Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji CO z zaworem czterodrogowym

dborycki 19 Gru 2010 19:08 16132 10
  • #1 19 Gru 2010 19:08
    dborycki
    Poziom 12  

Witam.
    Jestem na etapie budowy instalacji CO w domu jednorodzinnym (pow. 120 m2).
    Dom będzie ogrzewany kotłem na eko-groszek o mocy 21 kW. Przygotowałem schemat wg. którego mam zamiar zmontować instalację jednak mam kilka pytań co do szczegółów:

1. Czy zastosowane przekroje rur będą odpowiednie?
    2. Czy konieczne jest zastosowanie zaworu różnicowo ciśnieniowego?
    3. W jakiej odległości powinien znajdować się zawór czterodrogowy od kotła?
    4. Jakiej średnicy powinny być rury do obiegu C.W.U. i naczynia wzbiorczego ?

Wszystkie połączenia do kolektorów będą wykonane w miedzi.
    Połączenia do grzejników - rurami typu PEX 16 mm.

W internecie jest wiele przykładowych schematów które różnią się szczegółami a nie chciałbym popełnić błędu...

• #2 19 Gru 2010 22:22
    hydro-man
    Poziom 17  

Witam
    nic dodać nic ująć wszystko ok. Tylko jedna uwaga dla oszczędności - średnicę rur przed zaworem 4-ro drogowym zmień na 28 mm. Resztę pozostaw, a do naczynia poprowadź jeszcze jedną rurę 22 mm - włącz ją z boku do naczynia (przy dnie) i na powrocie do kotła - wtedy naczynie działa jak grzejnik i taki obieg pozwala wygrzewać dobrze kocioł. Pozdrawiam

• #3 19 Gru 2010 22:37
    gpql
    Poziom 17  

dborycki napisał:
    Witam.
    Jestem na etapie budowy instalacji CO w domu jednorodzinnym (pow. 120 m2).
    Dom będzie ogrzewany kotłem na eko-groszek o mocy 21 kW. Przygotowałem schemat wg. którego mam zamiar zmontować instalację jednak mam kilka pytań co do szczegółów:

1. Czy zastosowane przekroje rur będą odpowiednie?

28 mm wystarczy

Cytat:

zawór stosuje się przy zaniku prądu otwiera się obieg grawitacyjny.
    Cytat:

3. W jakiej odległości powinien znajdować się zawór czterodrogowy od kotła?

nie ma znaczenia
    Cytat:
    4. Jakiej średnicy powinny być rury do obiegu C.W.U. i naczynia wzbiorczego ?

dla naczynia wzbiorczego dla kotła do 40 kw 25mm (norma )

Jedyne co bym dodał to zawór termostatyczny ograniczenia temperatury powrotu do kotła (60st.C) - zapewnia temperaturę wymiennika powyżej punktu rosy co przedłuża żywotność kotła.

Cytat:
    Wszystkie połączenia do kolektorów będą wykonane w miedzi.
    Połączenia do grzejników - rurami typu PEX 16 mm.

podgrzewanie naczynia wzbiorczego ma sens tylko należy powrót i zasilanie zrobić przy dnie naczynia, częstym błędem jest podłączenia tak jak grzejnika zasilanie lub powrót w górnej części naczynia i przy niepełnym naczyniu ciecz napowietrza się co powoduje korozje.
    Osobiście powrót z naczynia wykonuje rurą 1/2 '', zbyt duża średnica obniża wydajność ciśnieniową pompy

Cytat:
    W internecie jest wiele przykładowych schematów które różnią się szczegółami a nie chciałbym popełnić błędu...
    [/quote]
    Cytat:

• #4 19 Gru 2010 22:51
    hydro-man
    Poziom 17  

Witam
    średnice rur w naczyniu są objęte normami to fakt ale nie maja wpływu na pracę pompy. A dla prawidłowego krążenia wody na odcinku kocioł-naczynie i w ogóle stosuje się jak na zasileniu tak i na powrocie te same średnice. Pozdrawiam

• #5 20 Gru 2010 22:35
    dborycki
    Poziom 12  

Dzięki za zainteresowanie.
    Jeżeli chodzi o średnice rur pomiędzy zaworem czterodrogowym a kotłem to już zostawię 35 mm ponieważ są kupione... :) doradził mi tak miejscowy "znawca tematu" stwierdził że przy zamknięciu zawor 4-d woda będzie krążyć w tak małym obiegu grawitacyjnie, i im większa średnica po tej stronie tym lepiej...

Nie za bardzo wiem jak działa zawór termostatyczny który zabezpiecza kocioł przed powrotem zbyt zimnej wody... ? Myślałem że przy użyciu zaworu 4-d występuje takie mieszanie czynnika które zapewnia odpowiednią temperaturę na powrocie...
    Czy powinienem zastosować zawór trójdrogowy termostatyczny? Jeżeli tak to w którym miejscu (między kotłem a zaworem 4-d ???)

• #6 25 Gru 2010 19:50
    oventrop
    Poziom 1  

Według mnie, najlepszym zabezpieczeniem termicznym powrotu kotła jest zawór termostatyczny. Działa nawet w wypadku zaniku prądu.

Przy zaworze czterodrogowym może zdarzyć się przypadek, że zasilanie zniknie w niekorzystnym położeniu zaworu tj. zamkniętym. Przejrzyj ofertę Afriso.

I tak na marginesie, po co kocioł o mocy 21 kW do domu o powierzchni 120 m2. Nie należy przewymiarowywać urządzeń na instalacji. 15 kW zupełnie wystarczy

• #7 29 Gru 2010 21:14
    hydro-man
    Poziom 17  

Witam
    skoro tak się bardzo chcesz zabezpieczyć mimo małej mocy kotła to najtaniej i najskuteczniej będzie wykonanie beipasa z rurki fi 18. Z wyjścia zasilenia na kotle połącz tą rurką do wyjścia na powrocie, a grawitacja załatwi resztę twoich zmartwień - poza tym jesli wykonasz grawitację przez naczynie to innych rozwiazań nie szukaj - szkoda kasy w 100%. Pozdrawiam

• #8 02 Sty 2011 20:09
    dborycki
    Poziom 12  

Zastosowałem kocioł o mocy 21 kW ponieważ tak mi doradzili :|... w projekcie był 24kW gazowy. Ale może dzięki temu zostanie trochę zapasu na podgrzewanie podjazdu:D.

Zgodnie z sugestiami by-pass wykonam przez naczynie wzbiorcze i zobaczę jakie będą efekty.
    W tygodniu zrobię zdjęcie całej "rozdzielni" i przedstawię do konsultacji...

• #9 02 Sty 2011 20:21
    hydro-man
    Poziom 17  

Witam
    wykonanie grawitacji na naczyniu zastąpi w pewnym stopniu zawór termostatyczny tzn. zanim włączy się pompa i pchnie znaczną ilość zimnej wody z instalacji do kotła to kociołek będzie juz rozgrzany na tyle, że nie odczuje tego zbytnio, nie nastąpi roszenie. Najlepiej gdy by-pass jest wykonany w pełni tzn. naczynie pracuje jak grzejnik, ale z powodu trudności w wykonaniu tego na istniejącej instalacji wykonuje się ten zabieg na kotle łącząc zasilenie kotła z np. ze spustem (wpięcie przed zaworem spustowym). Pozdrawiam
    PS.
    a z podjazdem daj sobie spokój - możesz mieć sporo problemów

• #10 13 Sty 2011 17:15
    aniołek
    Poziom 12  

Jako że właśnie stoję przed podobnym dylematem - pozwoliłem sobie "podpiąć" się pod ten wątek :) ..
    Jest tak: mieszkanko jednopoziomowe, obecny piec - węglowy 1m2 (8~9 KW) bez elektroniki, bojler nad piecem. O ile zdążyłem doczytać w innych postach - moja obecna instalacja jest delikatnie mówiąc źle wykonana :( ..
    Po zakończeniu tej zimy mam zamiar wykonać remont kapitalny w.g. tego schematu:Schemat instalacji CO z zaworem czterodrogowym, a całość instalacji po remoncie wyglądać ma tak:Schemat instalacji CO z zaworem czterodrogowym.
    Jak widać - planuję dwa "obwody", które mają się rozdzielać za zaworem 4-drożnym. Obecny piec ma wyjście 1'', ale nie wiem jakie wyjście będzie miał jego następca (widziałem piece o podobnej mocy z wyjściami 1 1/4''). Gdzieś doczytałem, że dobrze by było zostawić jeden lub dwa grzejniki bez zaworów termostatycznych - i tak planuję w łazience i klopiku.

Tyle tytułem wstępu i wstępnych objaśnień, zaś pytanie brzmi - jakie średnice rurek miedzianych przy założeniu, że wyjście z pieca ma 1'' lub 1 1/4''?..
    Wiem, że:
    - wzbiorcze bezpośrednio z pieca,
    - wszystko co przed, za i włącznie z zaworem 4d o średnicy wyjścia z pieca.
    Instalacja ma być w miedzi.

Dzięki, i pozdrawiam :)

• #11 16 Sty 2011 12:42
    rsjg
    Poziom 11  

dborycki napisał:

Tak - podczas zniknięcia prądu otwiera obieg grawitacyjny.
    Nie jest ważne, czy sekcja pompowa jest na zasilaniu, czy na powrocie,
    aczkolwiek twierdzi się, że na powrocie pompa dłużej pożyje gdyż pracuje w niższej temperaturze.

Jedna uwaga, bardzo ważna: ze względu na sposób działania zawór różnicowy montujemy w pozycji PIONOWEJ, chyba że kupisz model z wyraźnie napisaną uwagą, że dopuszczalny jest montaż w każdej pozycji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME