Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki moduł GSM polecacie?

shel82 20 Gru 2010 15:36 2243 25
  • #1 20 Gru 2010 15:36
    shel82
    Poziom 18  

Witam, dokładnie jak w temacie, konstruuję prosty układ alarmowy, który będzie wykorzystywał moduł GSM do komunikacji poprzez wysalanie SMS.
    Na razie zastanawiam się na SIM300C lub SIM900D...

• #2 20 Gru 2010 16:29
    mirekk36
    Poziom 42  

Do wysyłania tylko SMSów nic lepszego nie potrzeba ;), wystarczyłby nawet zwykły stary tel. komórkowy.

• #3 21 Gru 2010 11:12
    shel82
    Poziom 18  

mirekk36 napisał:
    Do wysyłania tylko SMSów nic lepszego nie potrzeba ;), wystarczyłby nawet zwykły stary tel. komórkowy.

Chodzi o to by modul byl prosty w użyciu i jak najmniejszy.

• #4 21 Gru 2010 11:22
    mirekk36
    Poziom 42  

O matko! ;) a co to dla ciebie znaczy prosty w użyciu? no i co to dokładnie znaczy że ma być jak najmniejszy?

• #5 21 Gru 2010 17:16
    shel82
    Poziom 18  

mirekk36 napisał:
    O matko! ;) a co to dla ciebie znaczy prosty w użyciu? no i co to dokładnie znaczy że ma być jak najmniejszy?

Prosty, tzn., aby można było się z nim skomunikować za pomocą komend AT (nterfejs RS-232 za pomocą komend AT (GSM 07.07 i 07.05)), a mały tzn. najlepiej jakby miał 10x10mm, ale z takim się nie spotkałem...

• #6 04 Sie 2017 06:47
    czasnagli
    Poziom 15  

W tej chwili jest możliwość kupienia na aliexpress air200. Jest to ciekawy moduł gsm bo posiada możliwość wgrania do niego własnego programu. Nie potrzebujemy wówczas dodatkowego mikrokontrolera. Air200 ma wyprowadzone piny gipo, które można oprogramować. Air200t można obsługiwać za pomocą poleceń AT. Natomiast wersję air200 za pomocą oprogramowania luat.

• #7 12 Sie 2017 21:02
    Szaflik
    Poziom 20  

czasnagli - masz jakieś praktyczne doświadczenie z tym modemem ? Sprzętowo/cenowo wygląda interesująco, jednak z tego co widzę nie ma jakiejś w miarę sensownej dokumentacji (luat) po angielsku.

• #8 13 Sie 2017 03:35
    czasnagli
    Poziom 15  

Moduły kupiłem kilka dni temu i sprawdziłem to na co czas mi pozwolił. Air200t na polecenia AT reaguje poprawnie tak jak każdy inny moduł gsm. Do Air200 natomiast wgrywałem tylko przykładowe skrypty napisane w luat , które udostępnił producent. W tym przypadku także wszystko działało prawidłowo.

Luat to inaczej lua ( jest dokumentaja po angielsku) + polecenia AT, które bezpośrednio można wpisać w kod programu. Są też gotowe funkcje do podstawowych zadań (w linku "Opis luat" można o nich poczytać. Samej dokumentacji luat w języku angielskim nie znalazłem, ale jest bardzo dobra dokumentacja w języku chińskim - translator google daję radę ;). Wrzucam kilka przydatnych linków.

Cała dokumentacja jest pod tym linkiem http://www.luam2m.com/forum.php?mod=forumdisplay&fid=79
    Np.
    Wersja płytki s3
    http://www.luam2m.com/forum.php?mod=attachmen...1OHwwNmY0NzM5Y3wxNTAwODQzODQ4fDB8MjU5Ng%3D%3D

Polecenia AT
    http://bbs.openluat.com/forum.php?mod=attachm...yNnw3MmU4YzFiNnwxNTAwODQ0MTM3fDB8MjUxMg%3D%3D

Datasheet air200
    http://www.luam2m.com/forum.php?mod=attachmen...2OXwyYjJjZGY1MnwxNTAwODQ0MjQ1fDB8Mjc1Nw%3D%3D

Opis luat
    http://www.luam2m.com/forum.php?mod=attachmen...zMnw1YWVjYTA1ZHwxNTAwODQ1ODA1fDB8MjUxMQ%3D%3D

Skrypty realizujące różne funkcje np. przełączanie gipo, dzwonienie, usypianie modułu, automatyczne aktualizowanie czasu, SMS i wiele innych.
    http://bbs.openluat.com/forum.php?mod=attachm...5MXxjODgyM2M2M3wxNTAxNTY1MzkwfDB8MTgwNw%3D%3D

Wiki luat
    http://wiki.openluat.com/

17 filmików (po chińsku) prezentujących obsługę luat i moduł air200.
    http://m.v.qq.com/search.html?act=0&keyWord=Luat

• #9 14 Sie 2017 21:08
    Szaflik
    Poziom 20  

Wygląda ciekawie .. zwłaszcza tryb "standalone" z obsługą MQTT wygląda interesująco ;) Ta ichniejsza "luat" to nie jest tak do końca takie proste - bazuje owszem na standardowej lua, jednak to ichniejsze api gra tutaj najważniejszą rolę.

• #10 31 Sie 2017 16:58
    czasnagli
    Poziom 15  

Prowizorka pełną gębą. Szybkie podłączenie Air200T do ładowarki od telefonu komórkowego 5V 1A w celu sprawdzenia poboru prądu. Antena drucikowa jest tylko wyłożona, ale i bez niej air200T także loguje się do sieci.

Jaki moduł GSM polecacie?Jaki moduł GSM polecacie?Jaki moduł GSM polecacie?

• #11 01 Wrz 2017 03:24
    R-MIK
    Poziom 37  

Do SMS i transmisji danych wystarczy M590E. Szukaj pod oznaczeniem ARD-7643. U Chińczyka po 1,27$, w sklepie AVT po 13,50.

Ja szukam moduły z dobrą kancelacją echa. SIM800 jest taki sobie. Czy jest coś lepszego?

• #12 01 Wrz 2017 10:53
    tplewa
    Poziom 36  

R-MIK napisał:
    Czy jest coś lepszego?

Qulcomm/Telit jesli chodzi o dobre chipsety - tylko ceny troche inne niz chinszczyzny ;) Niestety chinszczyzna dziala jak dziala i nawet w tranasmisji widac czesem roznice... nie mowiac jak potrzebuje sie 3G lub LTE... No ale tutaj jest jak zawsze albo tanio, albo dobrze ;) Do audio w sumie moge polecic np. moduliki Netsync Star-Let 200Q choc warto je wtedy uzywac po cyfrowym interfejsie PCM (choc wbudowany DAC i ADC tez daje rade)...

• #13 16 Paź 2017 15:57
    kniazio
    Poziom 11  

Panowie. Wlasnie przyszedl mi modul Air200 i kompletnie nie wiem jak sie za niego zabrac.
    Wszystko po chinsku.
    Jaki program potrzebny? (prosze o link) Jakie pliki wgrac ?
    Z gory dzieki za pomoc.
    Pozdrawiam.

• #14 16 Paź 2017 16:52
    Mikroprocesorowiec
    Poziom 7  

kniazio napisał:
    Panowie. Wlasnie przyszedl mi modul Air200 i kompletnie nie wiem jak sie za niego zabrac.
    Wszystko po chinsku.

Miało byc tanio i dobrze, tanio juz masz :-)

Cóż, trzeba się uczyć języków. Zanim to jednak zrobisz, to podstawowe komendy działają na wszystkich modułach. Podstawowe to takie jak wpisanie PIN, wysłanie SMS. Spis komend masz we wcześniejszych linkach. Weź dokumentacje jakiegokolwiek modułu i próbuj.

• #15 16 Paź 2017 18:00
    czasnagli
    Poziom 15  

kniazio napisał:
    Jaki program potrzebny? (prosze o link) Jakie pliki wgrac ?

Do modułu nic nie musisz wgrywać. Obsługujesz go poleceniami AT. Zmiana oprogramowania AIR200 teoretycznie jest możliwa, ale to już jest dyskusja na oddzielny temat.

• #16 16 Paź 2017 20:06
    kniazio
    Poziom 11  

Jakim programem mozna wgrac lua do modulu Air200?

• #17 17 Paź 2017 19:22
    czasnagli
    Poziom 15  

kniazio, aby do modułu wgrywać skrypty napisane w luat musisz w nim zmienić oprogramowanie. Teoretycznie jest to proste, ale w praktyce wychodzi to różnie --> Link

• #19 17 Paź 2017 20:44
    czasnagli
    Poziom 15  

Nie sądzę, że masz wersję Air200. Na zdjęciu widać, że jest to moduł Air200T tylko na innej płytce. Sprawdź, czy moduł odpowiada na polecania AT.

• #20 17 Paź 2017 21:01
    kniazio
    Poziom 11  

Ale jak mam to sprawdzic?
    Jestem poczatkujacy i zielony w temacie modulow gsm

• #21 17 Paź 2017 21:45
    czasnagli
    Poziom 15  

Zainstaluj sterownik do ch340 i terminal portu szeregowego. Podłącz moduł do usb, a w terminalu skonfiguruj parametry transmisji. Następnie wyślij do modułu polecenie AT i zobacz, co zwróci. Jeżeli w dalszym ciągu będziesz miał problem to załóż nowy temat.

• #22 17 Paź 2017 22:37
    kniazio
    Poziom 11  

odp na polecenie ATI
    Na AT odpowiada OK

Co dalej :)

• #23 18 Paź 2017 04:33
    czasnagli
    Poziom 15  

Teraz masz już pewność, że aby używać skryptów napisanych w luat musisz zmienić oprogramowanie modułu. Dalsze instrukcje postępowania znajdziesz w linkach powyżej.

• #24 18 Paź 2017 11:29
    Mikroprocesorowiec
    Poziom 7  

kniazio napisał:
    Ale jak mam to sprawdzic?
    Jestem poczatkujacy i zielony w temacie modulow gsm

Początkujący a wypływa na szerokie wody i chce pisać w LUAT. Nie jest to zbyt odważne?

Nie wiem co budujesz, ale weź pod uwagę, ze za kilka lat, może moduł nie będzie produkowany, albo pojawi sie inny tańszy. Z tego właśnie powodu w firmnie nie zdecydowano się na pisane programu na moduł WaveCom, tylko momuł + mikrokontroler. Okazało się, ze słusznie, bo po kilku latach pojawiły sie moduły 4 razy tańsze. Jedyna zmiana w programie mikrokontrolera to prędkość transmisji.

• #25 18 Paź 2017 12:09
    kniazio
    Poziom 11  

Myslalem ze da sie na tym urzadzeniu zbudowac termometr oparty na DHT22
    Zrobilem koledze taki termometr do suszarni tytoniowej w oparciu o ESP8266
    Potrzeba jest taka ze suszarnie sa zlokalizowane najczesciej w takich miejscach gdzie nie ma zasiegu wifi
    Dlatego pomyslalem sobie ze rozwiazaniem tego bedzie modul gsm
    Ale widze z e z moja wiedza nie mam szans:)

• #26 18 Paź 2017 12:33
    Mikroprocesorowiec
    Poziom 7  

kniazio napisał:
    Myslalem ze da sie na tym urzadzeniu zbudowac termometr oparty na DHT22

Dobrze myślałeś, da się.
    Musisz najpierw poznać komendy AT. Wynika to z tego, że aby programować moduł, wywołujesz funkcje takie jak komendy AT. Zamiast wysyłać po USART
    Code:
    ATDT12345678;
    wywołujesz funkcje np
    Code:
    DialNumner("12345678", DIAL_TONE);
    Oczywiście możliwości sa większe, bo możesz manipulować bezpośrednio portami, preryferiami. Jest jedno ale. Przeważnie nie wiesz ile czasu procesora masz do dyspozycji. Jeśli będziesz musiał odmierzać precyzyjne odcinki czasu, np dla 1-Wire, to moga byc problemy. W takim przypadku najlepiej dac zewnetrzny konwerter IIC na 1-Wire.
    Jak nie masz gotowego przykładu w LUAT realizujacego to co ci potrzebne, to długa nauka przed tobą.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME