
    T-SHTS 300W 232,50zł netto
    przewód w izolacji teflonowej 5,90zł netto 1metr sprzedają po 10m
    kostka ceramiczna podwójna 2,50zł
    koszt przesyłki DPD 30zł

z tego co mi wiadomo od 1kwietnia cena ma się zmienić dlatego warto zadzwonić i się zapytać
    satanistik
    Level 27  
    Jaki promiennik nadaje się na górny podgrzewacz? Widziałem ktoś pisał T-Shts /4 60x60 jednak w ofercie jest tyko 300W o tych wymiarach , czy moc nie będzie zbyt mała? Czy ktoś mógł by wypowiedzieć się na temat promiennika ze zdjęcia?
    dariuszj
    Level 20  
    Za 67 zł netto kupisz promienniki ECH1 firmy Elcer. To mniej więcej odpowiednik HTS1 niemieckiego Elsteina. Promiennik ze zdjęcia to Elstein typ FSR. Czy się nadaje? Trudno powiedzieć. Ogólnie wyprofilowane przeznaczone są do grzania z większej odległości niż płaskie. W zamieszczonym PDFie karta katalogowa promiennika ECH1 Elcera. W karcie są też namiary na firmę. Wysyłają bardzo szybko. Na trzeci dzień miałem przesyłkę u siebie. Kurier gratis. Fajne promienniki, wykonane z cienkiej ceramiki co powoduje, że czas nagrzewania jest bardzo krótki.
    W tej chwili w Selfie brak promienników HTS1. Dostałem informację, że będą dostępne po 6 kwietnia. Pewnie i cena będzie inna, znając realia wyższa. Dlatego kupiłem tańsze Elcery rodzimej produkcji.
    olo-eu
    Level 18  
    A jak to się ma do promienników kwarcowych (tych z rureczkami)? Czy one nie były by lepsze? No i jakie są ich wady i zalety?
  • Optex
    satanistik
    Level 27  
    Udało mi się kupić okazyjnie pirometr :
    Link
    Ze specyfikacji wynika że jest on wyposażony w interfejs rs232 czyli można go sprzęgnąć z regulatorem. Moje pytanie brzmi czy będzie on wystarczający do stabilizacji temperatury układu . dodatkowo pirometr ma wejście na termoparę czyli można zastosować zamiennie te rozwiązania. Program sterujący planuję opracować w środowisku LabView .
    dariuszj
    Level 20  
    Witam
    Czy udało się komuś rozwiązać problem błędnych wskazań temperatury sterownika kolegi KMKM2 przy współpracy z termoparą OMEGA? U mnie tak jak u niektórych kolegów wystąpił ten problem. Układ MAX6675ISA zakupiony w TME. Termopara to 5TC-TT-K-40-36, reklamowana przez sprzedawcę jako prawidłowo współpracująca z MAX6675. Porównałem z termoparami Czaki i jakąś chińską. Podczas gdy obie wymienione wskazywały temperatury niemal identyczne, odczyt z OMEGI jest zawyżony o ok. 20st. C.
    lisuluke
    Level 17  
    dariuszj spróbuj przy układzie MAX współpracującym z termoparą omega, przeciąć ściężkę łączącą końcówkę nr2 z masą.Tak żeby termopara była podpięta tylko do układu. Napisz czy po odcięciu tej końcówki od masy i podpięciu termopary wskazania są prawidłowe
    kulon
    Level 11  
    Witam, ja zbudowałem na razie sam podgrzewacz na promiennikach ECP4 firmy Elcer. Sterownik E5CN firmy OMRON, czujnik typ K sterowanie PID. Dziś odbyły się próby i okazuje się, ze temperatura mierzona od góry przy układzie wynosi ok 100st C a płyta zaczyna się rozwarstwiać. Czujnik umieszczony pod płytą przy wskazaniach 150 st C też płyta się rozwarstwia. Co może byś nie tak? Miał już może ktoś podobne doświadczenie i podpowie co robię nie tak?
    Pozdrawiam.
    lisuluke
    Level 17  
    kulon mierzysz temperaturę tylko jedną termoparą dotykającą płyty głównej?? Nie mierzysz temperatur promienników? podgrzewasz według odpowiedniego profilu? Czy poprostu ustawiasz temperature np 230 stopni i grzejesz?
    kulon
    Level 11  
    tak tylko jedna termopara. Ma to być prosty podgrzewacz taki jak można kupić na allegro za ok 300-400zł, wiec o profilach też nie ma mowy.
    greg464
    Level 17  
    kulon wrote:
    temperatura mierzona od góry przy układzie wynosi ok 100st C a płyta zaczyna się rozwarstwiać. Czujnik umieszczony pod płytą przy wskazaniach 150 st C też płyta się rozwarstwia.

Jaka odległość płyty od promiennika i jaka moc promienników.
    Coś wygląda na to, że za szybko się to nagrzewa.
    lisuluke
    Level 17  
    Termopara dotyka powierzchni płyty głównej? Porównywałeś pomiar z pirometrem? Jeśli nie korzystasz z żadnych profili, to podejrzewam że zbyt szybkie nagrzewanie płyty ją uszkadza. Bo płytę trzeba nagrzewać z odpowiednią prędkością. Obejrzyj sobie wykres profilu lutowania to się przekonasz
    kulon
    Level 11  
    Promienniki mają wymiary 12x12 cm i moc 400W. Zamontowane są dwie sztuki. Odległość płyty od promienników ok 2,5 cm. Co do czasu to muszę sprawdzić ale nie był to zbyt szybko ok 10 min (tak na oko).
    greg464
    Level 17  
    Zwiększ odległość płyty od promienników do 5cm.
    I przede wszystkim potwierdź temperaturę innym miernikiem np. pirometr.
    Temperaturę mierz na płycie i na promiennikach.
    Z danych katalogowych wynika, że po 10 minutach na promiennikach powinno być ok 500 stopni.
    W tych warunkach przy 2,5cm odstępu płyta powinna się usmażyć.
    kulon
    Level 11  
    Dziękuje za podpowiedzi, jutro sprawdzę wszystkie sugestie i chyba muszę poszukać pirometru.
    kulon
    Level 11  
    Mierzę teraz temperaturę na promiennikach pod płytą i na płycie. Odległość od promienników została taka sama. Temperatura na promiennikach 150 st C na płycie ok 60st C. Podnoszę stopniowo temperaturę na promiennikach do 280st C, pod płytą jest 200st C na płycie 140st C. płyta zachowuje się dobrze tzn. nie rozwarstwia się. Dlaczego jest taka różnica miedzy spodem a górą? Czy można jeszcze grzać aby na górze płyty osiągnąć przynajmniej 160-170st C? Co wtedy ze spodem płyty?
    Pozdrawiam.
    dariuszj
    Level 20  
    Górę płyty osłoń folią aluminiową zostawiając odsłonięty tylko lutowany układ z 1-1,5 cm marginesem. Dzięki temu płyta nie traci tak szybko ciepła i jest mniejsza różnica temperatur spodu i góry.
    figaro
    Level 14  
    Witam Panowie
    Ostatnio szukałem odpowiedniej obudowy która posłużyła by mi do budowy stacji. Były różne pomysły aż znalazłem coś takiego.
    Wymiary:
    szerokość-43cm, głębokość 42cm, wysokość 9-cm
    płyta czołowa i tylna jest odkręcana i można je zastąpić własnymi
    w obudowie fabryczny otwór do montażu wentylatora 8x8

Jak ktoś jest zainteresowany taką obudową mogę odstąpić za niewielkie pieniądze
    zainteresowanych odsyłam na e-maila

poniżej kilka fotek

Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy... Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy... Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy... Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy... Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy... Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy...
    dariuszj
    Level 20  
    lisuluke wrote:
    dariuszj spróbuj przy układzie MAX współpracującym z termoparą omega, przeciąć ściężkę łączącą końcówkę nr2 z masą.Tak żeby termopara była podpięta tylko do układu. Napisz czy po odcięciu tej końcówki od masy i podpięciu termopary wskazania są prawidłowe

Szczerze mówiąc myślałem o tym, ale płytkę wykonałem w wersji jednostronnej w/g projektu z innego forum. Masa w tym projekcie to duże powierzchnie przebiegające pod układami. Trochę kłopotliwe było cięcie ścieżek. Musiałem wylutować MAXa. Ale do rzeczy. Po zabiegu rzeczywiście wskazania są prawidłowe, jednak po dotknięciu termopary palcem wskazania są niestabilne. Cały czas oscylują o kilka stopni wokół rzeczywistej temperatury.
    greg464
    Level 17  
    kulon wrote:
    Mierzę teraz temperaturę na promiennikach pod płytą i na płycie. Odległość od promienników została taka sama. Temperatura na promiennikach 150 st C na płycie ok 60st C. Podnoszę stopniowo temperaturę na promiennikach do 280st C, pod płytą jest 200st C na płycie 140st C. płyta zachowuje się dobrze tzn. nie rozwarstwia się. Dlaczego jest taka różnica miedzy spodem a górą? Czy można jeszcze grzać aby na górze płyty osiągnąć przynajmniej 160-170st C? Co wtedy ze spodem płyty?
    Pozdrawiam.

Podaj jeszcze w jakim czasie osiągasz te temperatury.
    Prawdopodobnie za szybki przyrost temperatury lub błąd pomiaru.
    Co się dzieje po zwiększeniu odległości płyty od promienników?
    Nie pamiętam dobrze ale chyba optymalna odległość płyty od promiennika to ok 5cm,
    uzyskuje się wtedy równomierne nagrzewanie.
    kulon
    Level 11  
    greg464 masz chyba racje co do czasu i temperatury. Okazało się że termometr zaniżał wartość o ok 30st C. Zaopatrzyłem się w pirometr i teraz jest ok. Odległości płyty od promienników nie zmieniałem wydłużyłem tylko czas wygrzewania do ok 4min. Wiem, ze to za dużo ale boję się jednak o rozwarstwianie płyty,muszę jeszcze poćwiczyć na złomie.
    Jedną płytę wczoraj udało się zrobić dziś pokombinuję z inną korzystając z profili zamieszczonych na wcześniejszym wątku. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
    Dziękuje za wszystkie podpowiedzi i sugestie.
    lisuluke
    Level 17  
    dariuszj niestety ja też mam lekką niestabilność. Niestety jednak ja innego sposobu na wskazania omegi nie znalazlem.
    pawloch
    Level 11  
    Witam.

Zabieram się za budowę stacji BGA. Ma ona służyć przede wszystkim celom naukowym, jaki ewentualnej naprawie laptopa który posiadam, a w którym wysiada grafika...

Preheater mam zamiar zrobić z starej brandury (taki stary piekarnik, posiadający rozwinięty drut oporowy z góry i z dołu w którym dawniej piekło się ciasta, a teraz leży nieużywany).

Zamiast zwykłej stacji hot air, do podgrzewania układu chciałbym zastosować żarówkę halogenową, tak jak to opisał użytkownik mdcs w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1630779-150.html , oraz "bonzo jan" stronę wcześniej w tym samym temacie.

Myślałem nad zastosowaniem halogenu mocy 150W, ale w dokumentacji dostępnej tutaj:
    http://br.osram.info/produtos/profissional/display_optic/downloads/64634_HLX_e.pdf
    pisze, "forced cooling required" w "required conditions of operation". Czyli że trzeba dorobić jej chłodzenie?
    Halogen 64635 (wersja z pozłacanym odbłyśnikiem, typowo do lutowania UV) nie ma żadnej informacji na temat ewentualnego chłodzenia (ale kosztuje...).
    I jeszcze jedna kwestia: czy halogeny 12,15 i 230 V różnią się czymś jeszcze, czy tylko zasilaniem ?
    W ostatecznym rozrachunku znalazłem żarówkę halogenową mocy 150W zasilaną 230V na, i mam nadzieję że będzie ona ok. Odpada tu kwestia zasilania, bo rozumiem że będzie można ją bezpośrednio podłączyć do gniazdka)

Gorzej rysuje się kwestia odbłyśnika... z postów w temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1630779-150.html wynika, że zastosowanie złotego odbłyśnika daje dużo więcej odbitego promieniowania UV, skierowanego w stronę układu którym się zajmujemy.
    Halogen 64635 jest dla mnie za drogi.
    Mam zamiar kupić halogen 64634 żeby pozłocić jej odbłyśnik. I tu pytanie: czy będzie warto? czy może odbłyśnik od zwykłego halogenu po pozłoceniu będzie równie dobry?

Kolejna sprawa to pozłacanie odbłyśnika. Załatwienie płatków złota to nie problem. Ale czy pozłacać halogen od wewnątrz, czy też od zewnątrz? Jeśli od zewnątrz to czy wcześniej trzeba pozbyć się srebrnej warstwy, która aktualnie robi za odbłyśnik?

Jak tylko wykonam stację i uda mi się cokolwiek pożytecznego nią zrobić, dam znać (choć zbliża się sesja, i pewnie dopiero w lipcu będzie czas aby przysiąść nad tym porządnie).

Proszę o uwagi, i ew. porady w sprawie zastosowania halogenu do luowania, bo wszystko co do tej pory znalazłem to właśnie info od "bonzo jan" i "mdcs".
    John5MM
    Level 19  
    Co myślicie o wykorzystaniu lampy halogenowej 500W jako elementu grzewczego do spodu ? , rozgrzewa się powoli a osiąga temperaturę ok 280 C (mierzyłem miernikiem na 150 W , jednak po przyłożeniu cyny było to zbyt mało aby ją roztopić) , co myślicie na temat 500W ?
    bkia
    Level 15  
    Witam buduję stację z 6 ceramicznych promienników podczerwieni każdy 500w,dlatego 6 bo są małe 12cm długości.
    Zakupiłem sterownik temperatury REX - C100.
    Mam z nim wielki problem instrukcja po angielsku, nie daje rady z ustawieniami.
    Temperatura skacze jak szalona nie mogę jej opanować za duża moc,wiem że sterownik posiada opcję histerezy,tylko nie wiem jak ją uruchomić.
    Tłumacz google nie wiele pomaga.
    Udało mi się raz ustawić temperatura na 100*,histereza była koło 80* ale nie potrafię tego powtórzyć.
    Znalazłem program w wersji demo który mi przetłumaczył tylko część instrukcji.
    Załączam 3 pliki instrukcji każdy inny jeden częściowo przetłumaczony.
    Za wszelką pomoc z góry dziękuje.
    Jeden plik już istnieje na elektrodzie dlatego link
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9535650#9535650
    konrad_515
    Level 10  
    Długi czas śledzę wątek i postanowiłem stworzyć własną stację opartą o 4 promienniki ceramiczne Elcera (ECP-400W każdy) jako dół i promiennik kwarcowy (QP-1/4 150W) jako górny heater z racji małej bezwładności, całość sterowana dwoma sterownikami pid (rex-c100, lim-9090), jako czujnik zastosowałem termoparę omega 0,25mm. Wszystko spisuje się rewelacyjnie, płyta jest usztywniona za pomocą stołu własnego pomysłu. Jak widać całość tworzona szlifierką kątową i wiertarką, przyznaje że koszty były priorytetową sprawą

Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy... Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy... Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy... Budowa stacji na podczerwień do BGA - ciąg dalszy...
    badgerman
    Level 14  
    pawlosso wrote:
    Witam
    Panowie potrzebuje opinii co wy na takie połączenie chodzi mi o kamerkę oraz obiektyw

http://www.securitycamera2000.com/products/20X%252d180X-Zoom-Camera-Lens.html?setCurrencyId=1

i kamerka

http://allegro.pl/kamera-ip-wifi-wewnetrzna-480-000-z-obiektywem-cs-i1884918168.html

pozdrawiam

Obiektyw mam - rewelacja. Z resztą jak działa masz kilka stron wcześniej.
    Z kamerą ja się z IPCAM nie pchałem - ja mam 600TVL CCTV i do tego za 5 PLN kartę TV z Alledrogo