Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zmienić częstotliwość rezonatora kwarcowego.

Radek007 08 Oct 2004 15:32 4154 11
    Radek007
    Level 12  
    Witam wszystkich.

Posiadam łatwo dostępny rezonator kwarcowy 13,875 MHz, a potrzebuję uzyskać 13,500 MHz. Za pomocą indukcji jest to niemożliwe. Ale gdzieś kiedyś czytałem, że można to zrobić w inny sposób, oczywiście po uprzednim dostaniu się do środka rezonatora. Niestety nie pamiętam jak to się robi. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam Radek S.
    zysiu
    Level 14  
    Da sie to zrobic, ale tylko zeby zmienic czestotliwosc w gore. Pocierasz plytke kwarcowa zwykla gumka do mazania, pozniej myjesz spirytusem i to wszystko. W dol jest to praktycznie niemozliwe, bo musialbys czyms napylic srebro na plytke. Pozostaje ci jedynie kupic kwarc o czestotliwosci ciut nizszej od 13,5MHz i przestroic go w gore wyzej opisana metoda. Albo kupic kwarc na 27MHz i podzielic go dzielnikiem czestotliwosci przez 2.
    sq6fmy
    Level 22  
    Czestotliwosc kwarcu obniza sie rownie latwo jak podwyzsza: najprosciej i najmniej trwale to "pomazac" olowkiem okladziny kwarcu, mozna takze nadmuchiwac jod na okladziny lub najlepiej elektrolitycznie nakladac srebro na istniejace okladziny. Dokladnie te metody opisal W. Choinacki w "Ukladach nadawczych i odbiorczych dla krotkofalowcow" - strony 114-119. W innych pozycjach krotkofalarskich tez jest sporo na ten temat.

pozdr
    Jacek
    Pi-Vo
    Level 37  
    Można tak robić ale stabilności już nie będzie taki rezonator miał ,szczególnie po ołówku.Chyba z tym 27MHz dzielonym na pół to najlepsze co się da zrobić.
    Radek007
    Level 12  
    Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem. Jutro zabieram się do pracy, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam Radek S.
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Radek007 wrote:
    Posiadam łatwo dostępny rezonator kwarcowy 13,875 MHz, a potrzebuję uzyskać 13,500 MHz.
    Za duża różnica częstotliwości! Lepiej poszukaj tego 13500 kHz
    dipol
    Level 34  
    metody przestrajania koledzy zaproponowali barbarzyńskie
    w strone niskich częstotliwości przestrajamy złotem np. z obrączki ślubnej hi. przez pocieranie (gumka zawiera siarkę reaguje ze srebrem: grafit -po czasie powoduje opadanie grafitu-metoda b.niestabilna w czasie)
    w góre częstotliwości przez ścieranie warstwy srebraw ten sposob przestrajałem kwarce do filtrów kwarcowych
    w ten sposob przestrajamy w dość wąskim zakresie
    nie da się przestroić w takim zakresie jak oczekujesz
    na Wolumenie -W-wa jest czlowiek u którego można kupić na każdą czestotliwość na zamówienie
    szukaj pod wiatami
    agaudio
    Level 21  
    Mnie robili w Krakowie w 'Cyfronice' . trzeba im podac do jakiego rezonansu szeregowego czy równoległego.
    Radek007
    Level 12  
    Mam tych kwarców kilka, więc spróbuję kilka metod.
    Jeszcze raz wielkie dzięki

Radek S.
    Jacu$
    Level 27  
    Ze wszystkich podanych metod tylko jedna jest skuteczna i tylko tą metodę wypróbuj: zdobądź kwarc o żądanej częstotliwości. Na inne metody szkoda czasu.
    Zastanawiam się, po co koledzy rozpisują się na temat przestrajania kwarców o kilkanaście kiloherców w górę albo w dół jeśli problem dotyczy różnicy 300 kHz?
    Radek007
    Level 12  
    No niestety, nie udało mi się przesunąć częstotliwości o tyle co chciałem, a jedynie o 25 kHz metodą ołówkową, ale to zdecydowanie za mało, muszę jakoś inaczej rozwiązać ten problem. Mam jeszcze inną alternatywę, zastosować rezonator 12,525 który jest już dostępny w ofercie wysyłkowej za 5 zł, a też się nadaje do mojego konwertera 11m/20m.
    Kwazor
    Level 31  
    Poszukaj kwarcu 12.750 Mhz ja takiego używam w transwerterze 11/20 i spokojnie obejmuje pasmo 20 m.
    Kwarc do zdobycia w firmie APROVI w gdańsku.