Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Benq W500 - świeci na żółto zamiast na biało

paprykarz18 16 Dec 2010 22:34 10165 10
    paprykarz18
    Level 2  
    Witam serdecznie.

Kupiłem używanego Benq W500.
    Obraz jest blady i gdy z komputera wyświetlę biały obraz widać, że projektor nie ma koloru białego, zamiast niego jest żółty. Tak się dzieje przy wyświetlaniu obrazu z różnych źródeł, różnymi kablami. Nawet menu projektora jest źółtawe.

Projektor ma 3 lata. Zostało 200 godzin lampy (6%). Cały czas używany w trybie ekonomicznym. W pomieszczeniu, gdzie się paliło papierosy.

Nie wiem, czy to wina wypalonej lampy, czy coś poważniejszego.
    Nie chcę wydać 700zł na lampę, a później się okaże, iż to widna paneli albo czegoś innego.

Z góry dziękuję za odpowiedź lub pokierowanie do odpowiedniego tematu na tym forum.

Pozdrawiam
    Patryk
    adobrzan
    Level 11  
    Najpierw sprawdź w menu, czy kolory nie są dostosowane do koloru ściany albo coś w tym stylu. A najlepiej przywróć ustawienia fabryczne.

A po drugie bo takim czasie używania na pewno nie zaszkodziło by czyszczenie optyki, zwłaszcza jeśli był używany w zakurzonych pomieszczeniach itp.
    Tylko uważaj, bo przy nie umiejętnym czyszczeniu można sporo popsuć zwłaszcza przy panelach LCD.
    paprykarz18
    Level 2  
    Dziękuję.
    Ustawienia wróciły do fabrycznych - dalej to samo.
    Jest możliwe, że ten żółty kolor, a raczej brak białego, z powodu brudnych paneli albo optyki?
    Trochę boję się samemu projektor rozkręcać. Można gdzieś znaleźć w internecie filmiki instruktażowo-szkoleniowe do tego projektora?
  • Helpful post
    adobrzan
    Level 11  
    Budowy tego projektora nie znam, generalnie zanim zaczniesz rozbierać optykę kilka razy pomyśl, czy ruszenie tego elementu nie spowoduje nieodwracalnych zmian.

Zdjąć zewnętrzną obudowę na pewno możesz, zobaczyć czy jest kurz w środku, czy nie ma popękanych albo stopionych elementów.
    paprykarz18
    Level 2  
    Dziękuję bardzo.
    Tak zrobię i zobaczę, czy jest poprawa.
    paprykarz18
    Level 2  
    Zakup tego projektora to chyba jedna, wielka wtopa.

W środku czuć dym tytoniowy. Przedmuchałem wszystko, co się dało. Wypadło sporo śmieci, kurzu. Nic to nie dało.

Dodatkowo zrobiłem test. Wyświetlałem kolejno podstawowe kolory. Widać, że panele lcd lub lustra, soczewki, czy co tam, są brudne, gdyż na obrazach było widać ciemniejsze plamy.

Mam teraz taką hipotezę, że lampa lub lustra odbijające światło są brudne od dymu tytoniowego. Z tego białe światło projektora jest brudno-żółte. Dodatkowo lampa jest prawie całkiem wypalona i brudna, więc świeci tak strasznie ciemno.

Czy to możliwe?

Nie chcę utopić za dużo pieniędzy, najlepiej wcale bym ich nie topił...
    Oddać projektor do serwisu żeby mi go wyczyścili, a następnie kupić i zamontować nową lampę? Bo jak kupię lampię i włożę do brudnego projektora to może od wysokiej temperatury spalić?
    maroFX
    Level 9  
    Witam,
    żółty obraz niekoniecznie winą projektora. Stara lampa świeci słabiej, ale nie zmienia kolorów.O zuzyciu lampy może świadczyć spory wzrost napiecia na złączach żarnika.Tylko musiałbys pogrzebać i znać napięcie na nowej lampie.
    A przypadkiem nie masz poprzestawianych ustawienm karty graficznej? Przykladowo Grafika wyswietla Ci za zółty obraz, ale skorygowales to ustawieniami monitora i obraz wydaje sie byc normalny. POdłączyles projektor i sie okazało... jak widzisz.

Od razu prośba: czy mógłbyś możliwie dokładnie sprawdzić jak ogniskuje Twój W500 na krókie odległości ? Z ilu minimalnie [cm] dasz rade wyswietlic jeszcze całkowicie ostry obraz? Chcialem kupic któryś z modeli Wxxx do eksperymentów. Niby producent podaje 1.2-1.3m ale to nie musi byc prawda.
    adaśku
    Level 2  
    Witam. Mnie też przed kilkoma dniami padł W500...objaw jest taki, że nie mam w ogóle obrazu. Kompletnie nic. Dioda od lampy miga. Po wyjęciu lampy, na blaszkach umieszczonych po obydwóch stronach widać ślady jakby przepalenia (punkciki w okolicach śrubek). Projektor cały czas używany w trybie ECO. Do zakończenia "normalnego" żywota lampy zostało mi może ok 25-40% nie pamiętam dokładnie.
    Zastanawiam się czy to ewidentna wina lampy czy może zbyt wysokiej temperatury proja...
    Czy mam wysłać projektor do serwisu?? Nie chcę wydawać 750 PLN na nową lampę i cieszyć się nią 10 minut bo okaże się że "coś" lampę atakuje w środku i wymaga to czyszczenia lub wymiany (jak pisał wyżej Paprykarz18)....Może ktoś miał podobny przypadek...?

PS Zakupu W500 nie żałuję
    walus555
    Level 18  
    A może poprostu jest kabel uszkodzony np przerwana którać z lini RGB
    andrew3000
    Level 1  
    Witam, paprykarz18 czy udało Ci się dojść/naprawić projektor W500 pod kontem żółtego koloru wyświetlanego zamiast białego. Aktualnie mam podobny problem, projektor wyświetla dominujący żółty obraz zamiast białego. Projektor najprawdopodobniej przebywał w pomieszczeniu gdzie były palone papierosy :]

Pisownia!
    androot
    User removed account
    User removed account