Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jeden pilot do bramy rolowanej Wiśniowski i bramy FAAC

braciak1985 20 Dec 2010 17:42 11723 7
Relpol
    braciak1985
    Level 10  
    Witam.

Zwracam się z prośbą o podpowiedz w następującej sytuacji.

Posiadam 2 bramy wjazdowe z automatami firmy FAAC. Obie bramy działają z pilota FAAC XT4 433 R.
    Dodatkowo posiadam bramę garażową, rolowaną Wiśniowski z automatem otwieraną za pomocą stacyjki kluczykowej. Chciałbym aby była ona sterowane także z tego pilota.

W serwisie doradzili mi abym zakupił radio XR2 433 C.

Przy próbie podłączenia okazało się, że radio jest zasilane na 24V a silnik automatu na 230V. Dodatkowo powinienem mieć radio z podtrzymaniem impulsów, które nie obsługuje tych pilotów (co powiedzieli mi już w późniejszym czasie) więc to które kupiłem dzięki ich radzie się nie nadaje.

Czy jest jakiś sposób na zgranie tych 3 bram z jednego pilota?
  • Relpol
    TMC
    Level 14  
    segmentową czy rolowaną (ta druga wygląda jak żaluzja dużo poziomych 4-5 cm lameli) silnik jest w środku kasety gdzie zwija się roleta i jak rozumiem jak stacyjkę przekręca się w jedną stronę to idzie do góry a jak w drugą to do dołu.
    Jak zrozumiałem w stacyjce są napięcia sieciowe. Pytanie jak brama jest zamknięta bądź otwarta całkowicie to pomimo że trzyma się stacyjkę to silnik sam się wyłącza. Jaki jest całkowity czas pełnego otwarcia/zamknięcia bramy.
    Czy pilot jest 4-przyciskowy.
    Pozdrawiam
    TMC
    braciak1985
    Level 10  
    Brama jest rolowana, silnik ma umieszczony w środku.
    W momencie przekręcenia stacyjki w prawo brama się otwiera, w lewo, brama się zamyka. Stacyjka nie działa w sposób impulsowy. Aby się otwierała lub zamykała trzeba cały czas trzymać kluczyk. Dodatkowo zauważyłem, że nie posiada wyłącznika krańcowego gdyż jak długo będę trzymał kluczyk tak długo silnik będzie pracował. Pasowałoby zatem radio z możliwością czasowego podtrzymania impulsu
    Pilot jest 4 przyciskowy
    TMC
    Level 14  
    Krańcowe muszą być poprawka powinny być. Jeżeli ustawi się czas trwania impulsu to istnieje możliwość uszkodzenia albo silnika albo bramy. Patrząc od dołu na moduł silnika powinny być dwa pokrętła do regulacji krańcowych położeń.
    Co do rozwiązania problemu to polecam automatykę do bramy przesuwnej firmy elpro koszt około 120-150zł w wersji wyłączników krańcowych NO. Jedynym problemem do rozwiązania to zasilenia radia Faac według karty katalogowej 12/24 ac-dc z płyty elektroniki - czy poprawnie zasili. Druga sprawa to wyłączniki krańcowe do pomyślenia czy kontaktrony czy stykowe.
    Pozdrawiam
    LiderWE
    Level 13  
    Braciak pisze ze rolowana wiec krańcówki rozłączają zasilanie i powinny być niema sensu kombinować czy zmieniać wyłączniki
    najprostsze rozwiązanie to zastosowanie radia 2-kanałowego lub 4-kanałowego firmy faac (takie jak napędy w bramach wjazdowych)
    nie znam specyfikacji radyjek faaca ale podejrzewam że zasady są podobne jak u innych producentów czyli:

2-kanałowe - programujesz radio w układzie bistabilnym 1 kanał - otwarcie 2 kanał - zamknięcie i dopóki trzymasz wciśnięty przycisk brama idzie w gore, puszczasz zatrzymuje się ( ta sama zasada jak kluczyk)
    2-kanałowe - programujesz radio w układzie czasowym 1 kanał - otwarcie 2 kanał - zamknięcie (po dojściu do wyłącznika krańcowego roleta zatrzyma się nawet jeśli radio będzie podawało impuls)

mając w użytkowaniu 2 bramy wjazdowe opcje te są najbardziej realne tylko trzeba mieć pilot na 4 przyciski w zestawach faaca zazwyczaj sa 3 przyciskowe :)
    TMC
    Level 14  
    braciak 1985 jak zrozumiałem już kupił radio do pilota FAAC XT4 433 R z reszta chodzi o sterowanie wszystkiego z jednego pilota a inne radio nie pasuje. Oczywiście można kupić dwukanałowe radio innej firmy z zaprogramowanym dokładnym czasem zamknięcia i otwarcia. Z manuala radia FAAC XT4 433 R wynika że jeden kanał jest impulsowy a drugi impulsowy lub bistabilny.
    Poza tym zostają trzy problemy pierwszy to odpowiednie przekaźniki na 250V
    (w radiu są za małe) drugi to zabezpieczenie przed uruchomieniem obu kanałów jednocześnie trzeci to wyłączenie napędu we właściwym momencie.
    Dlatego płytka logiki od bramy przesuwnej wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem.
    scorpion2005
    Level 16  
    za jakies 100-150 kupujesz centralke sterowania rolety (np. dtm) podpinasz (dolutywujesz zasilanie 24v) radio faac które masz i jest sterowanie impulsowe z pilota