
Przedstawiam modyfikację routera WRT54g v2.2. Urządzenie zostało rozbudowane o interfejs 1wire oraz port szeregowy w standardzie RS232 ale są też wyprowadzenia zwykłego UARTa.
Planuję zbudować stację pogodową z czujnikami 1Wire, router będzie zbierał dane z czujników i prezentował je na stronie www.
Płytka rozmiarami pasuje do wersji 2.2 routera WRT54g ale może być użyta praktycznie w każdym routerze z 2 portami szeregowymi. Trzeba tylko jakoś ją zamocować i może przylutować inne goldpiny zamiast kątowych.
W złączu minidin 8 są wyprowadzone sygnały RS232(dodatnie i ujemne napięcia) oraz bezpośrednio UART. Można np. podłączyć sobie telefon komórkowy bez przejściówek.
W minidin jest też zasilanie 5V lub 12V w zależności od położenia przełącznika.
Układ do obsługi 1wire to DS2480B jest zasilany napięciem 5V ze stabilizatora którego można podłączyć pod zasilacz routera. Pobór prądu układu jest rzędu 50mA więc powinno wystarczyć. Jako opcję można dolutować drugi stabilizator do zasilania 12V jeśli wykorzystuje się pamięci EPROM na 1Wire. Trzeba wtedy odpowiednio ustawić zworki.
Mi na razie 12V nie jest potrzebne więc nie montowałem drugiego stabilizatora ani nie testowałem.
Zdecydowałem się nie używać konwertera napięć pomiędzy routerem a DS2480 ponieważ nie mogłem nigdzie go kupić. Przy testach na pająka wszystko działało bez mimo, że router ma napięcia 3.3V a DS2480 ma 5V. Znalazłem też kilka schematów z bezpośrednim podłączeniem więc postanowiłem nadmiernie nie komplikować. Jeśli ktoś by chciał to jest ciekawy układ ADUM1401 chyba się do tego nada. Może ktoś bardziej obeznany w elektronice wypowie się czy na dłuższą metę nie zaszkodzi to routerowi.
Dodatkowo dodałem diodę chroniącą przed ESD.
Do konwersji UART do RS232 użyłem dobrze znanego wszystkim MAX232.
Wyprowadzenia masy ,1wire oraz 5V w złączu RJ11 są standardowe. Jedynie co dodałem to 12V które chyba nie występuje tylko w złączach RJ45 tego standardu.
Jeśli chodzi o warstwę software-ową to wszystko działa na Openwrt 10.3 z jądrem 2.4 z zainstalowanym pakietem owfs. Owfs to bardzo fajny projekt, mamy dzięki niemu dostęp do czujników tak poprzez system plików.
Tak montujemy czujniki jeśli mamy jądro 2.6 to możemy pominąć mknod
Code:
mknod /dev/fuse c 10 229
owfs -d /dev/tts/1 /mnt/owfs/
Na koniec koszty
DS2480B można kupić od 10 zł w jakimś serwisie aukcyjnym albo zamówić jako próbki od Maxima albo za 30zł w TME
Tak samo dioda ds9503 kosztuje coś koło 4 zł
Do tego np. termometr kosztuje ok 6 zł
W załączniku projekt w Eagle
Trochę linków o 1wire
http://owfs.org/
http://www.elportal.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&ceid=118
http://n952.dyndns.ws/1wire/
http://hackaday.com/tag/1-wire/
http://www.alres.pl/glowna/projekty/ghost.html
http://openrouter.info/index.php?option=com_c...acja-meteo-na-owfs&catid=47:artykuy&Itemid=61



EDIT
Jednak po założeniu obudowy wyszło mi, że porty są trochę zapadnięte. Więc lepiej przesunąć je trochę do przodu poza krawędź płytki o ok. 2 mm. Mniej więcej o grubość plastiku obudowy.
Cool? Ranking DIY