Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obsługa pieca Vaillant turboTECpro.

19 Gru 2010 17:37 2465 8
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich. Mieszkam w mieszkaniu 52m², ogrzewanie gazowe, piec taki jak w tytule. Mieszkanie znajduje się na parterze. Chodzi mi o to jak poprawnie nastawić piec=>kaloryfery. Czy grzejniki odkręcić na max a na piecu ustawić załóżmy 45 stopni ? czy więcej stopni na piecu a przykręcić grzejniki ? Aktualnie na piecu mamy ustawione 50 stopni i powiem szczerze lipa straszna bo nawet ciepło nie ma a dzienne zużycie gazu wynosi ok 10 metrów :( słyszałem coś o sterownikach pokojowych.. czy warto zainwestować w taki sterownik ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Oczywiście warto wydać kasę na regulator temperatury. To regulator decyduje o tym jaka temp. wypływa z kotła aby ogrzać mieszkanie. Tak działają regulatory Vaillant, regulatory innych firm, wyłączają ogrzewanie po osiągnięciu temp. pomieszczenia, a od ciebie zależy jaką ustawisz temp. jak za małą to nici z osiągnięcia temp. w pomieszczeniu, Jak za dużą to stracisz na zbyt częstym niepotrzebnym załączaniu kotła. Tak więc jeżeli chcesz zamontować regulator aby zaoszczędzić i zyskać na komforcie użytkowania to tylko regulatory definiowane przez producenta, polecam VRT 330 - to regulator sterujący obiegiem CO.
  • Poziom 9  
    erwinketa napisał:
    Witam wszystkich. Mieszkam w mieszkaniu 52m², ogrzewanie gazowe, piec taki jak w tytule. Mieszkanie znajduje się na parterze. Chodzi mi o to jak poprawnie nastawić piec=>kaloryfery. Czy grzejniki odkręcić na max a na piecu ustawić załóżmy 45 stopni ? czy więcej stopni na piecu a przykręcić grzejniki ? Aktualnie na piecu mamy ustawione 50 stopni i powiem szczerze lipa straszna bo nawet ciepło nie ma a dzienne zużycie gazu wynosi ok 10 metrów :( słyszałem coś o sterownikach pokojowych.. czy warto zainwestować w taki sterownik ?

a kiedy ostatnio mieszkanie było ogrzewane?
  • Poziom 12  
    Grzejemy od listopada. Aktualnie na piecu 60 stopni, w mieszkaniu całkiem przyjemnie, ale piec praktycznie cały czas dogrzewa (pomarańczowa lampka non stop świeci).
  • Poziom 9  
    erwinketa napisał:
    Grzejemy od listopada. Aktualnie na piecu 60 stopni, w mieszkaniu całkiem przyjemnie, ale piec praktycznie cały czas dogrzewa (pomarańczowa lampka non stop świeci).
    kolega powyżej ma racje. lecz radze powołać się na fachowca który zobaczy piec...
    jak by nie było to jest gaz i przez neta tego nie warto robić
    pozdrawiam
  • Poziom 30  
    PIEC MUSI DOGRZEWAĆ TYLE ILE TRACISZ CIEPŁA PRZEZ ŚCIANY,OKNA I INNE MIEJSCA I TO JEST NORMALNE SZCZEGÓLNIE PRZY TEJ TEMP. ZEW.

Dodano po 15 [minuty]:

CHCĄC OSZCZĘDZAĆ TRZEBA ZMONTOWAĆ POGODÓWKĘ [ZALEŻY OD KOTŁA] LUB TERMOSTAT POMIESZCZENIA [REGULATOR]. ODCZUCIE CIEPŁA PRZEZ LUDZKIE CIAŁ JEST ZALEŻNE OD SAMOPOCZUCIA I WAHA SIĘ W SZEROKIM ZAKRESIE.
    UCZUCIE CIEPŁA BĘDZIE SIĘ WAHAŁO OD20 DO 22-24 STOPNI :D

Proszę WYŁĄCZYĆ Caps Lock
    mod - mirrzo
  • Poziom 12  
    Czym się różni pogodówka od regulatora temp ? A ciepło chyba pochłaniają stare, drewniane okna... Choć uszczelniłem okna uszczelkami i gazetami to straty ciepła nadal będą duże.
  • Poziom 12  
    erwinketa napisał:
    słyszałem coś o sterownikach pokojowych.. czy warto zainwestować w taki sterownik ?
    Nie. W tym przypadu nie, bo to wynika z tego co piszesz.
    Z tego:
    erwinketa napisał:
    Aktualnie na piecu mamy ustawione 50 stopni i powiem szczerze lipa straszna bo nawet ciepło nie ma a dzienne zużycie gazu wynosi ok 10 metrów

i z tego:
    erwinketa napisał:
    Choć uszczelniłem okna uszczelkami i gazetami to straty ciepła nadal będą duże.

Żaden sterownik nie dostarcza ciepła! Sterownik odcina ewentualną nadwyżkę ciepła dostarczaną przez zródło ciepła, w Twoim przypadku kocioł – tu są oszczedności na gazie. Poprawia też komfort utrzymania żądanych temp. w mieszkaniu - tu nie ma żadnych oszczedności, co wiecej to może kosztować wzrostem zużycia energii. Nie ma nic za darmo, za większy komfort się płaci.
    Jeżeli masz niedogrzane w chałupie i okna utykasz gazetami to chcesz zakładać sterownik, żeby było cieplej i mniej gazu spalić? No to życze powodzenia.

Lepiej przestań zawracac sobie głowę tymi duperelami, a te kilkaset złotych co to niby masz wydac na ten sterownik lepiej wydaj na paliwo i „dorzuć do kotła” co by mieć cieplej. A jak się zima skończy to pomyśl co zrobic, żeby zmniejszyć zapotrzebowanie mieszkania na ciepło (np. wymienić okna).

A tak na marginesie, przy oknach uszczelnionych gazetami, pewnie jakimś „zimniejszym mieszkaniu” i przy takich mrozach jakie teraz są, to zużycie10m3 gazu na dobę nie jest znowu takim złym wynikiem. Więc się nie przejmuj za bardzo tym. Niestety gaz jest drogi do ogrzewania i najbardziej wychodzi to w takie mrozy jak teraz. Żeby dogrzać trzeba dac w palnik i tyle, a to niestety kosztuje i to sporo. Nie przejmuj się też tym, że ktoś na forum pisze, albo pewnie Tobie napisze jeszcze w tym wątku, ze on przy 50m2 zużywa 3m3 gazu na dobę. To na ogół jest troll, albo osoba której mieszkanie grzeją sąsiedzi. Dodatkowo ma w mieszkaniu +23 przy -15 st. mrozie na zewnątrz. Wiedz też, że nie wszyscy ludzie mają w mieszkaniach 21 albo co lepsze 23 stopnie. Masa ludzi ma 19 i zyje, nie krzywdując sobie..

W Twoim przypadku jeszcze jedna rzecz ma zauważalny wpływ na zużycie gazu, tzw, przewatowanie żródła ciepła. Ten kocioł ma po prostu za dużą moc na takie mieszkanie. Wiadomo, że jest ona potrzebna do c.w.u., ale nie do c.o., która wystarczy max z 5kW, a Ty masz min. 9kW. Czyli prawie 2 razy za dużo. I to się ze sobą gryzie, co niestety wpływa w jakiejś tam mierze na spalanie gazu.

Jeżeli ten palnik przy 60 st włącza się za często, to spróbuj wydłużyć czas blokady palnika może coś tam z tego osiągniesz. Kocioł będzie się rzadziej, ale na dłużej właczał. Jeżeli będzie się rzadziej właczał to może też wartałoby ograniczyć mu moc c.o. do minimum, czyli do tych 9kW, żeby nie zwiekszał niepotrzebnie mocy na dogrzewaniu.
  • Poziom 12  
    Dzięki stasiu99 za wypowiedź,dałeś mi tym samym dużo do zrozumienia. Rzeczywiście mieszkanie jest usytuowane na parterze, więc i stare drzwi, i okna robią swoje. Mam w przyszłorocznych planach właśnie na 1 miejscu ich wymianę. Zastanawiam się również nad ogrzewaniem podłogowym, tylko że narazie ten temat mi obcy zarówno technik jak i kosztów.