Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka

@GUTEK@ 20 Gru 2010 22:40 11537 13
 • Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka

  Witam.
  Przedstawiam moje ozdoby świąteczne, są to:
  - 2x komplety oświetleń ZEWNĘTRZNYCH zasilane z 12V
  - 2x gwiazda 5 ramienna z białymi ledami do powieszenia w oknie
  - choinka z zielonymi ledami do powieszenia w oknie
  - dzwonek z czerwonymi i pomarańczowymi ledami do powieszenie w oknie

  Zacznę może od oświetleń.
  Ledowe oświetlenie choinkowe.
  Tego typu oświetlenie chciałem zrobić już dawno, jednak ceny ledów nawet w większych ilościach są duże. Jednak ostatnio pojawiły się oświetlenia ledowe typu 'Made in China' w cenie 1/3 samych ledów w sklepie. Niestety oświetlenia te okazały się bardzo kiepskiej jakości, ledy potrafiły odpaść już przy rozwijaniu! W dodatku były zasilane prosto z sieci więc nie nadawały się na dwór, a taki był główny cel mojego oświetlenia. Owszem istnieją oświetlenia zewnętrzene w sklepach, ale cena odpowiednia i w dodatku i tak trzeba by ciągnąć po ogródku 230V. Zatem wykorzystując ledy z tych oświetleń zrobiłem własne.

  Komplet składa się z czterech oświetleń, każde innego koloru - czerwone, żółte, zielone i niebieskie. Zasilane są z 12V, czyli napięcie mogące być na dworze. Wybrałem to napięcie gdyż jest najpopularniejsze oraz mam najwięcej zasilaczy dających takie napięcie. W sumie jest to 316 ledów - 80 zielonych i niebieskich, 78 czerwonych i żółtych, różne ilości są spowodowane różnicą napięć poszczególnych kolorów. Ledy są łączone szeregowo w obwodach po 4 (zielone i niebieskie) lub 6 (czerwone i żółte), tak aby spadek napięcia był odpowiedni dla napięcia około 12V. Przewód zastosowany to kabel głośnikowy 0,20mm2. Miejsca lutowa przewodów do nóżek ledów zalałem poxipolem tak aby nie dostała się woda. Jak narazie poxipol zdaje egzamin, zobaczymy jak będzie to wyglądać gdy zdejmę oświetlenia.

  Zasilanie i sterowanie - wykorzystałem oryginalny sterownik dołączony do oświetleń. Jest to specjalnie w tym celu wyprodukowany układ M80056B (nota katalogowa - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1518800),, oryginalne tyrystory PCR406 zamieniłem na tranzystory NPN rozmiarów smd i oporniki na odpowiednie - opornik do zasilania układu, dla napięcia z sieci był 1MΩ zmieniłem na 6kΩ, tak aby układ zaczął działać z 12V. Mimo to sporym problemem okazało się odpowiednie zasilenie tego układu, producent zrezygnował z wbudowanego generatora, a za 'sygnał zegarowy' służy 50Hz z sieci. Związku z tym całość złożyłem w obudowie z transformatorem, a 'sygnał zegarowy' odpowiednio podłączyłem przed mostkiem gretza. Jest to typowa obudowa dla zasilaczy we wtyczce. Całość pobiera max 8W świecenie ciągłe lub 5W przy miganiu.

  Drugi komplet oświetlenia składa się z 40 i 38 ledów (opisane wyżej dlaczego tak). Oświetlenia zrobione tak samo z tym że już bez podłączenia do sterownika, a tylko pod zwykły zasilacz więc świecą ciągle.

  Oświetlenia 80 ledowe poszły na choinkę w ogródku, odpowiednio ułożone tak aby był efekt przy miganiu, zaś oświetlenia 40 ledowe na drzewka przed domem. Efekt naprawde super, zdjęcia i filmy niestety tego nie oddają w całości.

  Dodatkowo jeszcze zrobiłem na szybko oświetlenie z 40 białych ledów na choinkę która stoi na stoliku.

  Oświetlenia tak spodobały się że musiałem jeszcze zrobić 2 komplety po 100ledów które pojechały do Holandii, zatem reklama jest ;).

  Drugą częścią są ozdoby wykonane do powieszenia w oknach. Są to po kolei:

  GWIAZDA:
  Jest to gwiazda pięcioramienna do wieszania w oknie. Gwiazda jest dość duża, długość ramienia wynosi 20cm, zrobiona jest z wygiętego drutu miedzianego do którego przylutowane są jedną nóżką ledy. Odległości między nimi to 2cm, w sumie jest ich aż 100 sztuk. Są to ledy 5mm białe, zimne, jasno świecące. Do każdego z nich przylutowany jest opornik o wartości 560Ω, przez co gwiazda zasilana jest z 12V. Gwiazdę można owinąć dodatkowo łańcuchem przez co jest efekt również w dzień, nie owinięta jest słabo widoczna, przez co widać tylko święcące ledy co daje bardzo ładny efekt. Niżej zdjęcia gwiazdy owiniętej i nie, obecnie zdecydowałem sie jej nie owijać łancuchem.
  Zrobiłem jeszcze drugą gwiazdę dla dziewczyny, mniejszą składającą się z 60 ledów, reszta jak wyżej.

  CHOINKA
  Podobnie jak gwiazda, choinka zrobiona jest z wygiętego drutu miedzianego z przylutowanymi ledami, odległość również 2cm, a ich ilość nieco mniejsza, tylko 82 sztuki. Tym razem ledy są zielone, nie jasno świecące, o rozmiarze 5mm. Również do każdego przylutowany jest opornik 560Ω i zasilana jest z 12V. Wysokość około 40cm, a szerokość w dolnej części 35cm.

  DZWONEK
  Ostatnia z ozdób i zarazem najmniejsza. Dzwonek, jak poprzednie, wygięty miedziany drut, przylutowane ledy, tym razem dwa kolory, czerwony i pomarańczowy. Ledy również 5mm, przylutowane co 2cm, w ilości 36 czerwonych i 6 pomarańczowych. Przylutowany opornik 560Ω do każdego, zasilanie na 12V, długość dzwonka to 25cm.

  A teraz zdjęcia:
  sterownik do oświetlenia:
  Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne GutkaKonkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne GutkaKonkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka
  oświetlenia:
  Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka
  Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne GutkaKonkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka
  gwiazda:
  Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne GutkaKonkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka
  choinka:
  Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka
  dzwonek:
  Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka

  FILMY

  Link


  Link


  Link


  I to na tyle w tym roku, na przyszły możliwe że zrobię coś jeszcze. Jeśli zamieściłem za dużo zdjęć, proszę napisać to usunę część. Co do schematów czy planów, to nic nie mam, schemat sterownika do oświetlania można znaleźć w nocie katalogowej w linku wyżej. A drut do ozdób wyginałem 'na czuja' aż wyszło.

  Pozdrawiam i zapraszam do komentowania oraz oceniania.


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Sklep HeluKabel
 • #2 21 Gru 2010 07:36
  kingofspace7
  Poziom 20  

  Troszkę słabo świecą te diody mi się wydaje. Ale generalnie oświetlenie fajna sprawa. ile prądu to zjada?

 • Sklep HeluKabel
 • #3 21 Gru 2010 11:54
  @GUTEK@
  Poziom 30  

  Do pentagramu to trochę brakuje tej gwieździe, ale rzeczywiście kształt byłby odpowiedni. W przyszłym roku może dorobię jeszcze do niej ogon, coś takiego (made by photoshop):
  Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka

  Ledy świecą według mnie jasno, tak jak w oryginalnych sklepowych oświetleniach. Jedynie żółte są nieco ciemniejsze. Niestety trudno zrobić dobre zdjęcie jak z góry mi świeci dodatkowo lampa na ulicy.
  Pobór prądu wygląda tak:
  - gwiazda 100led, choinka i dzwonek - około 42W, niestety przez te oporniki dużo to bierze, ale nie mam możliwości połączenia tych ledów szeregowo, innym wyjściem to skombinowanie jakiegoś zasilacza na 3V.
  - oświetlenie 4x 80 ze sterownikiem - od 5 do 8W w zależności od programu
  - oświetlenie 4x 40 ciągle świecące - 5W

 • #4 21 Gru 2010 13:03
  Frog_Qmak
  Poziom 25  
 • #6 21 Gru 2010 15:22
  Frog_Qmak
  Poziom 25  

  link-a widziałem już wcześniej, czyli demontaż?
  jeszcze raz gratuluję dobrego efektu, wesołych świąt :)

 • #7 21 Gru 2010 15:41
  @GUTEK@
  Poziom 30  

  Tak, sterownik z demontażu. Wykorzystałem to co było w oryginalnym oświetleniu z małymi przeróbkami o których pisałem wcześniej. Efekt jak dla mnie jest wystarczający, a skoro udało się wykorzystać układ nie było sensu kombinować z jakimiś µC do sterowania tymi oświetleniami, chociaż wtedy można by jeszcze dodatkowe efekty zaprogramować.
  Jedyną wadą tego układu jest to że włącza się losowo program i trzeba ręcznie przełączyć na ten który chcę. W sumie jest ich 8, ja włączam ten który automatycznie się przełącza na różne - widać na filmikach.

  Również Wesołych Świąt.
  Ps. Niedawno byłem tam u was w Rydułtowach na Szarlotcie i w tunelu kolejowym. Bardzo ładne miasto.

 • #8 21 Gru 2010 16:15
  123XmaX
  Poziom 12  

  Bardzo fajny efekt, a wzorki wyszły ci naprawdę niezłe - wyglądają lepiej niż kupne ;) Mógłbyś zrobić zdjęcie przymocowania diod LED do tych wzorków?


  Pozdrawiam!

 • #9 21 Gru 2010 17:41
  @GUTEK@
  Poziom 30  

  Oto zdjęcia:
  Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka Konkurs Świąteczny: Ozdoby świąteczne Gutka

  Również zalane klejem, ale w tym przypadku chodziło o usztywnienie.

 • #10 23 Gru 2010 09:34
  zgf1
  Poziom 23  

  Wyszło na prawdę nieźle.
  Zwlaszcza ta gwiazda, super efekt.

  "oświetlenie 4x 40 ciągle świecące - 5W"
  Hmm jesteś tego pewien? Testowane razem z zasilaczem?
  Jaki to zasilacz?

 • #11 23 Gru 2010 21:56
  kompak
  Poziom 9  

  Nic trudnego a efekt powala.
  Gdzie zaopatrujesz się w diody?
  Musi to troszkę kosztować. Białe LEDy są stosunkowo drogie, jeszcze te jasno świecące.
  Wesołych Świąt
  kompak23

 • #12 23 Gru 2010 22:10
  @GUTEK@
  Poziom 30  

  zgf1:
  Jestem pewien heh.
  Mierzone watomierzem z alledrogo razem z zasilaczem. Zasilacz najzwyklejszy transformatorowy - trafo+gretz+kondensator.
  Jedyne czego można by sie przyczepić to dokładność wskazań tego watomierza.

  kompak:
  Dokładnie, było to proste do zrobienia, jedynie czasochłonne. Trzeba przygotować ledy, kabelki, polutować, zalać klejem.
  Ledy do oświetleń są z chińskich oświetleń z allegro, niedawno jeszcze były aukcje z uszkodzonymi typu przerwany kabel/uszkodzony sterownik właśnie na odzysk ledów wychodziło 9gr za led. Pewnie po świętach znów się pojawią. Jeszcze mi zostało po 100szt z każdego koloru więc za rok coś jeszcze się wymyśli.
  Białe ledy w gwieździe już były droższe, również allegro, chyba wyszło 60zł za 250szt.
  Kabel głośnikowy był chyba 22zł za 100m. Zasilacze miałem, sterownik jak wcześniej pisałem z odzysku.

  Zapraszam do głosowania, bardzo podoba mi się polar ;) (oczywiście kindle też, ale marne szanse)

 • #13 26 Gru 2010 21:06
  zgf1
  Poziom 23  

  Nie myślałeś żeby do tej gwiazdy zrobić jakiś kontroler, który miałby różne sekwencje migające dla poszczególnych ramion?

 • #14 28 Gru 2010 10:24
  @GUTEK@
  Poziom 30  

  Szczerze mówiąc to wole tego typu ozdoby jako ciągle świecące. Napewno robiąc do gwiazdy jakiś µC uzyskałoby się ciekawe efekty, zobacze co przyniesie przyszły rok, może coś zrobie. Jednak jeśli już zmieniać to pierwsza modyfikacja gwiazdy to będzie dorobienie ogona.

  Ponieważ już po świętach, więc życzę Szczęśliwego Nowego Roku.