Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwna cewka w tunerach Technicsa

kaem 19 Dec 2010 21:57 4228 5
 • #1
  kaem
  Level 28  
  Mam pytanie o cewkę (filtr) w tunerach i amplitunerach Technicsa, nieopisaną w instrukcjach serwisowych. Jaką rolę ona pełni i na co należy ją stroić (jeżeli w ogóle)? Jest ona włączona zawsze pomiędzy wyjściem detektora AM/FM, a wejściem stereodekodera. W tunerze ST-GT350 oraz amplitunerze SA-EX120 jest to cewka L151 (pomiędzy 18 a 16 końcówką LA1832), natomiast w zupełnie inaczej pomyślanym tunerze ST-GT650 jest to cewka L301 (na 11 końcówce AN7274).

  Dziwna cewka w tunerach Technicsa

  Dziwna cewka w tunerach Technicsa
 • #2
  tomash1977
  Level 12  
  Witaj!!! Nie jestem pewien na 100 ale czy nie jest to regulacja napięcia na stereodekoder, aby miał odpowiednie wysterowanie do zdekodowania sygnału.
 • #3
  kaem
  Level 28  
  Jeszcze jedno: w serwisówce ST-GT650 napisano, że m.in. L301 jest dostarczona jako zestrojona i nie należy kręcić jej rdzeniem. O tyle to bez sensu, że o każdym elemencie w zmontowanym i zestrojonym tunerze można by tak napisać. Przecież to instrukcja dla serwisanta, a nie dla strojeniowca w fabryce.
  Chyba, że w razie awarii ten filtr z miejsca należy wymienić na nowy, bez próby strojenia. Dziwne jest także to, że tańsze tunery Technicsa nie mają w serwisówkach w ogóle żadnych procedur strojenia. W tych droższych jest przynajmniej opisane strojenie p.cz. FM, obw. wej. AM i dekoderów.
 • #4
  PiotrRDiablo
  Level 22  
  Witam. W/g mnie cewka ta stanowi filtr dolno-przepustowy (indukcyjność między "3" a "6" L151 plus kondensator między "6" a "1" podłączony do masy. Dodatkowo indukcyjność między "6" a "2" i kondensator zewnętrzny z "2" do masy stanowią eliminator (szeregowy układ rezonansowy LC tłumiący określoną częstotliwość) jakiejś częstotliwości (nie znam wartości indukcyjności między "2" a "6" ale "obstawiałbym" częstotliwość pośrednią 10,7 MHz.
  Układ takiego filtru przepuszczałby tylko złożony sygnał stereofoniczny, wycinał natomiast resztki p.cz. (lub coś innego bez wartości elementów "strzelam") oraz usuwał niepotrzebne wyższe częstotliwości po procesie detekcji. Dzięki temu stereodekoder otrzymywałby sygnał "czystszy" co przekładałoby się na lepsze warunki pracy stereodekodera.
 • Helpful post
  #5
  zetdeel
  Level 39  
  Ta cewka służy do wycięcia zakłóceń o częstotliwości 76kHz (druga harmoniczna podnośnej stereo 38kHz) i prawdopodobnie także podnośnej RDS. Jej złe zestrojenie powoduje powstanie zniekształceń fazowych sygnału MPX i co za tym idzie, znaczne pogorszenie jakości zdekodowanego sygnału stereo. Ponieważ zestrojenie jest bardzo krytyczne, producenci nie zalecają wykonywania tej czynności przez serwis.
 • #6
  kaem
  Level 28  
  zetdeel wrote:
  Ta cewka służy do wycięcia zakłóceń o częstotliwości 76kHz (druga harmoniczna podnośnej stereo 38kHz) i prawdopodobnie także podnośnej RDS.

  I to by się zgadzało, bo ze schematu wywnioskowałem, że w tunerach z RDS, sygnał do dekodera RDS jest wyprowadzony przed tym filtrem, natomiast do stereodekodera za filtrem.
  Po co mi to w ogóle? Posiadam zarówno amplituner SA-EX120 (od nowości, obwody nie ruszane) jak i tuner ST-GT350 (z drugiej ręki, ale raczej też nie ruszany, sądząc po stanie śrub obudowy). Mimo niemal identycznej konstrukcji torów AM/FM, oba zachowują się nieco inaczej. SA-EX120 uruchamia odbiór stereo przy znacznie niższym poziomie sygnału niż ST-GT350 (ST potrzebuje ok. 34 dB na wskaźniku, SA niestety nie ma wskaźnika ale szacuję że próg stereo jest ok. 24 dB). Czy istnieje możliwość wyregulowania tego progu w ST-GT350? Ponadto ST ma trochę niesymetryczną charakterystykę detektora (odstrojenie o +20 kHz daje silniejszy sygnał niż odstrojenie -20 kHz, co powoduje że odbiór słabej stacji 20 kHz powyżej stacji silniej jest praktycznie niemożliwy). Problem tylko w tym, że detektor FM w obu modelach jest ceramiczny (kwarcowy), nie ma tu tych słynnych (zawodnych ale i łatwych w strojeniu) filtrów, jak w droższych tunerach (ST-GT550/650).