Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie dotyczace schematu

sebster1987 17 Dec 2010 21:29 1816 4
    sebster1987
    Level 11  
    Witam

Staram się zrozumieć zasadę działania preselektora na bazie głowicy odbiornika Rytm. Mam problem, gdyż tranzystor T2 działa jako oscylator i mieszacz i tu są schody.
    Czy mógłby ktoś mi to krotko objaśnić?

Pytanie dotyczace schematu

Doszedłem chyba poprzez literaturę jak działa mieszacz na tym jednym tranzystorze. Tylko nie mogę wymysleć jak w tym układzie działa jednocześnie heterodyna.
  • Helpful post
    dipol
    Level 34  
    W bazie masz obwody rezonansowe strojone i przełączane na poszczególne zakresy.Tranzystor wzmacnia a obciążeniem jest rezystor R4 z którego wzmocniony i wyselekcjonowany sygnał podawany jest na bazę mieszacza L4-/C14 eliminator pcz.
    Tranzystor T 1 jest objęty pętlą ARW .Jedno z najgorszych rozwiązań ale tani przy masowej produkcji w dawnym PRL-u .Były jedne z bardziej psujących sprzętów dostarczanych do ZURiT-zmora od sprzęgające kondensatory ceramiczne zasilanie a także elektrolity..Po wyczyszczeniu wadliwych był spokój.Bardzo dawne dziej przypomniałeś z lat ????67>75 jak mnie pamięć nie zawodzi hi.
    Zaczął sie wtedy czas tranzystorów w sprzęcie powszechnego użytku.
    Poszperaj w Googl-ach i w dawnych Radioamator i krótkofalowiec.
    Pozdrawiam!73!
    Ps. znalazłem coś takiego
    http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1966_10_1.htm
    sebster1987
    Level 11  
    Ten schemat mam właśnie z fonaru, tylko akurat analizuje łatwiejsze układy. Mógłbyś może powiedzieć jak działa tutaj heterodyna, bo próbuje dojść, czy jest to jakiś układ w stylu np. Meissnera, czy to mniej podręcznikowe rozwiązanie.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    sebster1987 wrote:
    Ten schemat mam właśnie z fonaru, tylko akurat "rozkminiam" łatwiejsze układy.

Bardzo proszę o wyjaśnienie słowa "rozkminiam" .

Czy "rozkminiam" to znaczy, że "rozpatrujesz", "dedukujesz", "rozmyślasz", czy "rozważasz" a może "analizujesz" ten schemat.

Proszę o poprawienie własnego wpisu, aby był zgodny z regulaminem pkt 15 , tego Forum.

Pozdrawiam.