Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Amator 2 - układ cichego załączania

18 Gru 2010 18:12 4458 10
  • Poziom 10  
    Witam,

uruchomiłem znalezionego Amatora 2, przestroiłem i gra pięknie poza trzaskiem w kolumnach przy załączaniu mimo że zamontowałem "układu cichego załączania".
    Układ wykonałem wg schematu z Młodego Technika-> http://www.mt.com.pl/archiwum/91-Nw-05-Amator_stereo.pdf i uzyskałem, że jest opóźnienie włączania jakieś 2 sekundy, ale i tak jest trzask jak "chwyci" przekaźnik - jest na pewno mniejszy. Przy wyłączaniu również jest ten trzask.
    Czy da się go wyeliminować lub zmniejszyć?

• Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 37  
    W opisie układu wyraźnie podano elementy od których zależy czas opóźnienia przy włączaniu a także warunek jaki musi być spełniony aby odłączenie nastąpiło natychmiast po odłączeniu zasilania. Jeśli układ zmontowano poprawnie, nie powinno być niespodzianek.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Musisz z punktów K35 i K36 (czyli wyjść głośnikowych na płycie odbiornika) względem masy wstawić dwa rezystory ok. 220Ω. Końcówki mocy mają na wyjściach kondensatory elektrolityczne które w momencie włączenia ładują się do połowy napięcia zasilania właśnie przez głośniki. Rezystory przed układem opóźnionego załączania częściowo przejmą tę funkcję. Nie możesz zastosować zbyt małych wartości, gdyż wpłynie to na wypadkową impedancję obciążenia wzmacniacza.
  • Poziom 10  
    Wczytałem się ponownie Dybas i czy masz na myśli kondensator C7?
    Czy chodzi o "drganie sprężyn przekaźnika"?

Mój układ ma opóźnienie przy załączeniu (ok. 2 sek) i wyłącza się natychmiast po wyłączeniu zasilania. Natomiast występuje denerwujący trzask gdy "chwyta lub puszcza" przekaźnik.
    Czy da się osiągnąć coś takiego, żeby to był dźwięk taki jak przy wkładaniu wtyczki do wzmacniacza, a nie trzask? Czy to po prostu tak działa?

Diagran6 a jakiej mocy te rezystory?
  • Spec od sprzętu Unitra
    No właśnie, kolega wyżej ma rację. Stuk zawsze będzie bo kondensatory zostają naładowane. Tylko jak to działało autorom tego artykułu?

Czas o którym pisze Dybas ma tu niewiele do rzeczy.
    Rezystor 0,5W minimum.
  • Pomocny post
    Serwisant
    Może tak. Pod nie wykorzystane styki przekaźnika które są zwarte w stanie spoczynku, podłączyć rezystory po 8 ohm do masy żeby potencjały szybko się wyrównały i problem nam się rozwiąże. Wyjście wzmacniacza musi być podłączone pod pod środkowy styk przekaźnika.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Też dobry pomysł, tylko czy ma przekaźnik z zestykami przełączanymi? Na zdjęcie niby widać że, tak. Tylko że w momencie przejścia przekaźnika (jego zestyków) z rezystora na głośnik znów podładuje się kondensator i może wystąpić trzask, ale niech kolega sprawdzi.
  • Poziom 10  
    Witam,

nie mam wielkiego doświadczenia ale chodził o takie rozwiązanie?

I sprawdzić z rezystorami 8 ÷ 220Ω?

Postaram się jutro podać rezultat.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Sprawdź tylko z 8Ω (lub coś w tych okolicach). I w tej sytuacji mogą być 0,25W.
  • Poziom 25  
    Myślałem o czymś takim jak poniżej, choć rozwiązanie z wykorzystaniem wolnego styku też jest dobre.

• Poziom 10  
    Test wypadł pomyślnie. Zamontowałem rezystory 220Ω na wolnych stykach przekaźnika. Teraz ten układ działa tak jak powinien. Nie idealnie, ale lepiej.
    Być może z rezystorami 8Ω też będzie ok, ale nie posiadam takich, żeby sprawdzić.
    Dziękuję za pomoc.