Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dogrywaniem tekstur?

20 Gru 2010 10:25 1396 12
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam problem z wydajnością w grach. Ogólnie gry chodzą bardzo płynnie z tym, że co jakiś czas (10-15 sekund) gry zatrzymują się na chwilę (tak jakby dogrywały tekstury). Nie ukrywam, że jest to trochę denerwujące szczególnie w grach FPP. Co najśmieszniejsze dzieje się tak niezależnie od ustawionego poziomu detali.
    Testowane gry:
    -Call Of Duty Modern Warfare
    -Call Of Duty Modern Warfare 2
    -Prince Of Persia Forgotten Sands
    -Assasins Creed
    Dodam, że system był stawiany tydzień temu, wszystkie sterowniki są aktualne, komputer był wewnątrz czyszczony :)

Konfiguracja sprzętowa:
    -P4 Cedar Mill 3600Mhz (LGA 775)
    -3GB RAM (667Mhz DDRII)
    -Leadtek GeForce GTS250 512MB DDR3
    -Dysk Samsung HD160JJ (SATA)
    -Zasilacz HIPRO 430W

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    To może jeszcze raczysz napisać jaki system "tydzień temu" był stawiany (i dlaczego)?
  • Poziom 12  
    Mam 2 systemy: Windows XP SP3 32bit i Windows 7 32bit. A dlaczego? Bo był trochę zaśmiecony i postawiłem nowy :P Aha dodam, że zmieniłem wiatrak na procesorze, pasta na radiatorze jest nowa. I wcześniej sprzęt działał na zintegrowanej grafice więc nie mam porównania w grach. Poza tym oba systemy ładują się dość długo (ok 1-2 minut).
  • Poziom 38  
    Czy te pauzy występują regularnie czy np. kiedy się obrócisz/rozglądasz?
    Problem występuje na obu systemach?
  • Poziom 12  
    Nieregularnie. Sprawdziłem temperatury na podzespołach i wszystkie są w porządku. Jedynie przy programie FurMark grafika ma ok 80stopni ale w innych aplikacjach jest normalnie.
  • Poziom 38  
    Odp. na część drugą pytania, czy tak się dzieje kiedy się obracasz/rozglądasz?
  • Poziom 12  
    Przy oglądaniu i przy przemieszczaniu...
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Spotykałem się z takimi problemami (zwłaszcza w serii gier Battlefield, 2 i BC2 oraz COD:MW2) i sprowadzało się to do problemu z pamięcią RAM. Dzieje się tak, kiedy gra wczytuje dużymi porcjami dane poziomu, czyli geometria, tekstury.
    Sprawdź odpowiednim programem, czy RAM nie ma błędów oraz jaką ma wydajność, może coś tam jest nie tak. Sprawdź poza tym plik wymiany, czy jest i czy odpowiednio duży.

Drugą przyczyną, zwłaszcza w tych nowy grach - widziałem to w COD:MW2 i BFBC2 - z tymi samymi objawami może być problem z wydajnością rdzenia karty graficznej. Kiedy się rozglądasz/przemieszczasz, to automatycznie patrzysz w różne miejsca, a różne miejsca mają różne shadery. Zwłaszcza nowe gry mają ich mnóstwo napakowane. Te shadery są kompilowane dopiero kiedy są potrzebne i stąd wynika spowolnienie. Aczkolwiek skoo zmiana poziomu detali nie spływa na to zjawisko, to ten punkt jest najmniej prawdopodobny.

Trzecią przyczyną może być niska wydajność dysku twardego i po prostu w momencie doczytywania gra się przycina. Do sprawdzenia tak jak RAM.

Sam mam taki problem w BFBC2, po dołączeniu do gry muszę się rozglądać przez kilka sekund przy strasznym cięciu, aż załaduje całą mapę. U mnie to jest na pewno spowodowane zbyt małą ilością RAM - 2GB i Win7. To samo miałem dawniej w Battlefield 2, mając 1GB na XP.
    Masz 3GB więc teoretycznie powinno być dość, ale...
  • Poziom 12  
    RAM jest w porządku, plik wymiany również. A karta graficzna nie powinna mieć problemu ze starszymi grami ;) Dysk sprawdzony HDD life i tez jest ok. Czy to możliwe, żeby procesor ograniczał resztę podzespołów? I czy wymiana na lepszy coś da?
  • Poziom 11  
    Sprawdź czy zjawisko występuje podczas poruszania się klawiaturą czy myszką lub bez względu na to czym się poruszasz.Ja miałem problem z myszą i gra działała płynnie jak chodziłem klawiaturą,jak obracałem się myszą to zaczynało klatkować
  • Poziom 12  
    Myszka jest nowa, klawiatura tez ;) Wydaje mi się jednak, że to wina procesora.. Pewnie będę musiał zainwestować w nowy sprzęt. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za pomoc :)
  • Poziom 13  
    HIPRO 400W? a co to za cudo? zasilacz który an alelgro kosztuje 50zł za 400W nie jest moim zdaniem superwydajny.
    Szczególnie przy tej grafie i procesorze.
    Pożycz od kogoś 400W dobrej firmy (chiefteca czy coś podobnego), i sprawdź.
    Wbrew pozorom takie przycinanie może być spowodowane niedoborem mocy dla karty graficznej - a gt250 jednak troszkę jej bierze.
  • Poziom 12  
    Co do zasilacza to nie jest z allegro :P Kupiłem go przed świętami za ok 140zł wiec nie jest to raczej jakaś pierwsza lepsza chińszczyzna ;P Czytałem, że jest dość dobry jak za te pieniądze. A co do poboru mocy to nie przesadzajmy, obliczałem jakimś kalkulatorem i wychodziło, że potrzebuje minimum 300W. A poza tym to chyba płyta główna jest do bani ;) Fujitsu Siemens d2151-a1 a i procesor do najwydajniejszych nie należy :D