Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik czasowy-funkcja opóźnionego wyłączania

18 Gru 2010 16:11 4283 10
  • Poziom 9  
    witam

obecnie w domu jednorodzinnym po przeróbce instalacji wodnej zainstalowałem pompkę do cyrkulacji ciepłej wody. Pompa ta ma być załączana poprzez umieszczony przy kranie łącznik i przekaźnik czasowy. Np. gdy zamierzam brać prysznic to poprzez łącznik i przekaźnik czasowy uruchamiam pompę na 3 minuty (lub inny ustawiony czas) ciepłą wodę potrzebuję w kranie tylko czasowo (mała liczba domowników) wiec po co ma się bujać cały czas. Znalazłem w garażu na półce przekaźnik Eltako serii EZ12 charakterystyka AV czyli z funkcją opóźnionego załączania no i niestety taki mi nie pasuje :( czy jest możliwość przerobienia go na charakterystykę RV (opóznionego wyłączania?)

strona z charakterystyką przekaźników Eltako
    http://www.eltako.com/fileadmin/downloads/en/_bedienung/mfz12.1_ez12_4893_en.pdf

pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Daj zdjecie elektroniki z tego ukladu. W wiekszosci ukladow jest mozliwosc zamienienia dzialania odwrotnego. Najczesciej elementem wykonawczym jest uklad scalony uA14541. Po przelaczeniu koncowek w ukladzie scalonym jest mozliwosc innej konfiguracji.
  • Poziom 9  
    witam
    zamieszczam fotki z przekaźnika
    na układzie opis MC3416OP KHBU9214

Przekaźnik czasowy-funkcja opóźnionego wyłączania Przekaźnik czasowy-funkcja opóźnionego wyłączania Przekaźnik czasowy-funkcja opóźnionego wyłączania

pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 42  
    Witam!

Cały ten temat może okazać się potencjalnie niebezpieczny. Autora interesuje bowiem tylko jedna kwestia.
    Zachowuje się przy tym jak koń z klapkami na oczach nie widząc nic innego poza rozwiązaniem nurtującego go zagadnienia.
    Oczywiście znajdą się dobre dusze, które mu w tym pomogą.
    A tymczasem
    Cytat:
    Pompa ta ma być załączana poprzez umieszczony przy kranie łącznik...
  • Poziom 33  
    A zwykły automat schodowy?
  • Poziom 9  
    no właśnie rozchodzi mi się o coś w rodzaju automatu schodowego.
    a łącznik przy kranie ma podać tylko impuls do przekaźnika który załączy pompę na 3 minuty po czym pompę wyłączy...
  • Poziom 33  
    Widzę że Kolega nie ma pojęcia co chce zrobić.
    Dokładnie taką funkcje zrealizuje automat schodowy. Hermetyczny przycisk przy kranie, który poda impuls na automat schodowy, automat utuchomi przkażnik/stycznik który włączy na określony czas pompe obiegową. Prawda jakie to proste?
  • Specjalista elektryk
    Pewnie, że najlepiej by kupić odpowiedni przekaźnik. Ale kolega ma taki jak napisał i chce go wykorzystać.
    Można to zrobić w ten sposób:
    Przekaźnik czasowy-funkcja opóźnionego wyłączania

Ma to tę wadę, że ponowne włączenie pompy wymagać będzie rozłączenia i włączenia łącznika. Drugą wadą jest to, że przekaźnik do momentu rozłączenia łącznika będzie pod napięciem (będzie pobierał jakąś tam energię)
    Oczywiście instalację należy wykonać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

PS.
    Jako wyłącznik możesz wykorzystać wyłącznik od światła w łazience.
  • Poziom 9  
    witam
    zakupiłem automat schodowy. problem rozwiązany. zamykam temat.
    dziękuję za zainteresowanie i życzę wesołych świąt