Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

polak potrafi cztli fototranzystor z tranzystora :D

micho a 07 Paź 2004 21:57 1800 8
  • #1 07 Paź 2004 21:57
    micho a
    Poziom 35  

słyszałem że np w przypadku bc 107 wystarczy odciąc góre tak żeby światło do środka dochodziło i wyrwać baze (nozke od bazy i mamy fototranzystor p[odobno tak jest :D i wtedy jak w miernik włoże to i ustawie na hfe to zależnie od poziomu światła powinno sie zmieniać wzmocnienie ???? u mnie ten tranzystor z wstawioną do miernika bazą działa tylko ma stałą bete 380 niezależnie os poziomu światła a jak wyjme baze to ni ma bety w ogóle :(

tak więc uszkodziłem go czy treba jeszcze coś zrobić żeby powstał fototranzystor :D ten to bc107b

0 8
  • #2 07 Paź 2004 22:02
    zodiak318
    Poziom 34  

Raczej trzeba mierzyć napięcie na jednym ze złącz (nie pamiętam którym). Kiedyś były takie projekty (bodajże z tranzystorów 2N3055) które "robiły" za fotoogniwo.

0
  • #3 07 Paź 2004 22:24
    Czesiek
    Poziom 28  

A jeszcze lepsze były tranzystory germanowe, które były wykonane w szklanych obudowach. Wystarczyło zmyć farbę. Łezka się kręci w oku - jak tu rozebrać tranzystor SMD :?:
    Robiło się też fotoogniwa z prostowniczych płyt selenowych. Pewnie nie wszyscy wiedzą , że coś takiego jak prostownik selenowy istniało.

0
  • #4 07 Paź 2004 22:55
    mmm777
    Poziom 29  

W germanowych też można było odciąć :) , tyle, że w środku była jakaś intensywnie woniejąca pasta (tranzystor z NRD :) ), więc pewnie na powietrzu to by długo nie podziałało...

Współczynnik wzmocnienia tu się nie zmienia, światło zastępuje prąd bazy.

Ładnie działały diody germanowe w szklanych obudowach.

Współczasne LEDy też są fotoczułe - też mają przezroczyste obudowy.

0
  • #5 07 Paź 2004 23:16
    Jaś Kula
    Poziom 32  

Ja to robiłem! Pracowałem zaraz po ukończeniu technikum w pewnym Ośr. Bad.-Rozw. i szef miał zacięcie do fotografii. Robiłem dla niego (na fuche), według jego schematu wyzwalacze do dodatkowych lamp błyskowych , i to nawet nieźle działało. Wtedy (początek lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku) to elementy typu fototranzystor były drogie i pozatym się je zdobywało. Dziś można wszędzie kupić za nieduże pieniądze fototranzystory lub fotodiody z eleganckimi soczewkami.Pozdrawiam.

1
  • #6 07 Paź 2004 23:25
    elektryk
    Poziom 42  

Zgadza się, to nawet działa, typ tranzystora nie jest do tego istotny, ważne żeby światło padało na kryształ krzemu. Otwierając takieco bc107 albo jeszcze lepiej bc211 można się nieco ździwić ile tam jest pustego miejsca ;) (pewnie takie wieksze jak 2n3055 albo BD70 też to mają).
    PS polecam wlać krople przeźroczystego kleju do ochrony kryształu krzemu.

0
  • #7 08 Paź 2004 09:25
    ford42
    Poziom 11  

Wykonany w opisany sposób fototranzystor nadaje się szczególnie do sterowania typu 0-1 to znaczy np. do załączania przekaźnika. Najprościej połączyc spreparowany tranzystor emiterem do bazy "normalnego" tranzystora, kolektorem do jego kolektora. Miedzy kolektorem a plusem zasilania ( dla n-p-n ) włączyć uzwojenie przekaźnika, a emiter oczywiście na masę. Można też miedzy emiterem a masą umiescić niewielki rezystor.
    Jest to układ zbliżony do fotodarlingtona i doskonale reaguje na zmiany światła padającego na nasz fototranzystor i może np. służyć jako licznik impulsów świetlnych.
    Z klejem należy uważać, bo te na bazie cjanków degradują strukturę tranzystora.

0
  • #8 08 Paź 2004 14:04
    micho a
    Poziom 35  

no spoko dzięki chłopaki a qmpel elektronik niby specu twierdzi że sie nie da :D tu właśnie chodzi o to co pisze kolega ford42 potrzebuje żeby sterować tym tranzystorem inny tranzystor który bedzie coś tam włączał sprubuje jak kolega ford pisze to podłączyć i dam znać :D

po prosu nie chce mi sie kupować fotorezystora niby koszt 3,50 ale zawsze można to piwko zaoszczędzić :D a tranzystorów mam na kilogramy :D

:arrow: elektryk wiem ja to urwałem gore cążkami do elementów :D i patrze a tam 3/4 pusto :D

dzięki sprubuje qrde z diodami też sie da wiedziałem że polak potrafi :lol: :lol:

0
  • #9 08 Paź 2004 23:48
    _jta_
    Specjalista elektronik

Z diodami niewiele wyjdzie - fotodiody mają powierzchnię kilka mm2, żeby zbierać
    więcej światła; a germanowe są czułe na podczerwień, i mają duże prądy ciemne.

0