Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie grzałkami 1500W

Grzesiakzuch 17 Gru 2010 22:23 4183 21
  • #1 17 Gru 2010 22:23
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

Witam

Aż boję się zapytać, ale skoro już tu jestem to zapytam. Nie zganicie mnie za to zbyt mocno bo na sterowaniu znam się jak świnia na gwiazdach, ale jak mi ktoś podpowie lub podpatrzę co nieco to potrafię zrobić takie rzeczy co się nawet fizjologom nie śniły.

Do rzeczy. Napaliłem się ostatnio na łaźnię parową i chciałbym zrobić sobie takową w dom. Wydawałoby się, że nie ma z tym żadnego problemu bo wszystko można kupić a firma przyjedzie i zainstaluje i można wskakiwać i korzystać hehe. Jednak tak nie jest w moim przypadku bo wszystko co robię w domu robię sam :D. Z kabiną nie przewiduję żadnych problemów bo płytki kładłem nie raz i nie dwa razy i nie trzy i dobrze mi to wychodzi. Problem przewiduje z parą. Tzn można byłoby kupić gotową wytwornicę pary, ale po co wydawać kilka tysi jak można zrobić samemu :D. Można jak umie się sterować grzałkami.

Chodzi o to, że chcę sterować trzema grzałkami o mocy 1500W każda umieszczonymi w jakimś tam naczyniu (wytwornicy pary). Grzałki gotują wodę, woda paruje, para leci przez dyszę i nagrzewa mi łaźnię. W łaźni jest czujnik temperatury, który oddziaływuje na sterownik, a sterownik na grzałki. Zakładam, że mogłoby to działać tak (oczywiście to czysta teoria, trzeba byłoby to przetestować i ewentualnie dostosować progi temp do rzeczywistości).Temp w łaźni ma mieć jakieś 50-55°C

Przy temp. w łaźni do 40°C - chciałbym, żeby grzały wszystkie 3 grzałki w wytwornicy - szybkie nagrzewanie, pracują wszystkie grzałki woda się gotuje, para zap... itd.
    Przy temp. w łaźni od 41°C do 50°C - chciałbym, żeby grzały 2 grzałki - delikatne dojście do temp docelowej
    Przy temp. w łaźni powyżej 50°C - chciałbym, żeby grzała 1 grzałka - utrzymanie temp.

To pewnie nie jest pewnie trudne bo ludzie robią przecież takie rzeczy. Wytłumaczcie mi proszę jak chłopu na polu co zrobić z tym sterowaniem bo jak wspomniałem ja nie znam się na tym kompletnie. Jaki sterownik ??? Jaki czujnik ??? Jakiś schemat połączenia.

• #2 17 Gru 2010 22:38
    Flesz
    Poziom 20  

Kup Waść 2 termostaty pokojowe z obciążalnością styków >15A
    1 ustaw na 40 ; 2 ustaw na 50 trzecia włączana na stałe wyłącznikiem.
    Zasilanie do tych termostatów zapodaj Waść też przez ten wyłącznik co by te grzałki się dało w ogóle wyłączyć. Jak nie podołasz to ślij wiadomość, to ci to rozrysuję tak co by Waść pojął.

• #3 18 Gru 2010 17:57
    RitterX
    Poziom 35  

I nie zapomnij, że prąd elektryczny i woda to mocno niebezpieczna kombinacja . A musisz przecież jakoś doprowadzić zasilanie do tych grzałek. Spójrz jak jest to zrobione w pralce. Tam grzałka ma ~2.2kW.

• #4 18 Gru 2010 22:15
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

To co kolego Flesz napisał zdaje się być chyba najprostszym rozwiązaniem. Ja jednak wzbogaciłbym ten pomysł o trzeci termostat i założył go też na trzecią grzałkę z racji tego, że nie wiadomo czy na jednej grzałce temp w łaźni nadal by nie rosłaby. Ustawiłbym go na temp 55°C i odcinałby ostatnią grzałką przy przekroczeniu tej temp. Wszystkie termostaty oczywiście przez wyłącznik główny :D. Jeśli nic bardziej skomplikowanego nie wymyślimy to tak właśnie zrobię - pomysł uważam za dobry :D

Jednak trzy termostaty to trzy dziury w kabinie, trzy przewody i trzy pokrętła do regulacji. A może dałoby radę na jednym czujniku temp i jakimś sterowniku cyfrowym ??? Wiecie ustawiam np: temp 50°C czujnik mierzy temp i przekazuje ją do sterownika. Jeśli temp przekroczy 40°C wyłącza jedną grzałkę, jeśli 50°C drugą, jeśli 55°C trzecią i załącza odpowiednio jeśli temp spadnie do 50°C jedną grzałkę, do 40°C drugą, poniżej 40°C trzecią. Istnieje w ogóle taki sterownik ??? Przeglądam różne sterowniki w necie, ale jak się człowiek nie zna to skąd może wiedzieć czy sie nadają.

Kolejna kwestia to przydał by sie jakiś czujnik poziomu cieczy który zabezpieczałby przed wygotowaniem się wody i zjaraniem grzałek. Oraz jakiś elektrozawór sterowany tym czujnikiem któru otwierałby się w momencie obniżenia poziomu wody w zbiorniku i dolewał wody.

Co do grzałek to zamierzam użyć te:

Nie powinno być problemów z montażem, przewody umieszczę na zewnątrz zbiornika z wodą :D

Link do aukcji skasowałem. Regulamin pkt 10.11 [Łukasz]

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Tę kolejną kwestię zdaje sie, że już rozgryzłem. Zastosowałbym regulator RPC-1 wyposażony w odpowiedni czujnik poziomu cieczy. Czujnik działa na regulator, a regulator na elektrozawór. Elektrozawór też obcykałem kosztowałby około 200PLN :cry:

Co o tym myślicie ???

• #5 19 Gru 2010 09:16
    Novile
    Poziom 31  

Cytat:
    Jednak trzy termostaty to trzy dziury w kabinie, trzy przewody i trzy pokrętła do regulacji. A może dałoby radę na jednym czujniku temp i jakimś sterowniku cyfrowym ???
    Tak -to jest możliwe, są sterowniki kilkuprogowe ale i tak z taką obciążalnością(każda grzałka 1500W/230V= 6.5A) będziesz musiał zastosować sterowanie stycznikami wykonawczymi. Dla każdej grzałki daj osobny stycznik sterowany ze sterownika(lub termostatów), następna sprawa ,styczniki mają mieć cewki na 24V i musisz mieć do tego transformator obniżający napięcie z 230V na 24 V. Wtedy znika problem z niebezpieczeństwem porażenia prądem bo to właśnie 24V "puścisz" na termostaty(lub sterownik cyfrowy) jako prąd sterujący. Zresztą w pomieszczeniach wilgotnych takie właśnie napięcie się używa, nawet do oświetlenia. Co do pomysłu z pomiarem poziomu wody i uzupełnianiem; zastosuj najprostszy "patent" z pralki domowej!Wystarczy dobry hydrostat, który będzie sterował tym elektrozaworem. To rozwiązanie jest tanie i dobre.
    A i jeszcze jedno- kto twierdzi że trzeba 3 dziury na 3 termostaty??Wcale nie wystarczy jedna aby wprowadzić 3 czujki termistorowe kablowe.Termostaty mogą być nawet w piwnicy(oczywiście mowa o termostatach elektronicznych). Może to trochę chaotycznie opisałem- ale mogę co ś jeszcze podpowiedzieć w razie pytań.

• #6 19 Gru 2010 09:52
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

Właśnie chodzi o to żeby znaleźć taki sterownik. Przekopałem już pół internetu :D i jeszcze nie znalazłem takiego coby mi pasował. Może zapodacie jakieś linki. Jako elementy wykonawcze mogą byc i styczniki ostatecznie, ale widziałem też coś na przekaźnikach z obciążalnością styków do 8A.

Dodano po 18 [minuty]:

Z tym hydrostatem to nie wiem czy to dobry pomysł ponieważ działa on na zasadzie barometru czyli pomiaru ciśnienia w zbiorniku. W moim zbiorniku woda będzie wrzała to po pierwsza, a po drugie zbiornik będzie w sumie otwarty - dziura poprzez dyszę odprowadzającą parę

• #7 19 Gru 2010 10:03
    Ryszard49
    Poziom 32  

Witam.
    Można dobrać dowolny zestaw, lecz ceny powalające.
    Link
    Pozdrawiam.

• #8 19 Gru 2010 10:14
    Novile
    Poziom 31  

Teraz ci nie podam symbolu ale są takie sterowniki, ostatnio do pieca c.o. montowałem 2 -progowy na jednej czujce oparty a dwie pompy może załączać przy różnych temperaturach każda. Podejrzewam, że na 3 progi( dla 3 pompek też mogą być).Więcej w branży chłodniczej siedzę , tam są różne sterowniki ale wszystkie na temperatury ujemne.
    Co do hydrostatu to nie musi być komora zamknięta, taki alarm przelewowy robiłem kiedyś dla zborniów otwartych, działa do dziś super. Ale z tym buzowaniem wody przy rzeniu to faktycznie może bo będzie mylić hydrostat.
    I żadnych przekaźników do 8A kolego!Zapominasz o łuku elektrycznym, styczniki mają komory do gaszenia łuku a dla takich grzałek przy starcie .........

Zobacz tak "na szybko " znalazłem na 2 urządzenia sterownik(każde urządzenie to może być grzałka)http://allegro.pl/regulator-temperatury-termostat-55-125-i1357001036.html

• #9 19 Gru 2010 11:53
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

Znalazłem taki sterownik co steruje dwiema pompami c.o przedziały temp. też się zgadzają: Link tylko jego program pracy nie pasuje do tego co ja chciałbym robić ;/

Cytat:
    Regulator ST-27 TECH przeznaczony jest do sterowania pracą pompy obiegowej C.O. oraz pompy dodatkowej (C.W.U. lub podłogowej) Zadaniem regulatora jest załączanie pompy C.O., jeśli temperatura przekroczy progową wartość załączenia, oraz wyłączanie jej jeśli kocioł wychłodzi się (na skutek wygaszenia) Dla drugiej pompy, oprócz temperatury załączenia, użytkownik ustawia temperaturę zadaną, do osiągnięcia której pompa będzie pracować.

Ja chcę, żeby:
    w przedziale temp 0 do 40°C pracowały wszystkie 3 grzałki
    w przedziale temp 40 do 50°C pracowały 2 grzałki
    w przedziale temp 50 do 55°C pracowała 1 grzałka

Pie wiem jak to przetłumaczyć na sterowanie kanałowe. Powiedzmy, że znajdziemy taki sterownik 3 kanałowy to jak to miałoby wyglądać ? Każdy kanał może sterować chyba tylko 1 grzałkę ;/ Czyli jak po włączeniu urządzenia załączają się wszystkie trzy kanały. Kanał pierwszy powinien się wyłączyć przy temp 40°C, kanał drugi przy temp. 50°C, a kanał trzeci przy temp 55°C. Oooo chyba mi sie udało :D Tylko gdzie znaleźć taki sterownik !!!!!!:cry:

• #10 19 Gru 2010 12:02
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

http://www.apar.pl/regulatory-temperatury/scl213e3-b.html
    ma dwa progi temperatury i próg alarmowy (jako trzeci)

Dodano po 1 [minuty]:

a jak chcesz dodatkowe "udziwnienia" to dowolny sterowniczek programowalny - dołożysz i zawory dopuszczające wodę i sterowanie czasowe...wszystko czego dusza zapragnie...;)

• #11 19 Gru 2010 12:28
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

nauczyłem się już szukać sterowników dwuprogowych z alarmem który można wykorzystać jako trzeci kanał na:
    http://jabel.com.pl/files/instrukcje/J-119.pdf

ten co kolega zapodał też jest fajny, ale co z programem pracy tych sterowników chyba nie pasują. Mógłby ktoś mi to jak chłopu na polu ...

• #12 19 Gru 2010 12:46
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Obydwa progi temperatury można deklarować jako grzanie/lub chłodzenie - zresztą: wyjścia ma na stykach przełącznych - dowolność aplikowania;
    Trzeci próg (tylko styk NO) można zadeklarować jako alarm dolna granica - wtedy poniżej tego progu styk będzie zwarty i obsłuży trzecią grzałkę...;)

Dodano po 1 [minuty]:

zajrzyj do instrukcji (na stronie którą podałem) - na końcu jest rysunek wyprowadzeń sterowania.

• #13 19 Gru 2010 13:44
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

czyli według charakterystyki regulacji ON-OFF (oba wyjścia - GRZANIE) Link co ???
    WY1 przyporządkowuje pierwszą grzałkę i ustawiam próg na 40°C - grzałka będzie grała do momentu osiągnięcia w kabinie temp 40°C i wyłączy się po przekroczeniu tej temp i załączy znowu jeśli temp stadnie poniżej 40°C-histereza
    WY2 przyporządkowuje drugą grzałkę i ustawiam próg na 50°C - grzałka będzie grała do momentu osiągnięcia w kabinie temp 50°C i wyłączy się po przekroczeniu tej temp a załączy znowu jeśli temp stadnie poniżej 50°C-histereza
    Wyjściu alarmowemu przyporządkowuje trzecią grzałkę i co ustawiam próg na 50°C po przekroczeniu tej temp załączy się alarm czyli trzecia grzałka i co będzie grzała do oporu bez wyłączenia ???

to mi nie odpowiada bo do osiągnięcia temp 40°C musza grzac wszystkie grzałki ;/

Dodano po 15 [minuty]:

No chyba, ze można wyjściu alarmowemu próg dolny ustawić pierwszą grzałkę i próg temp 40°C wówczas grzałka grzałaby cały czas do osiągnięcia tej temp i wyłączyła się po przekroczeniu 40°C
    WY1 przyporządkowuje drugą grzałkę i ustawić próg na 50°C - grzałka będzie grała do momentu osiągnięcia w kabinie temp 50°C i wyłączy się po przekroczeniu tej temp i załączy znowu jeśli temp stadnie poniżej 50°C-histereza
    WY2 przyporządkowuje trzecią grzałkę i ustawiam próg na 55°C - grzałka będzie grała do momentu osiągnięcia w kabinie temp 55°C i wyłączy się po przekroczeniu tej temp a załączy znowu jeśli temp stadnie poniżej 55°C-histereza

Teraz będzie dobrze chyba co ??? Sprawdźcie mi czy dobrze to wykombinowałem

Dodano po 12 [minuty]:

nalepiej pasowałoby mi coś takiego
    http://www.teldream.com/wp.html
    ale zakresy temp nie pasuja za duże ;/

• #14 19 Gru 2010 13:57
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Z tego co pamiętam ... to próg alarmowy jest niezależny od ustawień dwóch pozostałych progów - więc czy pod to podłączysz "najniższą" grzałkę, czy "najwyższą" to nie ma znaczenia ;)
    Ważne jest to by do Twoich celów użyć "dolny alarm" :)

• #15 20 Gru 2010 22:34
    Miracle Woman SM
    Poziom 18  

Czytam i czytam i tak sobie myślę że to sterownie musi być na zewnątrz łaźni.
    I żaden termostat pokojowy temu nie podoła.

• #16 21 Gru 2010 09:06
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

Oczywiście, że na zewnątrz. Na zewnątrz na być wytwornica i sterownik bo w środku będzie 100% wilgotności i nic tam nie podoła :D. W środku tylko czujnik temp i dysza wylotowa pary :D

• #18 22 Gru 2010 17:11
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Grzesiakzuch napisał:

Chodzi o to, że chcę sterować trzema grzałkami o mocy 1500W każda umieszczonymi w jakimś tam naczyniu (wytwornicy pary). Grzałki gotują wodę, woda paruje, para leci przez dyszę i nagrzewa mi łaźnię. W łaźni jest czujnik temperatury, który oddziaływuje na sterownik, a sterownik na grzałki. Zakładam, że mogłoby to działać tak (oczywiście to czysta teoria, trzeba byłoby to przetestować i ewentualnie dostosować progi temp do rzeczywistości).Temp w łaźni ma mieć jakieś 50-55°C

Przy temp. w łaźni do 40°C - chciałbym, żeby grzały wszystkie 3 grzałki w wytwornicy - szybkie nagrzewanie, pracują wszystkie grzałki woda się gotuje, para zap... itd.
    Przy temp. w łaźni od 41°C do 50°C - chciałbym, żeby grzały 2 grzałki - delikatne dojście do temp docelowej
    Przy temp. w łaźni powyżej 50°C - chciałbym, żeby grzała 1 grzałka - utrzymanie temp.

To pewnie nie jest pewnie trudne bo ludzie robią przecież takie rzeczy. Wytłumaczcie mi proszę jak chłopu na polu co zrobić z tym sterowaniem bo jak wspomniałem ja nie znam się na tym kompletnie. Jaki sterownik ??? Jaki czujnik ??? Jakiś schemat połączenia.

Wydaje mi się, że zacząłeś sprawę zupełnie nie od tej strony. Ty się najpierw dowiedz, jaką naprawdę łaźnię chcesz? Czy brałeś kiedykolwiek kąpiel w gorącej parze?
    Na sterowanie przyjdzie czas, jak będziesz naprawdę wiedział, czego chcesz, a nie tak tylko przykładowo.

A dla relaksu poczytaj to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ht=sauna&sid=12095c858a60ff81c5dc42659cee34e2

• #19 22 Gru 2010 20:49
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

Dobrze wiem co chcę zrobić. Chcę zbudować sobie łaźnie parową, nie saunę tylko łaźnię parową. Łaźnia to takie pomieszczenie gdzie bierze się kąpiel właśnie w gorącej parze temp 50-55°C wilgotność 100% wnętrze wykończone jest ceramiką i zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Wiem co piszę bo chodzę to takich przybytków. Profesjonalna wytwornica pary do średniej wielkości łaźni kosztuje 3500-6000 PLNów. Ja nie muszę mieć profesjonalnej i planuje zrobić ją sobie sam za nie więcej jak 1000 PLNów. W sunie mógłbym kupić i profesjonalną, ale ominęły by mnie w ten sposób emocje z konstruowania nowej maszyny :D Gdzieś na forum czytałem jak jeden spryciarz zrobił sobie wytwornicę pary z czajnika elektrycznego i znakomicie dawała sobie radę w jego kabinie prysznicowej. Moja łaźnia będzie trochę większa od kabiny prysznicowej więc czajnik tu nie wystarczy. Musze dysponować mocą około 4,5-5kW.

• #20 06 Lut 2011 23:14
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

Wybrałem już grzałkę do mojej wytwornicy

Sterowanie grzałkami 1500W

Opcja sterowania jak na razie się nie zmieniła. Teraz jestem na etapie poszukiwania zbiornika ;/. Dobrze żeby był ze sali nierdzewnej i najlepiej w kształcie prostopadłościanu.

• #21 06 Lut 2011 23:30
    ostry_18
    Poziom 24  

kolego, a może sterownik też sobie sam złożysz?
    Na przykład na mikroprocesorze.
    Jeden czujnik temperatury, wyniki analizuje procesor i załącza żądane przez ciebie grzałki. Do tego ten sam procesor kontroluje poziom wody i w razie potrzeby otwiera i zamyka elektrozawór.
    Dla chcącego, zaprogramowanie czegoś takiego (wraz z nauką języka od zera na gotowych przykładach) to 1-2 dni. Do tego instalacja (czujniki) na 5V, więc b. bezpieczne. Jak cię najdzie ochota to możesz sobie jeszcze dorobić jakieś bajery, np jakieś inteligentne oświetlenie wewnątrz, lub diodowy wskaźnik ile grzałek pracuje.
    A jaka frajda :)

• #22 07 Lut 2011 11:09
    Grzesiakzuch
    Poziom 11  

Hmmm mogłoby to być ciekawe doświadczenie i zapewne fajna zabawa, ale nie mam o tym zielonego pojęcia. Mikroprocesory kiedyś miałem na studiach, ale to nie był mój ulubiony przedmiot ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME