Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pilarka ręczna Eurotec- wyłącza zabezpieczenie.

18 Dec 2010 13:19 3169 6
  • Level 9  
    Posiadam pilarkę tarczową ręczną Eurotec o mocy 2,6 kW. Bardzo często przy jej włączaniu wbija mi bezpiecznik w instalacji elektrycznej (10A). Dałem ją do sprawdzenia w warsztacie elektrycznym i nie stwierdzono żadnych usterek. Czy są jakieś urządzenia pozwalające zabezpieczyć bezkolizyjne włączanie tej pilarki do pracy? W sprawach urządzeń elektrycznych jestem laikiem.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 22  
    Jeżeli narzędzie ma 2,6 kW, ( co przy tej firmie słowo "jeżeli" jest prawdziwe) to w momencie rozruchu występuje największe uderzenie prądu- największy pobór mocy. Nie wytrzymują twoje standardowe zabezpieczenia w szafce. Cóż zrobić , nie będziesz dawał większych bezpieczników , co przy topikowych jest bardzo łatwe ponieważ prawdopodobnie są dobrane do twojej instalacji.
    jedyna rada to jeżeli jest miejsce do montażu w narzędziu to zabudowanie wolnego rozruchu, kostki z elektronika , która w pewnej mierze odciąży start.
    pozdrawiam Slawek
  • Level 9  
    Sławek K wrote:
    Jeżeli narzędzie ma 2,6 kW, ( co przy tej firmie słowo "jeżeli" jest prawdziwe) to w momencie rozruchu występuje największe uderzenie prądu- największy pobór mocy. Nie wytrzymują twoje standardowe zabezpieczenia w szafce. Cóż zrobić , nie będziesz dawał większych bezpieczników , co przy topikowych jest bardzo łatwe ponieważ prawdopodobnie są dobrane do twojej instalacji.
    jedyna rada to jeżeli jest miejsce do montażu w narzędziu to zabudowanie wolnego rozruchu, kostki z elektronika , która w pewnej mierze odciąży start.
    pozdrawiam Slawek

Dziękuję za zainteresowanie tematem i podpowiedź. Prosiłbym o więcej informacji dotyczących wolnego rozruch : co to jest, czy można to kupić i gdzie, czy można samemu zabudować. Jak wspomniałem w poprzednio nie jestem fachowcem w tym względzie lecz z nieskomplikowanymi urządzeniami daję sobie radę. Pozdrawiam.
  • Level 26  
    Potrzebujesz stopniowe zwiększanie obrotów przy rozruchu ,czyli regulator oświetlenia na taka moc:D lub regulator od szlifierki kątowej z płynnym rozruchem.
  • Helpful post
    Level 22  
    Zajrzyj na allegro ale i popytaj w sklepach narzędziowych, no u tego pana co kupiłeś Euroteca, może być używany ale sprawny i koszt to pomiędzy 10-30zł na allegro maja podane wymiary co jest ważne jeżeli chcesz schować układ wolnego startu wewnątrz uchwytu narzędzia, oraz jak to podłączyć.
    Poproś aby Ci pokazano w sklepie co to jest ten wolny start na przykładzie szlifierki, bo nie jest to regulacja obrotów , a stosowanie takiego okładu elektronicznego, który pozwala silnikowi dopiero po chwili wejść na punkt pracy na charakterystyce. No i uklad musi wytrzymać te jak mówisz 2,6kW
    Sławek
  • Level 9  
    Sławek K wrote:
    Zajrzyj na allegro ale i popytaj w sklepach narzędziowych, no u tego pana co kupiłeś Euroteca, może być używany ale sprawny i koszt to pomiędzy 10-30zł na allegro maja podane wymiary co jest ważne jeżeli chcesz schować układ wolnego startu wewnątrz uchwytu narzędzia, oraz jak to podłączyć.
    Poproś aby Ci pokazano w sklepie co to jest ten wolny start na przykładzie szlifierki, bo nie jest to regulacja obrotów , a stosowanie takiego okładu elektronicznego, który pozwala silnikowi dopiero po chwili wejść na punkt pracy na charakterystyce. No i uklad musi wytrzymać te jak mówisz 2,6kW
    Sławek

Bardzo dziękuję za radę. Kupiłem na Allegro urządzenie do wolnego rozruchu. Proste podłączenie. Działa. Pozdrawiam. JS.
  • Level 32  
    Dopytam jeszcze. Czy w tym przykładzie można też zastosować/zaproponować wymianę bezpiecznika prądowego o tym samym prądzie wyłaczenia ale innej charakterystyce (chyba B lub C) ?