Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z włączeniem komputera

Ytek 17 Dec 2010 13:16 2042 14
    Ytek
    Level 12  
    Od paru dni w bardzo dziwny sposób włączam komputer bardzo mnie ciekawi dlaczego tak sie dzieje. Opiszę teraz wszystko dokładnie:

Parę lat temu zrobiłem update Biosu. Wszystko działało ok po za podwójnym piknięciem przy wyłączaniu komputera. Po jakimś czasie ustawienia biosu mi sie resetowały i przed włączeniem musiałem ustawiac opcje HD żeby system sie uruchomił. Uznałem, że to wina słabej baterii i zamierzałem ją wymienić.

Nagle parę dni temu włączam POWER komp sie włącza, wiatraki, dysk, lampki migaja wszystko jak normalnie ale po sekundzie gaśnie. Odkryłem, że przytrzymanie przycisku RESET sprawia, ze komputer nie gaśnie. Po trzymaniu go jakieś 3 minuty puszczam i juz dalej wszystko działa i system sie odpala. Co dziwne nie musze już ustawiac Biosu :!: Ustawienia są zapamiętane. Od paru dni tak własnie włączam komputer. Tak jakbym musiał go rozgrzewać. Niech ktoś mi powie co się dzieje?

Jeszcze dodatkowe pytanie co oznacza to podwójne piknięcie przed wyłączeniem? :)
    fascynat
    Level 24  
    Ytek wrote:
    Jeszcze dodatkowe pytanie co oznacza to podwójne piknięcie przed wyłączeniem? :)

Sprawdź jakiej firmy masz bios i poszukaj w necie informacji dot. sygnałów dźwiękowych Biosu i będziesz wiedział o co chodzi, np. tutaj.
    Ytek
    Level 12  
    fascynat wrote:
    Ytek wrote:

Sprawdź jakiej firmy masz bios i poszukaj w necie informacji dot. sygnałów dźwiękowych Biosu i będziesz wiedział o co chodzi, np. tutaj.

Ale to nie jest sygnał biosu tylko takie pykniecie co slychac jak sie komp wyłącza. Słychać je dwa razy. Od momentu wgrania nowego biosu zaczely sie te problemy moze powinienem wgrać go jeszcze raz? Pomoze mi ktos dobrac odpowiedni? Wolałbym sie poradzić niż sam wybierać.

kriskul15
    Level 21  
    Obowiązkowo:
    -specyfikacja
    -jaki zasilacz (marka, model, moc)
    -pomiar napięć
    Ytek
    Level 12  
    kriskul15 wrote:
    Obowiązkowo:
    -specyfikacja
    -jaki zasilacz (marka, model, moc)
    -pomiar napięć

Płyta: Gigabyte GA-K8NE (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 3 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)
    Zasialcz: ModeCom FEEL 350 ATX P4
    Procesor: AMD Athlon 64, 1800 MHz (9 x 200) 2800+
    Pamięć: 1024 MB (DDR SDRAM)
    Grafika: geForce 6600, 128mb

Na pomiary napięć trzeba poczekać bo nie mam miernika chyba że da sie w inny sposób zmierzyć.
    kriskul15
    Level 21  
    Najbardziej miarodajne odczyty napięć daje tylko miernik, sprawdzanie napięć za pomocą aplikacji może oszukiwać.

Modecom FEEL (jeszcze pewnie z tych pierwszych wydań) to nienajlepszy zasilacz. Dlatego pomiary napięć lub jeśli posiadasz, podepnij inny dobry zasilacz.
    Ytek
    Level 12  
    No nie mam czym zmierzyć naprawde. Na razie podam pomiary Everestem...

Ytek
    Level 12  
    Chciałem jeszcze zapytać jaki zasilacz polecacie do tego zestawu. Trzeba patrzec na wtyczki czy każdy będzie pasować?
    adamadi33
    Level 43  
    Ile lat liczy już zasilacz?
    kriskul15
    Level 21  
    Ytek wrote:
    Chciałem jeszcze zapytać jaki zasilacz polecacie do tego zestawu. Trzeba patrzec na wtyczki czy każdy będzie pasować?

Quote:
    Zasialcz: ModeCom FEEL 350 ATX P4

Jest to zasilacz w standardzie ATX więc taki zasilacz powinieneś kupić. Poszukaj na forum czarną liste zasilaczy, których niewarto kupować. A jaki zasilacz... 450W dobrej firmy powinien wystarczyć, z tym że różnice w cenach miedzy zasilaczem np 450W a 500W są w dzisiejszych czasach znikome. Zależy jaki masz budżet i czy planujesz rozbudowę zestawu :)
    bania2991
    Level 16  
    Co do Twojego problemu to poszukaj na płycie głównej zworki do resetu pamięci CMOS. Taki reset wykonaj. Dodatkowo wymień baterię podtrzymującą pamięć CMOS.
    Jeżeli nic to nie pomoże odłącz wszystkie urządzenia poza podstawowymi (odłącz dysk, napędy itp) i zobacz czy wystartuje normalnie.
    Ytek
    Level 12  
    adamadi33 wrote:
    Ile lat liczy już zasilacz?

Bedzie 3 lata.

kriskul15 wrote:

Jest to zasilacz w standardzie ATX więc taki zasilacz powinieneś kupić. Poszukaj na forum czarną liste zasilaczy, których niewarto kupować. A jaki zasilacz... 450W dobrej firmy powinien wystarczyć, z tym że różnice w cenach miedzy zasilaczem np 450W a 500W są w dzisiejszych czasach znikome. Zależy jaki masz budżet i czy planujesz rozbudowę zestawu :)

Raczej nie planuje rozbudowy bo wszyscy mówią, że do tej płyty nie ma sensu i lepiej kupic całkiem nowy zestaw, ale zasilacz musze wymienić.
    Ten miałem na oku http://allegro.pl/zasilacz-modecom-feel2-500watt-120mm-fun-nowy-i1379633898.html

bania2991 wrote:
    Co do Twojego problemu to poszukaj na płycie głównej zworki do resetu pamięci CMOS. Taki reset wykonaj. Dodatkowo wymień baterię podtrzymującą pamięć CMOS.
    Jeżeli nic to nie pomoże odłącz wszystkie urządzenia poza podstawowymi (odłącz dysk, napędy itp) i zobacz czy wystartuje normalnie.

Tak zrobię i dam znać.
    kriskul15
    Level 21  
    Zasilacz z linku niebardzo... jak już nie masz kasy i chcesz Feela to nie Feel 2 a Feel 3, mimo wszystko to poprawiona wersja. Jak już Modecom to MC- 450W powinno starczyć. Tak jak pisałem wyżej- odsyłam do czarnej listy zasilaczy.
    Ytek
    Level 12  
    kriskul15 wrote:
    Zasilacz z linku niebardzo... jak już nie masz kasy i chcesz Feela to nie Feel 2 a Feel 3, mimo wszystko to poprawiona wersja. Jak już Modecom to MC- 450W powinno starczyć. Tak jak pisałem wyżej- odsyłam do czarnej listy zasilaczy.

http://allegro.pl/zasilacz-modecom-feel-3-500-atx-500w-pfc-i1399789049.html

Znalazłem Feel 3, ten będzie dobry? Nie wiem co oznacza, że jest typ pasywny ale chyba nic złego :D
    kriskul15
    Level 21  
    Więc tak... do tego zestawu Feel 3 500W będzie dobrym wyborem.
    A PFC to poprawa współczynnika mocy. Aktywna to w skrócie mówiąc jakiś bardziej skomplikowany układ a pasywny PFC to poprostu cewka :D- jeszcze krócej można ująć że dla zwykłego użytkownika między aktywnym a pasywnym PFC nie ma żadnej odczuwalnej różnicy. :D