Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eplan i oznaczenie urządzeń

17 Gru 2010 17:23 7393 12
  • Poziom 20  
    Witam !

Mam takie pytanie dotyczące opisu urządzeń np przekaźnika. W tutorialu jest np K5 a we wszystkich schematach które widziałem opisy są ze znakiem - np -K5.

Jaki jest sens tego minusa przed opisem?

Dzięki za rozjaśnienie
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 23  
    Witam
    Myślę że Pan widział shematy jednej firmy, to wszystko.
    Jerzy
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Z poprzedniego postu niewiele wynika, ale na pewno nie widziałem tylko jednego schematu.
    Tu wklejam przykład niemieckiej dokumentacji

wszędzie jest "-" przed symbolem części - Dlaczego?
  • Admin DIY, Automatyka
    To jest raczej taki myślnik - w sumie nigdy nie zwróciłem na to uwagi, ale na pewno nie jest to minus :) Sam widzisz, że na tym schemacie kreską poprzedzone są nie tylko przekaźniki, ale i zugi czy silniki. Widocznie program, w którym rysowano tą dokumentację (jest ich przecież sporo) ma taką właściwość.
  • Poziom 20  
    Może to jest myślnik, ale w jakim celu to jest robione. Aby Eplan robił z myślnikiem trzeba mu to zainicjować. Sporo schematów jest właśnie z takim znakiem, ale jaki jest tego cel - skoro można bez myślnika
  • Poziom 14  
    ePLAN P8 na pewno od wersji 1.8 sam dodaje z niewiadomych mi przyczyn owy "-" przed każdy symbol. Można ręcznie go usuwać, ale łatwiej się przyzwyczaić do tego niż za każdym razem go usuwać. Temat już był poruszany możliwe, że na forum ePLANowskim.
    Odnośnie załączonego schematu to raczej nie jest on wykonany w ePLAN-ie, przynajmniej nie w jakiejś aktualnej wersji (jak to wyglądało w 5.0 już po prostu nie pamiętam).
  • Specjalista Automatyk
    Zwróć uwagę na to że elementy fizyczne powinny mieć ten myślnik a oznaczenia połączeń oraz innych nie fizycznych elementów nie. Do Czego jest to wykorzystywane, poczytaj w helpie.
    Wawrzo.
  • Poziom 20  
    W Eplan training tutorial nazwy są bez myślnika.

W moim Eplanie również wstawia z automatu bez myślnika.

Czy mogę dostać link do tego forum gdzie ten temat był poruszany. Help mi jakoś nie rozjaśnił
  • Poziom 12  
    Ten myślnik to separator przed którym można umieścić np numer urządzenia lub inne oznaczenia. Dla ilustracji podaję screen w którym widać oznaczenie miejsca montażu "+PU" które w tym projekcie oznacza pulpit. U mnie ten separator nie wstawia się automatycznie, ale nie wiem czy to kwestia wersji programu czy dawno temu udało mi się to wyłączyć. Pamiętam tylko że kiedyś mi przeszkadzał.
  • Poziom 20  
    To czy ma być ten separator czy nie i przy których elementach ma się pojawiać ustawia się w ustawieniach.

Poniżej zrzut gdzie to jest w wersji angielskiej - t.j. preceding sign

• Poziom 29  
    Powiem tak, jeżeli nie byłoby tych separatorów "==", "=", "+", "-" to nie można byłoby rozszyfrować, które elementy łączyć ze sobą między sterowaniem zbudowanym z wielu szaf sterowniczych a także z wszelkimi peryferiami składającymi się na daną maszynerię.
  • Poziom 9  
    Mam pytanie z innej beczki, żeby nie dodawać nowego tematu
    Jak stworzyć własny szablon w eplan p8. Chodzi mi o to, że jak generuję okładkę to pojawia się tam logo firmy i wybrane przeze mnie informacje. Zależy mi też, żeby każda ze stron miała moje ustawienia różniące się od tych, które są standardowo w eplan. Chcę np na każdej stronie mieć, wspomniane wyżej, logo.
    Obecnie działam na wersji edukacyjnej, żeby się jej nauczyć, gdyż szefostwo rozważa zakup tego programu. Na razie jestem samoukiem, na podstawie pierwszych kroków do eplan.
    Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
  • Poziom 12  
    Kliknij na zakładkę "Programy narzędziowe" najedź kursorem "Dane zasadnicze" i z prawej strony pojawi się menu. W nim masz do wyboru:
    Biblioteka symboli
    Symbol
    Arkusz normowy
    Formularz
    W każdym z nich masz opcję Otwórz. Arkusz normowy to tabelka na dole z danymi i obramowanie ( kolumny i wiersze). Formularz to między innymi strona tytułowa. Po wybraniu "formularz" jest możliwość otwarcia wielu typów formularzy. Wybierz "Strona tytułowa" - rozszerzenie .f26. Po otwarciu usuń logo Eplan i wstaw plik graficzny z logo twojej firmy.
    W podobny sposób możesz edytować arkusz normowy.