Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz do taśm LED współpracujące ze ściemniaczami 230V

18 Gru 2010 00:05 5602 1
  • Poziom 2  
    Witam

Mam ściemniacze regulujące napięcie 50-230V AC wbudowane w szafie elektrycznej. Zakres napięć mogę zaprogramować np. 150-230V. System Teletask. Działają dobrze z halogenami i ściemnialnymi świetlówkami kompaktowymi.

Za nimi w szafie chce umieścić zasilacze 12V DC najlepiej na szynę DIN. Mają one zasilać taśmy LED 12V po położonych kablach.

Taśmy firmy Neonica - 5 metrów 300 sztuk LED SMD 5050 72W 12V, choć zmierzona moc to około 24W/5 metrów taśmy SMD i 30W przy LED RGB.
    Problemem jest też chyba moc tych taśm - odcinki będą miały maksymalnie 10m więc moc to 50-60W wg moich pomiarów i 150W wg producenta.

Kupiony zasilacz AC/DC 150W stabilizuje napięcie wyjściowe i nie widać reakcji na taśmie LED.

Jaki rodzaj zasilacza / firmę wybrać? Czy da się ściemnić LEDy zmianami napięcia wejściowego zasilacza?

Czy są różne rodzaje taśm LED - pomijając moc i napięcie 12V lub 24V - np. jedne da się ściemnić uniwersalnym ściemniaczem?

Spotkałem określenia zasilacza prądowy, zasilacz napięciowy, zasilacz impulsowy, zasilacz elektroniczny - czym to się różni?

Zauważyłem, że taśma wyraźnie ściemnia się przy ograniczeniu prądu do np. 200mA - przy pomiarze amperomierzem.

Połączyłem transformator toroidalny 35W 230V/12V z mostkiem prostującym ale sprawność takiego układu to około 60%. Dopiero sprawdzę jak to działa z taśmami LED.

Nie wchodzą raczej w grę dodatkowe ściemniacze, oddzielnie sterowane zasilacze.

Dzięki za sugestie.

Pozdrawiam

Volt - jednostka napięcia elektrycznego - skrót to duże V [sq9jjh]
  • Poziom 13  
    Problemem nieściemniania LEDów może być to, że używasz zasilacz napięciowy (o stabilizowanym napięciu), a diody to źródła prądowe i aby je ściemnić powinno obniżyć się na nich prąd. (Chyba, że masz listwy przystosowane do źródeł napięciowych LED+rezystor)

Sprawdź miernikiem reakcje Twojego zasilacza na zmianę napięcia wejściowego bo może masz zasilacz stabilizowany, który trzyma parametry wyjściowe przy zmianie napięcia wejściowego?

Transformator powinien dać dobre efekty ponieważ zmiana napięcia wejściowego zmienia wyjściowe (nie do końca dzieje się to liniowo)