Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ariston LSI48A - zawiesiła się

08 Paź 2004 10:59 7144 16
  • Poziom 10  
    Mam zmywarkę jak w tytule.
    Stało się tak, że pewnego razu zmywarka wywaliła bezpiecznik. Fachowiec stwierdził, że grzałka robi zwarcie i ją wymienł. Faktycznie bezpiecznik już nie wylatuje, że nadal jest problem.
    W momencie awarii zmywarka wylewała wodę. Żeby woda nie stała wylałem ją grawitacyjnie.
    W tej chwili po włączeniu zmywarki mogę wybrać dowolny program, ale od razu po uruchomieniu programu zmywarka zaczyna wylewać wodę (mimo, że nie ma co) i gasną wszystkie diody (wyłącza się program), natomiast zaczyna migać dioda od pierwszego programu. Sprawdziłem w instrukcji - mówi ona, że jest to jakiś kod serwisowy, ale jaki - zadzwoń do serwisu.
    Reset (przytrzymanie przez 5 sekund przycisku programatora) nie pomaga.
    Fachowiec, który wymienił grzałkę powiedział, że to problem z programatorem i on nie podejmie się tego...
    Co o tym sądzicie?
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista AGD
    Sprzwdź, czy nie cieknie.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 10  
    zayzayer napisał:
    Sprzwdź, czy nie cieknie.

Woda ze zmywarki nie cieknie.
    Mogę jej dolewać ile wlezie - zmywarka cały czas ją wylewa, ale nie cieknie.
    Przewracana na boki wylała trochę wody (może ze 100 ml), ale nadal jest tak samo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Bleble napisał:
    Zobacz czy na dnie zmywarki czyli pod zbiornikiem nie ma wody

Bok zmywarki jest zdjęty, pod spodem sucho. Jedyne, co zauważyłem, to ma silniku pompy leżało sporo jakiegoś suchego, białego proszku (sól?).
    Zdmuchnąłem go, ale to nic nie zmieniło.
  • Poziom 10  
    Rycho T napisał:
    Może przy wymianie grzałki zawiesił się styropianowy pływak na dnie zmywarki.

Gdzie dokładnie znajduje się ten pływak?
  • Poziom 20  
    Czołem! Spróbuj przycisk programów+wyłocz.główny.Z prawej strony Masz hydrostat ,przedmuchać węzyk(woda?).Sprawdz czujnik NTC.Jak Znasz troche elektronike to zobacz scieszki programatora.
    pozdrawiam TFX
  • Poziom 10  
    Rycho T napisał:
    Pływak jest pod zbiornikiem zmywarki na dnie obudowy.Współpracuje z wyłacznikiem.
    Jeżeli woda przejeje się na dno zmywaki to odcina on dopływ wody i załącza pompę odpływową.
    Może fachowiec zamienił miejscami przewody na wyłączniku który jest przełączany przez pływak.
    Najczesciej wył. ma z jednej strony jedno wyjscie a z przeciwnej dwa. Mogą być zamienione miejscami właśnie te dwa.

A więc jest krok do przodu.
    Znalazłem wyłącznik od pływaka - ma trzy wyjścia po jednej stronie. Do górnego są podłączone dwa przewody. Metodą prób i błędów doszedłem, że do programatora dochodzi środkowy (pojedynczy) przewód. Gdy go odłączyłem zmywarka pozwala włączyć program.
    Teraz sytuacja wygląda tak:
    Mogę ustawić program, po uruchomieniu programu nie zaczyna migać pierwsza dioda programatora. Ale nadal po uruchomieniu nie startuje program, tylko wylewana jest woda (oczywiście jej nie ma) - teraz jednak nie cały czas, a przez jakieś 30 sekund. Potem zmywarka zatrzymuje się. Po okolo 10-15 minutach znowu uruchamia się pompa odpływowa. Ale tym razem na panelu zaczyna migać, dla odmiany :), ostatnia dioda programu. I po około 30 sekundach wylewania zmywarka zatrzymuje się na amen...
    Czyżby jednak uszkodzenie programatora?
  • Poziom 20  
    Czołem! Wygląda na programator,ale dla pewności sprawdz ścieszki
    pozdrawiam TFX
  • Poziom 10  
    Bleble napisał:
    Mało prawdopodobne a by zostały zmienione przewody na pływaku no chyba że to był ekstara fachowiec od młotka

Cytat:

Podłącz wszystkie przewody i podnieś pływak do góry.
    Jeżeli są zamienione przewody to zmywarka powinna działać.

Pływaka i okolic nie ruszał - pływak jest z przodu, a on grzebał tylko z prawej strony. Podniesienie pływaka nic nie zmienia - pewnie jest coś zwarte wewnątrz obudowy, dzie siedzą styki od pływaka.
    Cytat:

Prawdopodobnie jest coś jeszcze uszkodzone jakiś czujnik jeśli jest to elektronik jest ich pare

Niestety tak. Wczoraj przeprowadziłem jeszcze następujące sprawdzenie:
    Do programatora dochodzi kilkanaście przewodów, które schodzą się w jedno złącze. Kolejno odłączałem po jednym przewodzie. Poza dwona przypadkami, gdy nic się nie działo (pewnie na tych dochodzi zasilanie) nic się nie zmieniało, czyli na tych przewodach i tak nie ma w tej chwili żadnego sygnału z czujnika.
    Cytat:

Jeśli po zresetowaniu programu ustawisz nowy program to co się dzieje?
    Powinno być tak zaczyna pracować pompa wylewowa następnie zaczyna pobierać wodę i zaczyna zmywać .

Pierwsza część owszem - pompa wylewowa pracuje około 30 sekund (na pusto), ale potem wszystko staje. Po około 10-15 minutach znowu uruchamia się pompa wylewowa, ale tym razem ostatnia dioda programów zaczyna migać. czyli jest jakiś błąd...
    Cytat:

Możesz pokombinować i naprzykład znajeźdź elektrozawór od pobierania wody odłączyć sterowanie od programatora podłączyć zewnętrzne zasilanie i pobrać wodę zobaczysz czy pobiera
    jeśli nic to nie da to znaleźdź wszyskie czujniki posprawdzać i przynajmniej wzrokowo sprawdzić programator

Popróbuję....
  • Poziom 18  
    Zgadzam się z moim poprzednikiem jest to zawieszony czujnik przeciwzalaniowy umiesczony na spodzie zmywarki (taki styropianik).
    Trzeba go umieścić na swoim miejscu i nie ma siły aby nie działało.
  • Poziom 10  
    Zmywarka była w serwisie (i będzie znowu).
    Błąd braku wody pochodził od jakiegoś drobnego uszkodzenia węża (aquastop). To zostało naprawione w serwisie i triumfalnie facet stwierdził, że zmywarka działa. Działała i owszem, ale tylko przez jeden cykl i to nie do końca - zatrzymała się na suszeniu - suszyła cały czas.
    W tej chwili w ogóle nie ma ochoty ruszyć.
    W jakimś trybie serwisowym można ją zmusić do wykonania pojedynczej czynności, ale nie mam odpowiedniej dokumentacji, żeby wiedzieć dokładnie jaka kombinacja uruchamia którą czynność.
    Jak coś będę wiedział, to dam znać...