Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa obiegowa w kotle immergas Vitrix 24

19 Gru 2010 16:34 5834 9
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Chciałbym zapytać, czy ktokolwiek miał do czynienia ze zjawiskiem ciągłej pracy pompy obiegowej, pomimo osiągnięcia żądanej temperatury pomieszczenia.
    Palnik się wyłącza, lecz pompa ciągle pracuje do ponownego spadku temp.
    Czy po pewnym czasie pompa nie powinna się wyłączyć?
    Dzięki za info.
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • Poziom 2  
    W tym momencie muszę uzupełnić swoje zapytanie.
    Zakupiłem piec Immergas Vitrix 24 2I z zasobnikiem 100 l. Dodatkowo dołączona jest sonda zewnętrzna + sterownik C.A.R. Krzywa grzewcza ustawiona na 4. Nie ma żadnych kłopotów z osiągnięciem tem. pomieszczenia oraz wydatkiem ciepłej wody. Po różnych konsultacjach serwisowych szukałem rozwiazań:

- nie ma mostka na stykach 40 i 41
    - wspominano również o przełączniku trybu pracy pompy (S10)

Tak naprawdę nie wiem co warto dalej sprawdzać. Być może przełączenie trybu pracy sterownika C.A.R z modulacyjnego na onn/off może coś pomoże?

Problem polega na tym, że po osiągnięciu żądanej temp. palnik się wyłącza, gaśnie wyświetlacz na kotle ale pompa obiegowa wciąż działa. Dodatkowo na sterowniku cały czas wyświetla się płomyk - praca kotła. Stan ten może trwać nawet do 1 godz, do czasu uzyskania sygnału spadku tem i żądania podgrzania czynnika przez kocioł. W ciągu tej godz temp czynnika spada do 20-25 stopni. Tak naprawdę chłodzę wodę w kaloryferach oraz zużywam niepotrzebnie energię elektryczną? Czy to jest normalne i co mozna z tym zrobić?

Dzięki za odpowiedź.
  • Poziom 21  
    Sprawdziłbym jeszcze:
    temp. max. kotła
    ustawienie pompy i różnicę temp. wyjścia i powrotu
    max. i min. temp zewnętrzną
  • Poziom 2  
    Witam.

Przełaczyłem sterownik w system on/off - wszystko działa poprawnie. Po osiągnięciu żądanej temperatury kocioł wraz z pompą obiegową wyłącza się prawidłowo. Dlaczego w systemie modulacyjnym nie było to możłiwe?

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    zgie napisał:
    Witam.

Przełaczyłem sterownik w system on/off - wszystko działa poprawnie. Po osiągnięciu żądanej temperatury kocioł wraz z pompą obiegową wyłącza się prawidłowo. Dlaczego w systemie modulacyjnym nie było to możłiwe?

Pozdrawiam

A mógłbyś powiedziec dokładnie jak to zmienić? mam podobne dolegliwości :)
  • Poziom 11  
    Jeżeli jest czujnik temperatury zewnętrznej, a CAR-a nie ma lub jest wyłączona w nim opcja sterownika pokojowego (takim też jest), to skąd kocioł ma wiedzieć jaka jest temperatura w ogrzewanym domu?
    Z temperatury wody na powrocie to zgaduje.
    Dlatego pompa kręci i jak temperatura wody spadnie to włącza palnik.
    Kocioł wtedy ustawia własne krzywe we współpracy z czujką zewnętrzną.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam taki sam problem z pompą, i kilka innych. Jak włączyć sterownik On/OFF?
    Dzieki
  • Poziom 42  
    0 napisał:
    Jeżeli jest czujnik temperatury zewnętrznej, a CAR-a nie ma lub jest wyłączona w nim opcja sterownika pokojowego (takim też jest), to skąd kocioł ma wiedzieć jaka jest temperatura w ogrzewanym domu?
    Z temperatury wody na powrocie to zgaduje.
    Dlatego pompa kręci i jak temperatura wody spadnie to włącza palnik.
    Kocioł wtedy ustawia własne krzywe we współpracy z czujką zewnętrzną.

Nie na powrocie tylko na zasilaniu. Co nie zmienia poprawności wytłumaczenia ciągłej pracy pompy.
    Nie można mieć ciastko i zjeść ciastko!
    Albo kocioł pracuje ON/OFF z jakąś histerezą temp zadajnika pomieszczeniowego. Kocioł z pompą śpi lub pracuje na full. Jest to bardzo "niezdrowy" przypadek pracy kotła. Z reguły gdy kocioł jest przewymiarowany lub pobór mocy jest mniejszy od min kotła.
    Albo ciągle z modulacją zależna od poboru mocy przez budynek. Pompa musi chodzić aby:
    1. Automatyka mogła sobie wyliczyć potrzebna moc palnika.
    2. Trzeba tą moc przekazać budynkowi.
    Wg. mnie tak być powinno i jest to optymalna praca kotła. Dlatego uważam że zadajniki pomieszczeniowe ON/OFF z najwyższym priorytetem pracy są bez sensu.
    Oczywiście są to skrajne przypadki i z reguły mamy mix sposobów pracy chyba że wymusimy pracę ON/OFF. Wg. mnie to ostatnie jest bez sensu.
    Z moich obserwacji wynika, że automatyka stara się utrzymać jak najdłużej ciągłą pracę kotła olewając nawet nastawy użytkownika w pewnym zakresie. Przykładowo u mnie mimo nastawy potencjometrem CO na 26oC z reguły kocioł pracuje 30 oC z "zapalonym" jednym malutkim palniczkiem na wyświetlaczu.
    Coś w tym musi być. Widocznie producent kotła po badaniach doszedł do wniosku, że spalanie i kondycja kotła sa lepsze przy pracy ciągłej.

Można zmienić sposób pracy pompy parametrem P2. Jak to działa na prawdę. Nie wiem. Trzeba spytać w Immergass'ie.
  • Poziom 10  
    [quote="jack63"]
    0 napisał:
    Można zmienić sposób pracy pompy parametrem P2. Jak to działa na prawdę. Nie wiem. Trzeba spytać w Immergass'ie.

Tym parametrem prawdopodobnie zmienia sie prace pompy ale w trybie grzania CWU.
    Ja zmieniłem tryb pracy sterownika na ON/OFF
    menu code (kod 1122)->AMB->ON->OFF
    i po problemie.