Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router do Vectry? Podział łącza na 2 komputery.

olgierka 18 Gru 2010 10:24 20182 37
  • #1 18 Gru 2010 10:24
    olgierka
    Poziom 9  

Witam wszystkich!
    Mam internet w Vectrze modem Scientific Atlanta 2100 i chciałam go rozdzielić na dwa kompy. Jak można to zrobić? Jaki router potrzebuję? Czy np. z netii router jak mam to mogę go jakoś użyć? Proszę o pomoc gdyż się na tym po prostu nie znam.

-1 29
  • #2 18 Gru 2010 11:39
    gego
    Poziom 15  

Czyli masz chyba ten czarny modem Webstar. Potrzebny będzie router DSL z klonowaniem Mac adresu (to po to żeby vectra nadal widziała tylko jeden komputer bo za drugi się dopłaca). Ten od Netii się nie nadaje bo to router ADSL. W zależności czy ma to być dostęp tylko przewodowy bądź też WiFi trzeba wybrać odpowiedni model. Ja mam tylko przewodowo na tanim routerze Linksys BEFSR41. Jak ma być WiFi to może coś z serii Linksys WRT54G. Jest pełno routerów do wyboru ale poczekaj aż się wypowiedzą eksperci - pewnie będzie dużo propozycji odpowiednich modeli.
    Zasada jest taka, że spisujesz sobie aktualny Mac adres i swoje aktualne IP. Tworzysz sieć ze skrętki. Do wejścia WAN w routerze podpinasz kabel z modemu a do poszczególnych wyjść następne komputery. Logujesz się z komputera do routera i zmieniasz w nim Mac adres na swój i przypisujesz nowe adresy do pozostałych komputerów.
    Dość szczegółowe objaśnienia znajdziesz na forum Vectry ale tutaj też jest sporo wątków o internecie w Vectrze np: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...r+vectra&sid=38b8f685865cb8f54171674bc2dfeb0b

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...r+vectra&sid=38b8f685865cb8f54171674bc2dfeb0b

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...r+vectra&sid=38b8f685865cb8f54171674bc2dfeb0b
    itd
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=606240&highlight=linksys+befsr41&sid=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=572144&highlight=linksys+befsr41&sid=
    To akurat przykłady dla mojego routera.

0
  • #3 18 Gru 2010 15:40
    hermes-80
    Poziom 43  

Ja nadal się upieram przy Asusie RT-10N lub WL-1600GL - ale każdy inny router ethernetowy (WAN-RJ-45) spełni zadanie.

0
  • #4 19 Gru 2010 12:48
    olgierka
    Poziom 9  

Dzięki wszystkim za odpowiedź. Ale mam jeszcze pytanko do ludzi, którzy też mają vectre. Za router płaci się podobno 10 zł. dodatkowo i w związku z tym moje pytanie: czy oni to jakoś zakładają czy co? Czy trzeba dodatkowo płacić coś oprócz tych 10 zł.?

0
  • #5 20 Gru 2010 23:32
    majkos
    Poziom 13  

Ja aktualnie nie mam Vectry, a UPC, ale sama sytuacja z routerem jest podobna :). Jak jest z netem bezprzewodowym od Vectry, nie wiem, ale raczej lepiej wyjdzie jak sam kupisz router. Możesz wziąć spokojnie każdy router ze złączem WAN z portem sieciowym RJ45, ale zwróć uwagę na obecną szybkość neta. O ile się nie mylę to Vectra nie odbiega z tym od innych kablówek i oferuje też łącza powyżej 20Mb/s. Do takich łącz potrzebny jest router pracujący w standardzie N (najlepiej 300mbps). Asus RT-N10 ma tylko lite N, czyli 150mbps, z kolei Ovislink WL-1600GL ma tylko G (54mbps), więc totalnie nie nadaje się do dzielenia szybkich łącz po sieci bezprzewodowej (będzie ograniczał na poziomie 17-20mbps). Ze swojej strony mogę polecić Netgeara WNR2000, który spokojnie poradzi sobie z łączem 50mbps i więcej. Trzeba tylko pamiętać o kartach sieciowych, które też muszą być zgodne z 802.11n.

0
  • #6 01 Sty 2011 18:55
    olgierka
    Poziom 9  

A jak kupie router to jak go podłączyć? Trzeba go jakoś skonfigurować? Na czym to polega? A mam internet 8 Mb.

0
  • #7 01 Sty 2011 19:07
    hermes-80
    Poziom 43  

Tak trzeba go skonfigurować to nie jest urządzenie plug and play.
    Na czy to polega na konfiguracji protokołu TCP/IP.

0
  • #8 02 Sty 2011 13:26
    olgierka
    Poziom 9  

A tak mniej więcej to jak to zrobić? Niestety nie znam się na tym... :(

0
  • #9 02 Sty 2011 13:35
    hermes-80
    Poziom 43  

Cytat:
    Heh przypomina mi się co mi powiedział pułkownik na apelu jak ja użyłem w pewnym kontekście słowa mniej więcej - pokazał 2 palce - wskazujący i środkowy i powiedział, że jeden wchodzi w tyłek mniej a drugi więcej ;)
    - wojskowa anegdota

W konfiguracji routera musisz skonfigurować port WAN LAN i najczęściej serwer DHCP zgodnie z zasadami działania sieci opartej na TCP/IP
    WAN - port ISP tam wpisuje się parametry otrzymane od ISP - sposób otrzymania IP od ISP
    LAN- określa podsieć naszej sieci i adres bramy internetowej
    Serwer DHCP - sposób automatycznej konfiguracji urządzeń w sieci.
    A to wszystko robi się poprzez www w menu konfiguracyjnym routera

0
  • #10 04 Sty 2011 15:56
    olgierka
    Poziom 9  

A czy da się jakoś przez switch podłączyć?

0
  • #11 04 Sty 2011 16:04
    hermes-80
    Poziom 43  

Cytat:
    A czy da się jakoś przez switch podłączyć?

Gdyby się dało przez switch dzielić internet to by nikt nie wymyślił routerów.
    Nie, nie da niepodzielany przez switch internet na więcej niż jednego klienta.

0
  • #12 04 Sty 2011 16:57
    olgierka
    Poziom 9  

No właśnie bo kiedyś pamiętam, że miałam ale chyba jeden musiał być odłączony, żeby drugi zaczął działać...

0
  • #13 04 Sty 2011 17:03
    hermes-80
    Poziom 43  

Dokładnie, dobrze pamiętasz.
    Zakup sobie Asusa RT-10N, wpadnij do Wadowic skonfiguruje ci i będziesz mogła cieszyć się z neta na dowolnej ilości kompów.

0
  • #14 05 Sty 2011 13:03
    majkos
    Poziom 13  

olgierka napisał:
    A jak kupie router to jak go podłączyć? Trzeba go jakoś skonfigurować? Na czym to polega? A mam internet 8 Mb.

Z konfiguracją możemy pomóc, najpierw kup router. W przypadku internetu z kablówki to dużo nie trzeba ustawiać: serwer DHCP jest domyślnie na auto, więc tylko ustawić hasło sieci WPA lub WPA2 i do tego można przekierowanie portów dla p2p i gier :).
    Do Twojego łącza wystarczy router w starszym standardzie g (54 Mbit), ale będzie to zakup mało przyszłościowy (łącza >20Mbit będzie ograniczał). Z tańszych pod Twoje łącze to może WGR614 albo WNR1000?

0
  • #15 11 Sty 2011 17:57
    olgierka
    Poziom 9  

Byłam dzisiaj w sklepie i widziałam dwa z takich tańszych. Netgear DSL WGR 614 i D-LINK DIR-300. I mam takie pytanie czy któryś byłby dobry do vectry 8 Mb.?

0
  • #16 11 Sty 2011 18:05
    hermes-80
    Poziom 43  

Oba routery nadają się do Vectry jeśli nie masz tam blokad TTL i aby to sprawdzić musisz podać wynik komend:
    Start/uruchom/cmd
    w czarne okienko wpisz:
    ping onet.pl
    ping onet.pl -i 100
    pokaż screen.

0
  • #18 11 Sty 2011 18:34
    hermes-80
    Poziom 43  

A drugi ??
    ping onet.pl -i 100

0
  • #20 11 Sty 2011 18:59
    hermes-80
    Poziom 43  

Ok nie masz blokady więc kupuj, który chcesz - oba będą działać.

0
  • #21 11 Sty 2011 19:14
    olgierka
    Poziom 9  

A pomożesz mi z konfiguracją? ;d

0
  • #22 11 Sty 2011 19:17
    hermes-80
    Poziom 43  

Jak nie ja, to na pewno znajdzie się ktoś na elektrodzie kto ci pomoże.

0
  • #23 12 Sty 2011 13:57
    majkos
    Poziom 13  

O ile mnie pamięć nie myli to do Vectry nie trzeba podbijać TTL, wystarczy klonowanie adresu MAC karty sieciowej, na którą masz podpisaną umowę. I to się potwierdza w powyższych screenach :). Jeśli chodzi o router to przy internecie o szybkości poniżej 15 Mbit/s oba modele będą ok. Jeśli zamierzasz w przyszłości przyspieszyć internet ponad 15 Mbit/s (co w przypadku kablówek jest bardzo prawdopodobne) to polecam dołożyć chociaż do modelu z draft N. Podsumowując: na już wziąłbym Netgeara WGR614, bardziej przyszłościowo WNR1000. W konfiguracji mogę pomóc :)

0
  • #24 12 Sty 2011 14:06
    hermes-80
    Poziom 43  

No tak ale vectra chyba nie pozwala sobie rozbijać internetu bez dodatkowych opłat na co nakłada kary, a za pomocą takich prostych routerków jest większe prawdopodobieństwo wykrycia tego typu podziału choć nie wiem czy to robią w vectrze (sami by sobie klientów likwidowali) dlatego preferuje alternatywny soft na, którym jest możliwość manipulacji pakietami (zmniejszenie prawdopodobieństwa wykrycia prostymi metodami) - chociaż by iptables.

0
  • #25 12 Sty 2011 19:31
    olgierka
    Poziom 9  

Ja tam właśnie nie wiem jak to jest z vectrą. Chciałabym tak podłączyć router, żeby oni nawet nie wiedzieli, że są podłączone 2 kompy. Ma ktoś może vectre i wie jak to jest?

0
  • #27 14 Sty 2011 16:48
    olgierka
    Poziom 9  

Właśnie dzisiaj dzwoniłam do Vectry i powiedzieli mi, że to całkiem legalne i nie ma przeszkód. Jeszcze dzisiaj idę kupić Netgear WGR 614 i mam nadzieję, że pomożecie mi go podłączyć ;d

0
  • #28 15 Sty 2011 12:55
    olgierka
    Poziom 9  

Kupiłam Netgeara ale nie wiem co dalej. Czy może mi ktoś pomóc?

0
  • #29 17 Sty 2011 16:52
    majkos
    Poziom 13  

Tak jak obiecywałem chętnie pomogę w konfiguracji tego Netgeara, na jakim etapie utknęłaś? Na początek podłącz port WAN routera z modemem od Vectry. Później podłącz komputer kablem sieciowym z gniazdem LAN routera. Następnie włącz/zrestartuj komputer i w przeglądarce wpisz adres: http://192.168.1.1 i zaloguj się na router: użytkownik "admin", hasło "password". Teraz sprawdź ustawienia serwera DHCP-powinno być wszystko na auto. Wejdź w ustawienia zabezpieczeń i ustaw WPA-podaj kilkunastoznakowe hasło. Teraz tylko klonowanie MAC (MAC Clone) i klikasz przycisk, żeby sklonować adres Twojej karty sieciowej. Pamiętaj, że konfigurację routera musisz przeprowadzać (etap klonowania MAC) z komputera, na którym do tej pory działał internet. W razie jakichkolwiek pytań pisz :).

0
  • #30 18 Sty 2011 13:38
    asty
    Poziom 10  

Mam Internet z Vectry (Warszawa), i modem Cisco EPC3010 też od Vectry podłączony do routera TP-LINK TL-WR 340G. Po podłączeniu modemu kablem sieciowym z wejściem WAN routera wykonałem następujace czynności:
    1. Włączyłem modem
    2. Zresetowałem router (przy naciśniętym przycisku "reset" w routerze wyjąłem z niego kabel zasilania, po kilkunastu sek. ponownie właczyłem zasilanie routera i zwolniłem przycisk).
    3.Wszedłem w ustawienia routera i wykonałem Quick Setup, praktycznie potwierdzając parametry automatycznie przechwycone z modemu przez router. Jedyne co trzeba było ustawić to w parametrach radiowych wybrać region "Poland".
    4. W zakładce "Wirelless" aktywowałem nadajnik radiowy (jeśli chce się mieć łączność przez WiFi) i ustawiłem sposób szyfrowania dla przekazu radiowego.
    Do tak skonfigurowanego routera mam podłączone 2 komputery kablami sieciowymi i łączę się z dwoma laptopami przez WiFi.
    Nie musiałem nic kombinować z klonowaniem adresów MAC a Vectra nie żąda ode mnie żadnych dodatkowych opłat.
    Jako ciekawostkę podam, ze kiedy technicy Vectry przyszli do mieszkania podłączyć mi Internet, to włączyli modem do routera bez żadnego zdziwienia i dodatkowych komentarzy. Zaznaczyli tylko, że gdybym z routerem miał kłopoty, to ich usunięcie nie należy do ich obowiązków. Ale żadnych kłopotów nie mam. Natomiast miałem takie kłopoty, kiedy próbowałem do tego samego routera podłączyć modem sieci kablowej ASTER.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo