Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Upgrade wzmacniacza gitarowego Behringer V-Tone GM108

kryh 17 Dec 2010 03:01 2490 3
    kryh
    Level 2  
    Zmęczony kiepskim brzmieniem ww sprzętu postanowiłem pobawić się z nim i spróbować z niego wyciągnąć jakiś porządny dźwięk.

Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Końcówka mocy mojego pieca to TDA2030A. Chciałbym ją zastąpić LM1875T. Czy wystarczy ją wlutować na miejsce starej czy może potrzebne są dodatkowe modyfikacje?

2. Kondensatory elektrolityczne w torze audio (22uF 25V i 2,2uF 50V) chcę zastąpić Elna Silmic II. Czy włożenie mocniejszych kondensatorów poprawi jakość dźwięku?

3. Przy wejściu zasilania siedzą dwa kondensatory 1000uF 25V. Na co najlepiej je wymienić? Jakiekolwiek low ESR? Zależy mi głównie na zmniejszeniu ilości szumów, chociaż innymi korzyściami również nie pogardzę ;)

4. Na płytce są 3 kondensatory ceramiczne 100nF, zgaduję, że w torze zasilania ale pewien nie jestem. Czy ich wymiana może poprawić brzmienie?

5. Podobno tanie rezystory węglowe mogą zwiększać ilość szumów. Czy ich wymiana będzie miała zauważalny wpływ na jakość dźwięku?

6. Czy warto wymieniać transformator? Jeśli tak to czym się kierować przy wyborze?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie
    kryh
    Level 2  
    Wrażenia na półmetku:

-wymiana końcówki na LM1875T zmieniła dźwięk nie do poznania: zniknęły szumy, pojawiła się dynamika i przestrzeń

-wymiana siedzących w zasilaniu kondensatorów xunda 1000uF/25V na Panasonic FC 1500uF/35V dodała mocy i głębi, wygładziła dźwięk ale też obcięła trochę średnich i wysokich tonów

-wymiana elektrolitów w torze audio na Elna Silmic II wyraźnie poprawiła brzmienie łagodząc prawie wszystkie negatywy Panasoniców FC; pojawiły się szczegóły, których wcześniej nie było słychać

Wszystko było by pięknie, gdyby nie problem z przesterem. Po przekręceniu gałki drive do pozycji 4 pojawia się głośny pisk (znika po wyciszeniu wysokich tonów). Jaka może być przyczyna i co można z tym zrobić?
    Dragonicus
    Level 1  
    Hej Kryh

Mam zamiar kupić ten piecyk bo wydaje mi się najlepszym wyborem w tym przedziale cenowym. Ale czytając Twojego posta zastanawiam się nad wymianą końcówki zaraz po zakupie. Powiedz mi czy miałeś jakieś problemy, czy może jakieś dodatkowe modyfikacje? Czy raczej to zadanie na 20 minut =)

Pozdro
    kryh
    Level 2  
    Jeśli masz możliwość to posłuchaj go przed zakupem, lepiej dozbierać trochę i kupić jakiś lepszy używany. Wymiana końcówki to 10 min, kondensatory warto wymienić ale na taką samą pojemność, każde markowe będą lepsze od fabrycznych. Dodatkowo 2.2uF możesz wymienić na foliowy. Na sprzęganie pomogło zaekranowanie przewodów folią alu i podłączenie jej do masy obudowy. Sporo mogłaby pomóc wymiana tl072 w przedwzmacniaczu ale to już zabawa z smd. Mój piecyk odmówił współpracy po wymianie diód w przesterze na germanowe aap153 i czeka aż znudzi mi się akustyk :D