Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowy przełącznik zasilany... palcem

exti 20 Gru 2010 19:07 2261 2
 • Bezprzewodowy przełącznik zasilany... palcemSzwajcarska firma Algra wprowadziła bezprzewodowy, piezoelektryczny przełącznik dedykowany do zastosowania we włącznikach światła i innych instalacjach budynkowych.

  Technologia ta jest oparta na klawiaturach piezo wytwarzanych przez Algrę z gwarancją higieny i wandaloodporności na 30 lat. Membrana piezo w tych przełącznikach jest podobna do używanych w buzzerach - materiał ceramiczny umieszczony na metalowej płytce wyginającej się od 10 do 100µm. Tutaj działa ona w dokładnie odwrotny sposób - wygięcie płytki spowodowane przyciśnięciem jest przekształcane na prąd potrzebny do zasilenia nadajnika.

  Generatory piezo produkują mały prąd przy wysokim napięciu, a obwód bezprzewodowy potrzebuje 3,3V przy prądzie rzędu dziesiątek lub setek µA. Jak twórcy urządzenia poradzili sobie z konwersją mocy? Jest to objęte tajemnicą. Wiadomo jedynie, że konwerter został opracowany we współpracy z Zuryskim Uniwersytetem Nauk Stosowanych i szwajcarskim przedsiębiorstwem Micromodul. Jak mówią przedstawiciele Algry - "mamy przykłady, które potwierdzają, że udało nam się tego dokonać". Na razie są w stanie zaprezentować bezprzewodowy przełącznik działający na odległość 1m.

  Źródło
  http://www.electronicsweekly.com/Articles/2010/12/20/50147/Finger-powered-wireless-piezo-switch.htm

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 110, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.