Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kocioł dwufunkcyjny gazowy Vaillant a czujnik czadu

buniaaa 17 Gru 2010 21:23 11177 3
 • #1 17 Gru 2010 21:23
  buniaaa
  Poziom 9  

  Mam w mieszkaniu zamontowany kocioł dwufunkcyjny gazowy Vaillant VUW plus 240-5 20 kw i chciałam nabyć czujnik czadu i gazu tak dla spokojności ale mój fachowiec twierdzi, że ten kocioł ma wbudowany czujnik i gdy nie ma ciągu kominowego to wtedy się wyłącza piec automatycznie.
  Hmmm szczerze to mnie to nie przekonuje a jak myślą o tym prawdziwi fachowcy?
  Proszę o odpowiedź bo sprawa pilna :)

  0 3
 • #2 17 Gru 2010 22:57
  kreslarz
  Poziom 35  

  W opisie kotła jest takie zdanie:
  System kontroli wypływu spalin patent firmy Vaillant (najbardziej bezpieczne rozwiązanie - chroni również przed ciągem wstecznym).
  Większość (jeżeli nie wszystkie) kotłów C.O. + C.W.U. posiada już układ wyłączający palnik w momencie stwierdzenia zaniku ciągu kominowego. Czas reakcji to od kilkudziesięciu sekund do 2 minut.
  Czujnik gazu, może niekoniecznie, ale czujnik czadu - dodatkowe zabezpieczenie jeszcze nigdy nie zaszkodziło.
  Pozdrawiam

  1
 • #3 17 Gru 2010 23:28
  DARIUS67
  Specjalista - systemy grzewcze

  Dziś los pożegnał moich byłych sąsiadów w Bydgoszczy, cała rodzina zginęła z powodu tlenku węgla, a raczej luki prawnej w przepisach. Szczelne okna, drzwi i urządzenia typu kocioł lub podgrzewacz - pobierające powietrze z pomieszczenia. A skąd to powietrze ma się znaleźć w pomieszczeniach. Brak nawiewu to brak wypływu spalin. Vaillant to najbardziej bezpieczne urządzenia z od lat stosowanym systemem wyczuwania wypływu spalin na zasadzie porównywania temp. z dwóch czujników. Jeden nad wymiennikiem drugi na zewnątrz kierownicy spalin, takie rozwiązanie umożliwia wyczucie najmniejszej ilości spalin.
  W Twoim kotle po wyczuciu wydostających się spalin na pomieszczenie przez dwie minuty, kocioł blokuje się na 20 min. po tym czasie (przewietrzanie) kocioł ponownie startuje. Po trzech takich próbach wchodzi w blokadę. Takie rozwiązanie umożliwia prawidłową pracę w przypadku chwilowego zaniku ciągu.
  Vaillant w nowych urządzeniach zabezpiecza swoje urządzenia nawet przed wstecznym ciągiem kominowym.
  Oczywiście te b.dobre rozwiązania stosowane przez producentów nie przewidują głupoty i zaniedbań, prawnych i innych.
  Podsumowując.
  Jeżeli nie szkoda Ci ok.200 zł. to warto zainwestować w czujnik czadu. Jeżeli chcesz wydać mniej to w sprzedaży są również czujniki, testery, bateryjne lub sieciowe.
  Czyli jeżeli oszczędzasz na serwisie lub masz szczelne pomieszczenie bez nawiewu powietrza dla kotła kanałem "Z" to dla bezpieczeństwa Twego i bliskich , warto wydać kasę na dobry czujnik.

  1
 • #4 30 Maj 2016 12:16
  TERMOPULS
  Poziom 1  

  Nastąpiło pewne nieporozumienie. Czujnik czadu w kotłowni jest jak najbardziej wskazany - dla bezpieczeństwa. Kto informował, że podobny czujnik jest wmontowany do układu wydechowego - miał rację. Lecz ten wbudowany czuwa
  nad prawidłowym spalaniem, natomiast dodatkowy w pomieszczeniu kotłowni, dla bezpieczeństwa, ma uzasadnienie w sytuacji gdy np. część spalin wydobywa się
  do kotłowni a nie wszystkie spaliny wydalane do komina. Czujnik w sumie niedrogi wydatek, a życie cenniejsze (czad jest gazem trującym a na dodatek z powietrzem
  tworzy mieszaninę wybuchową przy odpowiednim stężeniu).
  Pozdrawiam

  0