Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duży spadek napięcia przy włączeniu obciążenia 20kW

19 Gru 2010 12:44 3345 13
 • Poziom 10  
  Szanowni formowicze,

  Ostatnio u znajomego, który posiada ogrzewanie elektryczne domu podłączaliśmy dodatkowe urządzenie grzewcze (rezystancyjne) trójfazowe o mocy 20kW. Z tego co miał zapewnione przez elektryka instalacja miała być tak przygotowana, aby była dostępna rezerwa takiej mocy.

  Niestety mamy wrażenie, że urządzenie nie działa prawidłowo (nie osiąga pełnej mocy). Zmierzyliśmy więc napięcie zasilające i okazało się, że gdy urządzenie nie jest podłączone to napięcie międzyfazowe wynosi około 380V, a po podłączeniu przedmiotowego urządzenia spada do 360V.

  Wydaje mi się, że taki spadek napięcia nie powinien się pojawić. Gdzie szukać w związku z tym przyczyny takiego spadku?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 12  
  Witam. Spadek napięcia nie koniecznie spowodowany może być przez instalację wewnętrzną budynku. Dokonaj pomiaru najpierw przy urządzeniu i później na granicy stron między odbiorca-zakład energetyczny, bo spadek napięcia może być na linii zasilającej między stacją trafo a instalacją wlz. Możliwości może być wiele.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 10  
  Dzięki za szybką reakcję.

  Ale rozumiem, że gdyby po stronie zasilania było wszystko ok, to uruchomienie takiego urządzenia nie powinno spowodować tak dużego spadku napięcia na jego zasilaniu?
 • Poziom 29  
  Na spadek napięcia wpływa kilka czynników.
  Zwiększ przekrój przewodów, wymień z Al na Cu lub zmniejsz ich długość a spadek napięcia będzie mniejszy.
  Możesz zastosować również przekaźnik priorytetowy ze stycznikiem, który odetnie możliwość zasilania pozostałych odbiorników podczas pracy tego urządzenia co zmniejszy obciążenie zasilania.
 • Poziom 14  
  Witam
  380V bez obciążenia, to już jest małe napięcie.
 • Poziom 12  
  Jeżeli od przyłącza przez układ pomiarowy (licznik) do urządzenia odległość jest stosunkowo niewielka ( powiedzmy około 20 - 30 m ) no to taki spadek napięcia świadczył by o zastosowaniu zbyt małego przekroju przewodów lub wzrost rezystancji na połączeniach przewodów (np. zaciski w puszkach)
 • Poziom 10  
  Instalacja w tym roku była rozbudowywana. Miała być przystosowana do podłączenia dodatkowo takich obciążeń. Nie mam niestety w tym momencie dostępu do projektu, aby to sprawdzić.
 • Poziom 12  
  Najpierw dokonaj pomiarów o których napisałem wcześniej wtedy coś wykluczysz i będziesz wiedział po której stronie jest przyczyna takiego spadku napięcia.
 • Poziom 10  
  Napięcie na wyjściu z trafo jest 390V, następnie jest rozdzielnia główna i tam na wyjściu jest około 380V i następnie mniejsza rozdzielnia z której zasilane jest wspomniane urządzenie i tam już jest 360V. Czyli wynika z tego, że pomiędzy rozdzielnią główną i rozdzielnią z której zasilane jest urządzenie jest największy spadek napięcia?
 • Poziom 14  
  Z tego wynika, że jest zbyt obciążona rozdzielnia końcowa, albo połączenie kablowe z tej rozdzielni do rozdzielni pośredniej jest zbyt małego przekroju przewodów.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Tak. Największy spadek napięcia będziesz miał na odcinku gdzie płyną największe prądy.

  W Twoim przypadku po załączeniu tego 'grzejnika' tak się będzie działo - odcinek dedykowany dla owego odbioru (RGB - RU). A co za tym idzie te 20KW wpłyną również na spadek napięcia na odcinku od trafo do RGB.
  W przypadku gdy pod RGB podpięte są inne obciążenia to spadek napięcia na odcinku trafo - RGB będzie większy.

  hazaj napisał:
  Napięcie na wyjściu z trafo jest 390V, następnie jest rozdzielnia główna i tam na wyjściu jest około 380V
  Te napięcia mierzyłeś podczas załączonego urządzenia grzewczego?

  Jakie parametry ma przewód zasilający dane urządzenie grzewcze?

  20kW przy teoretycznie 380V, cosφ=0,9 daje prąd 33.76A. Link
  Do obliczenia spadku napięcia przydała by się długość owego odcinka jak i przekrój oraz materiał z jakiego jest on wykonany.
 • Poziom 10  
  Do rozdzielni końcowej, do której podpięte jest to obciążenie 20kW zasilanie doprowadzone jest przewodem 5x10m2 (cu) - nie wiem jaka długość. Z tym, że z tej rozdzielni jest zasilane też z tego co się zorientowałem kilka grzejników elektrycznych , sądzę, że łącznie z 10kW (zasilane 230V). Czyli wynika z tego, że spadek napięcia jest na tym właśnie przewodzie?

  Tak, pomiary napięcia były robione przy włączonym obciążeniu.
 • Pomocny post
  Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Czyli powodem jest przewód który zasila ową rozdzielnie -przekrój jest za mały.
  Owe 20kW i te pozostałe 10kW dają łącznie prąd rzędu 50A. Obciążalność długotrwała w zależności od sposobu ułożenia przewodu oraz warunków podwyższonej temp. - owe grzejniki, jest różna. Dla owych 50A obciążalność długotrwała w występujących wyżej wymienionych warunkach może być spełniona dla przekroju 16mm2 bądź 25mm2.
  Wszystko należało by przeliczyć uwzględniając warunki w jakim mają pracować dane odbiorniki uwzględniając oczywiście zapas obciążenia.

  Inna sprawa to też spadek napięcia który musi być na odpowiednim poziomie aby urządzenie pracowało o odpowiednich parametrach zasilania na jakie zostało zaprojektowane.

  Oczywiście należy pamiętać tutaj o bezpieczeństwie! :)
 • Poziom 10  
  To obciążenie 20kW jest przy zasilaniu na 400V, podłączone w gwiazdę, obciążenia podzielone równo. Natomiast te jak sądzę około 10kW to już grzejniki elektryczne i tutaj nie mam pojęcia jak to jest podzielone na fazy, ale pewnie w miarę równo, bo spadki napięcia pomiędzy poszczególnymi fazami są podobne.

  Tak jak myślałem, przekrój powinien być większy,min 16mm2, a jest 10mm2.
  Biorąc pod uwagę, że odległość jest pewnie >50m to powinien być nawet 25mm2.

  Dzięki za pomoc i upewnienie w problemie.