Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie komunikacji TX/RX 433MHz

kremir 18 Gru 2010 21:35 2799 9
  • #1 18 Gru 2010 21:35
    kremir
    Poziom 11  

Witam,
    Mam dwa moduły 433Mhz których działanie chciałbym sprawdzić jakąś prostą metodą, zanim zacznę naukę komunikacji z użyciem uC. Czy można na szybko zrobić jakieś układy nadawczo - odbiorcze na płytce stykowej (np. w reakcji na przycisk - zaświecenie diody) aby sprawdzić czy jest komunikacja?

Nadmieniam że czytałem już posty dotyczące pasma 433Mhz. Do późniejszych zastosowań mam zamiar kupić moduły 868MHz z możliwością programowego ustawiania częstotliwości, ale póki co nie chcę wydawać pieniędzy a głownie interesuje mnie oprogramowanie uC do wysyłania/odbioru pakietów danych dla obsługi kilku kanałów, więc użycie częstotliwości 433 będzie znikome i tylko praktycznie w obrębie domu (mieszkam na wsi).

0 9
  • #2 18 Gru 2010 21:54
    lukashb
    Poziom 39  

Witam! Te proste moduły chyba reagowały na stany. Podałeś niski to w odbiorniku miałeś niski i odwrotnie, gorzej z tymi modułami co są sterowane z procesora i dopiero procesor wysyła co ijak ma być. Co do pasma 433....myślę, że przy wszech obecnym śmietniku na tej częstotliwości (433MHZ +- kilkanaście kHz) to i tak nic złego nie zrobisz. Dla przykładu pracują na tej częstotliwości dosyły danych dla elektrociepłowni, autobusy sterują zwrotnicami radiowymi na rozjazdach itp. i to mocą ok. 1-5W, a tu masz ledwo ledwo 10mW które i tak już po jakiś 100m na terenie otwartym się zgubi. A w mieście...max. 50m i to z dobrą anteną. Pamiętaj, że jak przejdziesz na 868MHz to zasięg spadnie siłą rzeczy, bo to już "nie przelewki" ta częstotliwość i przy złej antenie i te 10mW na niewiele się zda. Pozdrawiam

0
  • #3 18 Gru 2010 22:30
    kremir
    Poziom 11  

Dzięki. Z tego co kojarzę z opisu, jak jeszcze je kupowałem to nie wymagały one specjalnego sterowania więc spróbuję tej metody.
    Jak się uda to trochę pobawię się programowaniem.
    Co do 868 to wiem że zasięg z tego wykrzesać to już wyższa szkoła jazdy ale jest kilka projektów na tym forum, w których działają moduły na tę wyższą częstotliwość, więc będzie od kogo się uczyć :)

0
  • #4 19 Gru 2010 20:52
    kremir
    Poziom 11  

Znalazłem chwilę i zmontowałem obydwa układy na płytce stykowej. Okazało się że odbiornik na wyjściu DATA ma w stanie spoczynku stan niski i reaguje na zmianę stanu z niskiego na wysoki nadajnika na chwilę zmieniając swój stan również na wysoki. Wygląda więc że zestaw jest sprawny bo chociaż nie mam not katalogowych takie zachowanie już mi powinno wystarczyć do doświadczeń.

0
  • Pomocny post
    #5 30 Gru 2010 12:38
    maciej_333
    Poziom 34  

Tu masz przykład zastosowania modułów radiowych z modulacją OOK na częstotliwość 433,92MHz firmy Aurel. Zachowują się one identycznie jak Twoje moduły.

0
  • #6 30 Gru 2010 14:25
    kremir
    Poziom 11  

Ja nie wiem jakiej firmy mam te moduły bo to jakieś no name z allegro:) ale rzeczywiście zachowują się identycznie jak te, a których korzystałeś. Szkoda że kod nie jest w C, ale przyjrzę się Twojemu projektowi bo sama zasada kodowania bardzo mi się przyda do moich zastosowań.

Dodano po 27 [minuty]:

Mam jeszcze dodatkowe pytanie. Chcę z kawałka kabla koncentrycznego zrobić antenę ćwierćfalową dla tych modułów. Aby dobrać kabel muszę znać impedancję wyjścia/wejścia antenowego. W jaki sposób można ją wyznaczyć? A może mają one standardową impedancję 50 Ohm?

0
  • #7 30 Gru 2010 18:16
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Prawie wszystkie wyjścia nadajników i wejścia odbiorników (w 99%) mają znormalizowaną impedancję tj. 50Ω (50om) w tym paśmie.

Antena z kabla koncentrycznego - odizoluj na końcu kabla odcinek 16,5 cm . Wypleć żyłę środkową (będzie to promiennik) od plecionki oplotu (to będzie przeciwwaga) i pozostaw oplot wzdłuż kabla koncentrycznego albo jeszcze lepiej odsunięty od promiennika o kąt 135stopni a będziesz miał dipol o impedancji równej 50om.

Nadajnik/Odbiornik 50Ω - koncentryk 50Ω - antena 50Ω = Ideał. :D

Pozdrawiam.

0
  • #8 30 Gru 2010 19:06
    kremir
    Poziom 11  

Dziękuję za info. Obawiałem się że jakiś no name może nie mieć standardowej impedancji ale mam nadzieję że nie trafiłem na ten 1%;).
    Co do budowy anteny to już taki opis spotkałem, z tym że tylko mówiący o zsunięciu oplotu z promiennika (lub ew. założeniu rurki metalowej przylutowanej do oplotu jako przeciwwagi).
    Z tym odsunięciem pod kątem 135 st to widziałem anteny ale z kilkoma przeciwwagami (sztuczna ziemia to się chyba nazywa). W przypadku który opisałeś to oplot trzeba zwinąć/zrolować w postać jakby linki i te linkę odsunąć na dól pod katem 135 czy też go rozdzielić na kilka linek i je poodsuwać?

0
  • Pomocny post
    #9 30 Gru 2010 19:47
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

kremir napisał:
    Z tym odsunięciem pod kątem 135 st to widziałem anteny ale z kilkoma przeciwwagami (sztuczna ziemia to się chyba nazywa).

To inaczej 1/4GP.
    Cytat:
    W przypadku który opisałeś to oplot trzeba zwinąć/zrolować w postać jakby linki i te linkę odsunąć na dól pod katem 135 ...

Tak.

Jest to wtedy dipol o impedancji 50om.

A ramiona w linii prostej , czyli kąt 180 stopni to dipol o impedancji 75 om.

Pozdrawiam.

0
  • #10 04 Maj 2011 08:15
    kremir
    Poziom 11  

Dziękuję wszystkim - temat uważam za rozwiązany.

0