Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna głośnikowa ZgC-40-8-581 problem z GDN 20/40..

19 Gru 2010 14:35 1711 6
  • Poziom 16  
    Witam
    Mam problem z kolumną ZgC-40-8-581 a dokładniej z głośnikiem GDN 20/40.
    W kolumnie dawno temu spalił się głośnik kopułkowy wysokotonowy GDWK 9/80 ale nie za bardzo wpłynęło to na jakość muzyki.
    W głośniku niskotonowym (basowym) zniszczona była membrana razem z zawieszeniem więc wymieniłem ją na nową.
    Lecz niestety w ostatnim czasie ten głośnik zaczął bardzo dziwnie grać.
    Basy są stłumione,głośnik gra dziwnie cicho i nawet przy max głośności membrana prawie się nie porusza.
    Rezystancja cewki wynosi 7.72Ω więc chyba jest dobra.
    Membrana przy naciśnięciu ręką porusza się lekko bez żadnych otarć.
    Kolumna napędzana jest radiem Amator 3 ale podłączenie jej pod mocniejszy wzmacniacz 40W nic nie pomaga.Nadal gra dziwnie.
    Już nie wiem co robić i gdzie szukać przyczyny.
    Proszę o jakieś wskazówki w czym szukać przyczyny tego dziwnego zachowania głośnika.Jeśli sam głośnik okaże się uszkodzony to czy opłacalna jest samodzielna naprawa czy lepiej kupić nowy?
    Proszę o pomoc i szybkie odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Wygląda to na mechaniczny opór na którymś z resorów. Skłaniam się ku wymianie na oryginalny głośnik, co prawda koszt wzrośnie, ale efekt będzie. W przypadku próby regeneracji trzeba naprawiać zarówno zawieszenie górne jak i dolne więc zakres prac jest duży, koszt spory a ostateczny efekt niewiadomy.
  • Poziom 16  
    Zawieszenie górne zostało już wymienione razem z membraną a zawieszenie dolne jest w dobrym stanie i nie ma na nich żadnych oporów.
    Pozostaje więc tylko wymiana głośnika na nowy?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Prawdopodobnie po regeneracji występują straty na łączeniu karkas cewki-membrana.
  • Poziom 16  
    Przepraszam za krótką nieobecność.
    Po prostu nie miałem kiedy się odezwać.

A wiec do rzeczy.
    Odkleiłem kopułkę.
    wyjąłem cewkę.
    Oczyściłem szczelinę.
    Sprawdziłem zawieszenie dolne.
    Włożyłem cewkę z powrotem i ją scentrowałem za pomocą kliszy.
    Przykleiłem kopułkę.

Gra lepiej ale nadal jakoś tak grubo i bez basu.
    Proszę o pomoc.

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Możliwe,że nowa membrana ma większą masę niż oryginał,stąd inne brzmienie. Zresztą wersji GDN 20/40 było kilka,sam wymieniałem kiedyś te modele na oryginalne z membraną nasączoną jakąś masą tłumiącą rezonanse,ale wymieniłem dwa w obu kolumnach więc nie było słychać różnicy.Ogólnie często po regeneracji zmieniają się parametry,bo warunki domowe to nie fabryka.Jeśli się nie poprawi,głośnik się nie rozegra",dotrze",to albo kupić nowy głośnik,albo nowe kolumny.Może samemu zbudujesz na Elektrodzie jest wiele projektów, bo od czasu ZGC 40,minęło trochę lat i czasy ich świetności minęły.Pozdrawiam. :D
  • Poziom 16  
    Ehh głośnik był regenerowany ponad rok temu i wtedy grał przez około 10 miesięcy dobrze.Przez ostatnie 2 miesiące coś mu się stało.Na nowe głośniki mnie nie stać.