Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC.

smith_dgr 20 Dec 2010 22:27 28559 8
  • Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC.

Witam,
    Dziś skończyłem mój projekt. Jest nim świetlny renifer- ozdoba świąteczna na zewnątrz. Suma sumarum, jest to 'drugie życie' tegoż renifera. Przez dwa/trzy lata był oświetlony zwykłymi żaróweczkami, przyczepionymi drucikiem, ale deszcz robił swoje i nienadążałem wymieniać żaróweczek. Postanowiłem więc zrobić hermetyczne oświetlenie.
    Miałem kilka pomysłów na to jak to wykonać. Padło na pojedyńcze diody led jedynie dlatego, że mogłem dowolną ilość diód ładować w szereg- obwód- jedną nitkę. W przypadku węży świetlnych możliwość cięcia jest co metr, więc odpadało. Listwy led z allegro co 5 cm- już lepiej, ale nadal niedoskonale no i metr tych z allegro wychodzi 20 PLN, a ja potrzebowałem 12,8mb więc majątek bym wydał na coś, co świeci kilka dni na rok. Nie o to mi chodziło. Zakupiłem więc za grosze diody 3mm, wężyk do paliwa fi 5mm i kilka paczek zipów.
    Pociąłem sobie w pierwszej kolejności wężyk na długości poszczególnych konturów i opisałęm je sobie. Na ich długości lutowałem linię światełek.
    Polutowałem najpierw diody w szeregi po 6 sztuk (dla 12V mogło być 5, ale wolałem mieć niższe napięcie, w nocy i tak widać punkt światła). Następnie moje szeregi szły w jeden dłuższy (przez całość linii- obwodu idą dwa przewody, + i -. Łączyłem tylko odpowiednio), jeżeli brakło 1,2,3... diód, wlutowywałem, tyle ile mi było trzeba i redukowałem napięcie odpowiednim rezystorem.
    Wężyk wewnątrz oliwiłem WD-40, aby był śliski, by bez problemu weszły diody. Wciągałem je za pomocą drutu stalowego małego przekroju, kóy przylutowywałem każdorazowo na czas wciągania do kabelków.
    Gdy miałem w ten sposób przygotowane wszystkie obwody, zipami przychwytywałem je do stelażu renifera, profilując żądany kształt.
    Dodam, że Renifer wykonany jest z drutu fi 6mm, i usztywniony poprzez siatkę zbrojną do betonu. Projekt i wykonanie moje (sam narysowałem i powiększyłem renifera)
    Wysokość renifera z prętami do wbicia ok. 200 cm. Na caość poszo ok 600 diód.
    Pobór prądu, nieco ponad 1A, a pobór mocy w granicach 10-15W. Zasilany jest transformatorem toroidalnym.
    Koszt wykonania całości? Strasznie trudno określić. Nie wiem ile drut 6mm i pręty zbrojeniowe fi 8-10 mm kosztują (miałem własny zapas), siatka zbrojna ok 5-10 pln (miałem własną), diody ok 20 pln, zipy ok 12 pln (miałem), wężyk 13 pln (1zł/metr). Kable głośnikowe i domofonowe miałem własne i nie wiem ile kosztują. Oprócz tego cyna, kalafonia, taśma izolacyjna, farba i najważniejsze... TRAFO. Też miałem, ale myślę, że zasilacz chiński za 15-20 pln dałby rade. Ja w każdym bądź razie zamknąłem się w 50-60 PLN śmiało :)

Zdjęcia z pracy:
    Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC. Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    smith_dgr
    Level 12  
    smith_dgr wrote 41 posts with rating 180, helped 1 times. Live in city Góra. Been with us since 2009 year.
  • TermopastyTermopasty
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Z elektronicznego punktu widzenia - połączenie szeregowe diod, swoim zaawansowaniem, nie powala :D
    Od strony mechanicznej za to należy się uznanie za pomysł, upór i wykonanie, bo zwierz jest wykonany na prawdę rzetelnie.
    Teraz czekać na następny pomysł i zwierza 3D lub zastąpienie diod jednokolorowych, wielokolorowymi.
    lagus2
    Level 11  
    Witam! Duże brawo za uzyskanie takiego efektu w tak prosty sposób i w dodatku niskim kosztem. Prawda że elektronicznie to nie powala ale za to jako forma sztuki to już całkiem całkiem.
  • TermopastyTermopasty
    Mad.
    Level 18  
    Bardzo fajnie wyszedł Ci ten renifer ;) Cenowo też nieźle.
    W jaki sposób zabezpieczyłeś połączenia między rurkami (w miejscach, gdzie wychodzą przewody)? Przezroczysty silikon?
    Nie zgadza mi się podana przez Ciebie moc. Całość zasilasz z 12V, przy 1A powinno być 12W, a nie 60W.
    Zuliczek
    Level 17  
    Jestem pełen podziwu za upór. Poprzeciągać wszystko przez te wężyki i jeszcze jakoś rozsądnie to wszystko pochować...
    Efekt naprawdę niezły :D
    Moim zdaniem w warsztacie masz tzw. "porządek intuicyjny".
    smith_dgr
    Level 12  
    @Mad, słusznie zauważyłeś błąd. Nie wiem dlaczego wstawiłem 60-65W <zachodzi_w_głowe>, już poprawiłem.
    Co do porządku w warsztacie, wszystko zawsze było, jest i będzie na swoim miejscu :), teraz mam porządek bo skończyłem to co robiłem:
    Renifer oświetlony diodami LED. Hermetyczny, na 12V DC.
    Tak poważnie, to wszystko jest na jednym wielkim kopcu jedynie z powodu zimy. Musiałem wynieść się z warsztatu, by niepotrzebnie nie ogrzewać gospodarczego pomieszczenia będącego moim warsztatem. Ogrzać 42m2 chwile trwa, a i opał (ew prąd) idzie jak woda, bo mam strop nieocieplony. Z czasem wszystko doprowadzę do porządku...
    AAAA, i co do zaślepień końców wężyka, zgadza się- silikon bezbarwny sanitarny
    manekinen
    Level 29  
    Nieźle się napracowałeś przy tym, i powiem że warto było. Bardzo ładny efekt, a i służyć będzie długo.

Aż się prosi żeby dołożyć jeszcze ze dwie pary nóg i zrobić taką prostą animację biegnącego renifera ;)
    niezabitowski
    Level 10  
    Renifer super, myślałeś o dorobieniu sań?
    Gdzie kupiłeś tak tanie diody?
    smith_dgr
    Level 12  
    Diody wypatrzyłem kiedyś na allegro. Teraz 100 sztuk czerwonych, żółtych lub zielonych waha się w 7-9 PLN. Co do sań- już mam kupione ledy, mam już przewody, jak mi się uda to kupię tanio rolkę 50mb wężyka, ale pewnie zabiorę się za nie dopiero pod koniec listopada, lub w grudniu ;). Teraz mam inne obowiązki i cele... Pozdrawiam