Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie agregatu 1-fazowego to sieci TN-C

bartek33612 20 Gru 2010 19:25 5759 4
  • #1 20 Gru 2010 19:25
    bartek33612
    Poziom 11  

Witam posiadam agregat jednofazowy o mocy 1KW. Chciałbym go podłączyć w następujący sposób do sieci domowej przez przełącznik sieć-agregat.Jako dodatkowe zabezpieczenie przed wypuszczeniem napięcia w sieć wykęcam bezpieczniki topikowe które są zamontowane na przewodzie fazowym jak i neutralnym za licznikiem lecz przed przełącznikiem sieć-agregat. Układ sieci w domu mam TN-C czyli przewód N połączony z bolcem i tu moje pytanie jak podpiąć agregat by na bolcu nie pojawiło się napięcie, po odpaleniu agregatu w 1 jak i w 2 dziurce gniazda agregatu próbnik świeci się więc nie mogę zdiagnozować w którym jest L a w którym N czy ktoś podpowie mi jak podpiąć taki agregat?

-1 4
  • #2 20 Gru 2010 20:09
    Akrzy74
    Poziom 39  

bartek33612 Napisał:

Cytat:
    Jako dodatkowe zabezpieczenie przed wypuszczeniem napięcia w sieć wykęcam bezpieczniki topikowe które są zamontowane na przewodzie fazowym jak i neutralnym

Cytat:
    Układ sieci w domu mam TN-C

Cytat:
    czyli przewód N połączony z bolcem

Przemyśl to co napisałeś, bo jedno wyklucza kolejne. O ile mnie pamięć nie myli to zabezpieczenie w przewodzie neutralnym stosowano w układzie sieciowym TT, a pewien jestem tego, że w TN-c nie ma przewodu N. Rozumiesz do czego zmierzam?

Cytat:
    po odpaleniu agregatu w 1 jak i w 2 dziurce gniazda agregatu próbnik świeci się więc nie mogę zdiagnozować w którym jest L a w którym N

Agregat pracuje w układzie sieci IT - czy wiesz co to oznacza?

Ps. Skoro chcesz się zabrać za to samodzielnie to rozumiem, że jesteś elektrykiem- tak- nie (?)

0
  • #3 20 Gru 2010 21:01
    bartek33612
    Poziom 11  

Faktycznie mój błąd w układzie TN-C niema przewodu N lecz PEN neutralno-ochronny.Choć wydaje mi się że w domu mam właśnie ten układ gdyż bolec ochornny jest połączony z jednym przewodem (na którym niema fazy) w gniazdku 230V.Natomiast Ogólnie wygląd to tak że z głównego przyłącza do domu wchodzą 3fazy i przewód N które które są podłączone do głównego zabezpieczenie 3xtopik 32A z zabezpieczenia do licznika a z licznika na zabezpieczenie za licznikowe 3x25Atopik, z jednej fazy przed topikiem 25A jest odbicie na zasilanie domu napięciem 230V i na nim jest założony topik 16A na przewodzie fazowym i przewodzie N.Chodziło mi o to że przełącznik sieć-agregat zamontowałbym miedzy bezpieczniki 2x16A a zasilanie domu 230V i w razie gdyby styki przełącznika siec agregat uległy uszkodzeniu np sklejeniu to do pewności wykręcał bym bezpieczniki topikowe 16A by napięcie nie cofneło się na siec. Myślę że teraz moja wypowiedź bezie jasna i zrozumiała proszę o poradę i ewentualne poprawienie mnie.

0
  • #4 21 Gru 2010 07:53
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 27 Sty 2011 15:23
    rulez111
    Poziom 11  

Kolega bartek33612 pisze że w swojej instalacji ma bolce ochronne w gniazdkach połączone z jednym przewodem (na którym niema fazy) w gniazdku 230V.
    Więc jak sprawa będzie wyglądała gdy podłączy ten swój agregat jednofazowy do tego układu? Czy nie będzie czasem sytuacji że na obudowach urządzeń podłączonych pod te gniazdka będzie niebezpieczne napięcie dla domowników?

0
  Szukaj w 5mln produktów