Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputrer podłączny do TV (kabel DVI-HDMI), brak dźwięku

boombel 18 Gru 2010 17:02 47006 32
  • #1 18 Gru 2010 17:02
    boombel
    Poziom 9  

Witajcie
    podpinam sie pod temat

Posiadam laptopa Dell E1705 a w nim karte Ati Mobility Radeon X1400, podłączyłem LCD LG 42LF2510 poprzez Dvi(komp) a hdmi (LCD) i tak jak wyżej nie ma głosu, jest wogóle możliwe uzyskanie głosu w tej kombinacji?

Doczytałem także że dvi nie wysyła dźwięku to podłączylem dźwięk przez jack-2rcc i dalej lipa

Prosze o pomoc bo nie wiem czy wydałem kase na darmo na kabel dvi-hdmi

1 29
  • #2 18 Gru 2010 21:47
    @GUTEK@
    Poziom 30  

Radeony z serii X1xxx nie potrafią wysyłać dźwięku przez HDMI/DVI. Ta funkcja jest dopiero od serii 2xxx.

0
  • #3 19 Gru 2010 08:48
    boombel
    Poziom 9  

ok
    a jak podłączyłem jack-2xchinch to dalej głosu nie ma, może być tak ze blokuje mi to hdmi? jak tak to pewnie pozostaje mi kabel vga?

Popraw posty - pkt 15 Regulaminu. [M]

0
  • #4 20 Sty 2011 10:40
    Doktor-Granat
    Poziom 9  

Witam, pozwolę podpiąć się pod temat bo jakoby mam podobny problem. Żeby nie było, że forum nie czytam, zaznaczam, że tylko częściowo znalazłem rozwiązanie.

Posiadam:
    1. TV SONY KDL-40EX700 z wejściem HDMI,
    2. Kabel HDMI>DVI http://www.hisdigital.com/un/product2-52.shtml (przynajmniej jeśli chodzi o te piny to są wszystkie jak na zdjęciu)
    3. Komputer z grafiką Nvidia GeForce 9800 GT (posiada tylko 2x DVI)
    4. Karta dźwięku zintegrowana z płytą Realtek High Definition Audio
    5. System Windows 7

Nie mogę wyczytać gdzie tkwi problem ( w którym urządzeniu), że nie mam dźwięku. Obraz żyleta.
    Przyznaję, że nie jestem orłem w tej sprawie i liczę na waszą pomoc. Może to kwestia tylko sterownika lub coś banalnego. Będę wdzięczny za pomoc.

0
  • #5 20 Sty 2011 15:18
    Matee1254
    Poziom 10  

Ja posiadam grafikę Radeon HD 6850 1gb, ma ona wyjścia DVI jak i zarówno HDMI. Posiadam również monitor i telewizor podłączony do karty. Mój monitor ma funkcje telewizora, czyli odbiera również dźwięk.

A teraz do sedna sprawy. DVI to port że tak powiem "graficzny", nie przesyła on dźwięku (chyba że jest jakaś nowsza odmiana).
    Mój telewizor jest podłączony do komputera sposobem HDMI-HDMI i dźwięk perfekcyjnie działa na nim. Jednak na monitorze podłączony kablem DVI-HDMI tego dźwięku brak.
    W opcjach realteka widnieje nowe urządzenie dźwiękowe o nazwie Radeon, jest to wbudowany sterownik dźwięku do sygnału hdmi, lecz tylko do niego.

Sprawdź czy twoja karta posiada HDMI oraz czy dana karta posiada również kartę dźwiękową lub jakieś wejścia do podłączenia jej. Chyba kiedyś widziałem kartę z opcją podłączenia dźwięku stereo z płyty głównej.

PS: Przepraszam, zarzuciło mnie ;p Masz jedynie 2 wejścia DVI, powiem ci że ciężko będzie podłączyć ci tak dźwięk, jedyne wyjście to prowadzić nowy kabel do telewizora (dla stereo) lub 3 kable (na 5.1)

Do boombel:
    A ustawiłeś akurat to wyjście dźwięku jako główne? Jak tak to może kable są tanio zjeb... ehhhh ta kultura... Może kable są zrobione niedbale pod naciskiem małych funduszy inwestycyjnych jakie włożyli w stworzenie ów okablowania.. :D

Sprawdź najprostsze powody, ja np (wstyd się przyznać) po podłączeniu telewizora do komputera przez hdmi i ustawieniu jako główne wyjście dźwięku miałem brać kabel na gwarancje bo brakowało dźwięku. W ostatniej chwili sobie przypomniałem, że w telewizorze dałem "Brak dźwięku" :P

Popatrz na takie szczegóły bo w pośpiechu, podniecie i roztrzepaniu szukamy spalonych procesorów zamiast popatrzeć że kabla nie daliśmy do kontaktu ;p Tak tylko teoretycznie ;p

1
  • #6 20 Sty 2011 16:36
    Doktor-Granat
    Poziom 9  

Wszystkie kable mam OK. Prędzej w ustawieniach.
    Zajrzałem na inne fora i na jednym z zagranicznych znalazłem info, żeby połączyć kablem SPDIF kartę dźwięku z nVidią. Czy ktoś już słyszał o czymś takim, czy to bezpieczne. Może ktoś podłączał w ten sposób.

0
  • #7 20 Sty 2011 19:55
    Eidems
    Poziom 28  

Podpinacie kabel do PC (DVI), drugą końcówkę do TV (hmdi/dvi), dźwięk podłączacie przez zwykłego kabel jack tzn (jack-jack) oby dwie końcówki męskie, w czym macie problem?

0
  • #8 20 Sty 2011 20:34
    Doktor-Granat
    Poziom 9  

No dzięki za rade, powinieneś w jakimś programie wystąpić typu "Wujek dobra rada" - Jak bym chciał magistrale kabli ciągnąć po całym pokoju to bym się na tym forum nie wypowiadał?
    Pytanie dotyczyło kabla DVI>HDMI

0
  • #9 25 Sty 2011 18:36
    Mister K
    Poziom 10  

Kabel DVI -> HDMI nie przesyła dźwięku ponieważ jak to ktoś wcześniej napisał złącze DVI jest złączem tylko graficznym. Mówiąc innymi słowami i wprost, nie jest możliwe przesłanie dźwięku przez DVI.
    W takim przypadku jedyne możliwe rozwiązanie to niestety dodatkowy kabelek.

Dodano po 33 [minuty]:

boombel napisał:
    ok
    a jak podłączyłem jack-2xchinch to dalej głosu nie ma, może być tak ze blokuje mi to hdmi? jak tak to pewnie pozostaje mi kabel vga?

Jeśli łączysz komputer z TV kablem DVI -> HDMI i dokładasz dźwięk kablem... hm no właśnie.
    jack -> 2xcinch nie może być bo będą to podłączenia po dwóch różnych wejściach w TV i uzyskasz, albo dźwięk, albo obraz.
    Niektóre modele TV mają jedno z gniazd HDMI przystosowane do takich połączeń i bezpośrednio przy nim jest gniazdko mini-jack, takie jak w komputerze.
    Podłączamy kablem DVI -> HDMI obraz i kablem mini-jack -> mini-jack dźwięk do takiego gniazda i OK.

0
  • #10 25 Sty 2011 18:55
    jabu74 - ekspert
    Poziom 19  

DVI-D - przesyła tylko dane cyfrowe; w najnowszych kartach graficznych jest w pełni kompatybilne z HDMI (przesyła również dane dźwiękowe)

Sprawdź czy telewizor ma wejście optyczne TOSLINK (S/PDIF), karta dźwiękowa w PC powinna mieć takie wyjście w małym jack'u - jednym światłowodem podłączysz wielokanałowy dźwięk

0
  • #11 25 Sty 2011 21:00
    Doktor-Granat
    Poziom 9  

DVI-D - przesyła tylko dane cyfrowe; w najnowszych kartach graficznych jest w pełni kompatybilne z HDMI (przesyła również dane dźwiękowe)

Więc jednak przesyła, z tym jednak że moja karta tego nie obsługuje. Przynajmniej wiem, że taka opcja istnieje.

Sprawdź czy telewizor ma wejście optyczne TOSLINK (S/PDIF), karta dźwiękowa w PC powinna mieć takie wyjście w małym jack'u - jednym światłowodem podłączysz wielokanałowy dźwięk

No właśnie, że ma!! I mówisz, że jest opcja strumienia wielokanałowego? Potrzebuję to przetestować!
    Dzięki kolego, odezwę się jak to wyszło.

0
  • #12 25 Sty 2011 22:51
    Mister K
    Poziom 10  

Doktor-Granat napisał:

Posiadam:
    1. TV SONY KDL-40EX700 z wejściem HDMI,
    2. Kabel HDMI>DVI .......

Nie chcę się wymądrzać, ale te telewizory jak większość TV SONY mają tylko wyjście optyczne, wejścia nie mają.... w zasadzie byłoby to pozbawione sensu - który telewizor odtwarza dźwięk wielokanałowy?
    Podłączenie światłowodu mu nie zaszkodzi, ale też nic nie da, no i co z wyborem wejścia....
    A w kwestii dźwięku na DVI, znalazłem taki zapis tutaj na forum:
    "Z założenia DVI nie obsługuje dźwięku, jednak posiada wolne piny, które wykorzystało Ati. Dlatego przy użyciu normalnego kabla DVI-HDMI nie otrzymamy dźwięku. Stosując adapter Ati, wyprowadzimy dźwięk z wyjścia DVI do wejścia HDMI. W specyfikacji karty powinno być napisane, czy oba wyjścia DVI karty są kompatybilne z HDCP - tylko takie wyjście obsługuje audio."
    Wynika z niego, że nie standart DVI przesyła dźwięk, a firma ATI tak sobie to zrobiła.... i dzięki jej za to, szkoda tylko że nie stało się to standardem, bo z tym dźwiękiem jest naprawdę problem.

0
  • #13 26 Sty 2011 02:37
    wlw_wl
    Poziom 38  

Panie ekspercie, skąd w DVI wziąłeś Pan sygnał audio?

0
  • #14 27 Sty 2011 12:59
    Doktor-Granat
    Poziom 9  

Więc jesteśmy w punkcie wejścia... Widzę, że zdania są podzielone bo jedni twierdzą, że DVI tego dźwięku pod żadnym pozorem nie przesyła, drudzy mądrzy piszą na forach (tym również), że jeden z producentów wypuścił grafikę z wyjściem DVI, za pomocą którego po zakupieniu odpowiedniej przejściówki można wysłać ten dźwięk. Niestety mój budżet jest za płytki, żeby doświadczenia z kablami i przejściami robić z własnego portfela więc poczekam, aż ktoś mądry sięwypowie, któremu udało/nie udało się podłączyć audio.
    Mister K - co do twojego założenia, to masz rację sprawdziłem opcję... faktycznie wyjście ma TV, więc nie pozostaje nic innego jak kable ciągnąć z jackami.
    Pozdrow

0
  • #15 27 Sty 2011 20:57
    jabu74 - ekspert
    Poziom 19  

Kolego nie straciłeś kasy bo obraz przyzwoitej jakości możesz przesłać tylko przez DVI-HDMI. Podłącz jakieś słuchawki do tego wyjścia typu jack żebyśmy upewnili się czy jest dźwięk kiedy masz podpięty kabel DVI-HDMI. Jeżeli jest to z tego wynika, że telewizor blokuje swoje osobne wejścia audio kiedy ustawiasz tryb HDMI bo w domyśle on czeka na sygnał dźwiękowy w tym właśnie złączu ale może da się coś pokombinować w konfiguracji TV.

Panowie ale czytajcie ze zrozumieniem - napisałem wyraźnie, że w najnowszych kartach wysyła również dźwięk to nie moja wina, że nie wpadli na ten genialny pomysł wcześniej.

0
  • #16 27 Sty 2011 21:59
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

No więc tak. W sygnale HDMI jeden z przewodów przesyła dźwięk cyfrowy 5.1, to wszyscy wiedzą. HDMI jest praktycznie zgodne z DVI, dla tego przejściówka obrazu prawie zawsze działa. Jednak DVI nie wysyła dźwięku. W kablach DVI-HDMI sygnał dźwięku jest nie podłączony bo nie ma do czego go podłączyć. Faktycznie, niektórzy producenci jakoś przy zastosowaniu firmowej przejściówki umożliwiają wysyłanie dźwięku przez DVI. Ale nie wiem które to konkretnie karty tak potrafią.

Co należy zrobić, jeżeli nie posiadamy karty z takimi możliwościami? Oczywiście puścić dodatkowy kabel - jak juz pisano. Jak go podłączyć przy komputerze - wiadomo. Natomiast przy TV jest różnie. Albo jest dodatkowy mały jack koło gniazda HDMI, albo są czincze które można uaktywnić z poziomu menu. Jednak zawsze jest tak, że przynajmniej jedno z wejść HDMI umożliwia przyjmowanie jednocześnie analogowego dźwięku.

1
  • #17 27 Sty 2011 22:54
    Zuberek13
    Poziom 9  

Niewiem czy dobrze myśle ale nie masz podłaczonego kabelka od karty graficznej do gniazda spid in na płycie głownej
    dla tego nie ma dzwię ku poszperaj na necie na ten temat

0
  • #18 28 Sty 2011 22:02
    michalmiki999
    Poziom 1  

witam ja walcze z tym problemem juz kilka miesiecy i prawda jest taka ze przez kabel dvi-hdmi nie da sie uruchomic dzwieku idzie tylko obraz. głos mozna uzyskac tak jak ja to zrobiłem za pomoca kabla jack -> 2xcinch ale wtedy z kolei nie mamy obrazu ( bo tv widzi to jakos inaczei) takze pozostaje tylko zmiana karty na nowszą albo ja jeszcze bede próbował cos zdziałac na innych dodatkowych KABLACH. poZDRO

0
  • #19 28 Sty 2011 23:08
    jabu74 - ekspert
    Poziom 19  

Zakupiłem tanią kartę ASUS EN210 (bazuje na GeForce G210). Karta posiada następujące wyjścia: D-SUB, DVI-D oraz HDMI. W trakcie instalacji ku mojemu zdziwieniu zauważyłem, że instalowane są sterowniki ... HDAudio. Wstrząśnięty ale nie zmieszany zacząłem przeglądać instalacyjny CD i w katalogu ze wspomnianym sterownikiem otworzyłem plik nvhda.inf i czytam w komentarzu INF file for installing NVIDIA Azalia / HDMI Audio driver.

Wpisałem w google "nvidia hdmi audio driver" i wyszukało mi m.in. ten link http://nvision.pl/HDMI-Audio-Driver-1000059-d...ista7-32-bit-64-bit--Files-2031-fdetails.html

Tak jak pisałem u mnie na karcie jest HDMI ale i tak nie mam sprzętu by je przetestować czy jest na nim dźwięk. Być może też obsługuje DVI.

Z tego co widzę to w najnowszych sterownikach nvidia 266.58 jest również driver hdaudio.

0
  • #20 29 Sty 2011 21:36
    Doktor-Granat
    Poziom 9  

jabu74 - ekspert napisał:
    Kolego nie straciłeś kasy bo obraz przyzwoitej jakości możesz przesłać tylko przez DVI-HDMI. Podłącz jakieś słuchawki do tego wyjścia typu jack żebyśmy upewnili się czy jest dźwięk kiedy masz podpięty kabel DVI-HDMI. Jeżeli jest to z tego wynika, że telewizor blokuje swoje osobne wejścia audio kiedy ustawiasz tryb HDMI bo w domyśle on czeka na sygnał dźwiękowy w tym właśnie złączu ale może da się coś pokombinować w konfiguracji TV.

Dokładnie kolego to nie powiedziałem, że narzekam na brak dźwięku, wyprowadziłem jacka z kompa i 2x chinch wpiąłem w zestaw kina domowego. Dźwięk mam więc niezależny od TV - problem jednak tkwi w...
    1) Żeby obejrzeć film z kompa na TV muszę jeszcze kino odpalać.
    2. Pomimo, że mam kino 5.1, DTS - to i tak na chinchach mam tylko opcję 2.0
    3. Nie zniknął mój problem plątaniny kabli.

Chyba każdy przyzna, że poręczniej jest włączyć TV i słyszeć dźwięk, jeśli nie jesteś jakimś audiofilem.

Pytanie 2. Link od kolegi powyżej z nvidi... otworzyłem go i mam pytanie czy pierwsza pozycja "- NVIDIA nForce 980a SLI," oznacza, że litera a oznacza kolejną cyfrę w modelu karty np 9800 czy to taki model po prostu?

0
  • #21 29 Sty 2011 22:02
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

HD Audio nie jest niczym dziwnym. Przecież skądś karta musi wziąć ten sygnał dźwiękowy. Zrobione jest to tak, że karta graficzna ma w sobie kartę dźwiękową. Karta ta podaje sygnał cyfrowy na wyjście HDMI. Wcześniejsze karty potrzebowały wewnętrznego połączenia SPID/F do głównej dźwiękówki na płycie aby miały dźwięk. Jeszcze wcześniejsze nie miały dźwięku wcale.

nForce980a to czipset, a nie karta graficzna.

0
  • #22 29 Sty 2011 23:07
    jabu74 - ekspert
    Poziom 19  

Zainstalowałem kartę Asus EN210 na płycie P5LD2 SE, która nie posiada chipsetu nForce (no chyba, że jest wbudowany w układu gpu albo jest osobnym układem na karcie grafiki) a instalator zainstalował sterowniki HDAudio. Ja na waszym miejscu spróbowałbym zainstalować najnowsze sterowniki nVidia.

Panie kolego karta grafiki nie posiada układu dźwiękowego tak jak napisałeś - powyższe sterowniki jakby przechwytują dźwięk z zainstalowanych dźwiękowych sterowników systemowych i przesyłają do karty graficznej.

Rzuciłem okiem na specyfikacje złącza HDMI i tam nie widzę osobnych linii dla sygnału audio. Wydaje mi się, że sterowniki HDAudio jakby miksują strumień danych dźwiękowych ze strumieniem danych obrazu i wysyłają na złącze HDMI (być może także wysyłają na złącze DVI-D)

Dodano po 13 [minuty]:

Cytat:
    NVIDIA nForce 980a SLI ...

Układy nForce to są specjalizowane chipsety na płycie głównej (tzw. mostki północne/południowe) współpracujące z procesorem. Oznaczenie raczej nie ma nic wspólnego z oznaczeniem karty grafiki.

0
  • #24 29 Sty 2011 23:55
    jabu74 - ekspert
    Poziom 19  

No to (_._) zbita - zasugerowałem się, że da się oprogramować każdy pin DVI (np. tak jak piny standardowego portu szeregowego komputera) i GPU miksuje strumień danych obrazu i dźwięku zanim wyśle na poszczególne piny odpowiedni strumień danych.

0
  • #25 18 Gru 2011 17:03
    wojt36
    Poziom 9  

Eidems napisał:
    Podpinacie kabel do PC (DVI), drugą końcówkę do TV (hmdi/dvi), dźwięk podłączacie przez zwykłego kabel jack tzn (jack-jack) oby dwie końcówki męskie, w czym macie problem?

Podłącze się do tematu
    Może ktoś podpowiedzieć gdzie mam podłączyć ten kabelek jack-jack w moim monitorze?
    Monitor samsung T22A300 dostępne złącza 2xhdmi wyjście słuchawkowe 1xscart
    Karta graficzna Gigabyte 9600Gt tylko z wyjściem DVI i D-SUB podłączona z monitorem przez przejściówkę DVI-HDMI.
    Obraz bez zarzutu brak fonii.

0
  • #26 18 Gru 2011 18:08
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

wojt36 napisał:
    Może ktoś podpowiedzieć gdzie mam podłączyć ten kabelek jack-jack w monitorze?

Nigdzie - manual się kłania.
    Jak chcesz mieć dźwięk to próbuj z łączeniem 9600GT S/PDIF z kartą dźwiękową i podłączaj się do wejścia monitora HDMI2.

0
  • #27 18 Gru 2011 19:21
    wojt36
    Poziom 9  

1.W manualu na temat podłączenia jest tylko jedno zdanie:"Aby podłączyć telewizor do urządzenia cyfrowego, które nie obsługuje wyjścia HDMI, użyj kabla HDMI/DVI i kabla audio" wszystko na ten temat.
    2.Monitor mam podłączony wg. zaleceń z instrukcji do HDMI 1 DVI . Nawet jeśli udałoby się przesłać sygnał audio na gniazdo HDMI2 ,to chcąc coś usłyszeć musiałbym się przełączyć na inne wejście i straciłbym obraz.Chcę mieć wizję i fonię jednocześnie,a nie jedno LUB drugie . :|

0
  • #28 18 Gru 2011 19:58
    adamadi33
    Poziom 43  

Najlepiej użyć przejściówkę (adapter) DVI-HDMI i kabel HDMI.

2
  • #29 18 Gru 2011 20:10
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

wojt36 napisał:
    1.W manualu na temat podłączenia jest tylko jedno zdanie:"Aby podłączyć telewizor do urządzenia cyfrowego, które nie obsługuje wyjścia HDMI, użyj kabla HDMI/DVI i kabla audio" wszystko na ten temat.

Jest też zdanie, że przy HDMI1 dźwięk nie będzie słyszalny*
    Dlaczego zmuszają podłączać PC-ta do pierwszego wejścia nie wiem - możesz sprawdzić w praktyce...

wojt36 napisał:
    2.Monitor mam podłączony wg. zaleceń z instrukcji do HDMI 1 DVI . Nawet jeśli udałoby się przesłać sygnał audio na gniazdo HDMI2 ,to chcąc coś usłyszeć musiałbym się przełączyć na inne wejście i straciłbym obraz.Chcę mieć wizję i fonię jednocześnie,a nie jedno LUB drugie . :|

HDMI2 'obsługuje' audio + video więc nie trzeba się przełączać na inne wejście.

* - rozwiązanie kretyńskie - dali HDMI1 bez obsługi dźwięku co się czasem może przydać jednak dużo lepiej gdyby była opcja w menu monitora w stylu HDMI1 - audio mute, skoro skroili ten monitor z gniazdka audio. W inteligentniejszych sprzętach z HDMI (DVI) + złącze analogowe audio w menu jest opcja pozwalająca przełączać audio: cyfrowe / analogowe.

0
  • #30 18 Gru 2011 20:28
    wojt36
    Poziom 9  

Wojtuś sprawdziłem-przez HDMI2 fonia również nie chodzi.Wyżej pisał o tym Kol.Matee "DVI to port że tak powiem "graficzny", nie przesyła on dźwięku"!!!
    Dźwięk trzeba zapodać kabelkiem audio.Tylko gdzie go podłączyć w moim monitorze.
    (Gniazdo słuchawkowe?-nie zaryzykuję :idea: )

0