Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silniki krokowe do CNC własnej roboty

niikii 17 Gru 2010 11:48 3122 6
  • #1 17 Gru 2010 11:48
    niikii
    Poziom 12  

Witam
    Jestem na etapie projektowania małej wfrezarki CNC. Poszukuję silników krokowych. Najlepiej dwóch o identycznych parametrach. Znalazłem coś takiego: ............
    Facet przez telefon nie potrafił udzielić mi informacji czy są to silniku dwustronnego działania, ale powiedział, że są wymontowane z kserokopiarki. Jak myślicie? Czy mogą być dwustronnego działania?

To co znalazłeś zostało usunięte! Pomyśl, aukcja zakończy się a bezużyteczny link pozostanie.
    [Akrzy]

0 6
  • #2 17 Gru 2010 11:53
    Ture11
    Poziom 34  

Hmmm, może nie jestem zbyt kumaty, ale co znaczy "dwustronnego działania? Znaczy z wałem po obu stronach, czy kręcący się w obie strony, czy jeszcze coś innego?

Pozdrawiam.

0
  • #3 17 Gru 2010 14:15
    niikii
    Poziom 12  

Fakt - nie wyraziłem się jasno. Oczywiście chodzi mi o taki silnik krokowy, który można wysterować tak, aby obracał się w prawo i w lewo.

0
  • #4 17 Gru 2010 14:40
    Ture11
    Poziom 34  

No to chyba każdy silnik krokowy można tak wysterować.. W każdym razie na pewno wysterujesz unipolarny (6 przewodów) i bipolarny (4 przewody), a takie są na aukcji, która podałeś... Wszystko zależy od Twojego sterownika do owych silników (masz gotowy sterownik, czy sam robisz?)

Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

Polecam stronę:

http://www.pepi11.cad.pl/elektronika/krok.html

jeśli są jakieś niejasności, tam jest wszystko genialne wytłumaczone.

0
  • #5 17 Gru 2010 19:51
    niikii
    Poziom 12  

Jeśli to w ogóle możliwe jako sterownika chcę użyć płytki z procesorem ATmega.

Wielkie dzięki za stronkę.

0
  • #6 17 Gru 2010 20:04
    Ture11
    Poziom 34  

płytka z atmegą powinna bez problemu osbłużyć silniki krokowe, ale są potrzebne dodatkowe elementy, dla unipolarnego silnika musisz mieć 4 tranzystory N-P-N, natomiast dla bipolarnego potrzebujesz dwa mostki H.

Oba silnik udało mi się wysterować w każdym kierunki za pomocą Atmegi8 z tranzystorami na pająku, więc nie powinieneś mieć żadnego problemu.

Pozdrawiam.

0
  • #7 17 Gru 2010 22:08
    niikii
    Poziom 12  

Z wykształcenia jestem elektronikiem, ale nie pracuję w zawodzie a ze sterownikami dopiero zaczynam. W razie czego będę pytał.
    Jeszcze raz wielkie dzięki.

0