Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piszczenie zasilacza w telewizorze LED - nawet przy stand by

rad998 20 Gru 2010 23:16 4019 7
  • #1 20 Gru 2010 23:16
    rad998
    Poziom 2  

Witam
    Przeglądałem juz inne tematy, ale nie znalazłem odpowiedzi, która by mnie satysfakjnonowała więc napisze nowy temat.
    Kupiłem telewizor led samsung ue37c5000 i dzis go podłączyłem do sieci. Po podłączeniu usłyszałem od razu pisk z zasilacza - pisk, syczenie. Jest ono uciążliwe szczególnie, że wydobywa się ono z niego nawet gdy telewizor jest wyłączony - stand by. Podłączyłem telewizor do innych gniazdek w tym samym pokoju i efekt był taki sam. Zdesperowany wyniosłem go do innego pokoju i tam podłączyłem - okazało się, że w tym gniazdku nie piszczy. Po tym postanowiłem posprawdzac w wielu gniazdkach w mieszkaniu - w nich także tv nie piszczy. Moje pytanie - czy powodem jest inne (wysokie lub za niskie) napięcie w gniazdkach ? Nie miałem dziś miernika więc nie mogłem zmierzyć napięcia. Pisze, aby być może ktos mi pomógl w problemie - albo w nim uswiadomił. Miernik mam, ale ponowna wizyta w mieszkaniu z powodu wyjazdu na delegacje będzie możliwa dopiero środe ado tej pory chyba dostane zawału.
    dziekuje

0 7
  • #2 20 Gru 2010 23:30
    beatom
    Poziom 32  

Powodem na pewno nie jest "inne" napiecie w gniazdach. Mysle, ze przy przenoszeniu jednak troche telewizorem poruszales i ewentualne luzne cewki lub transformatory sie lepiej usadowily.
    Liche wykonanie zasilacza lub niektorych jego elementow sie odzywa. To, ze sygnuje ten sprzet firma Samsung nic nie oznacza.

0
  • #3 20 Gru 2010 23:34
    rad998
    Poziom 2  

sęk w tym, że po powrocie telewizora na stare miejsce - czyli do pokoju i gniazdka, gdzie było podłączone pierwotnie, problem powraca - nadal piszczy. Z kolei po nastepnym przeniesieniu telewizora do innego gniazdka - problem znika. Dlatego rodzi sie we mnie pytanie czy aby napewno jest to wina tylko telewizora, a nie napięcia w gniazdkach. Dziwne, że tylko w gniazdkach w tym pokoju - syczy a w innych pokojach nie. Tylko dlatego nie zdecydowałem się pojechać dzis do sklepu aby go reklamować.

1
  • #4 21 Gru 2010 17:18
    beatom
    Poziom 32  

Przychodza mi wiec do glowy dwie rzeczy: Akustyka tego pokoju jest inna i slyszysz to bardziej wyraznie lub gniazdo w rzeczonym pokoju jest z innej fazy i faktycznie jakies smieci sie tam szwendaja.

Proszę o zadbanie i poprawienie wpisów tak, aby były zgodne z regulaminem pkt 15 .
    Jeżeli masz problemy z własną klawiaturą , to w lewym oknie pola wpisu , są znaki "polskojęzyczne", które możesz umieszczać w Swoim poście.
    Wypis z regulaminu :
    15. Wszyscy polscy użytkownicy forum podlegają tej samej ocenie w zakresie: poprawnej pisowni, ortografii i sposobu logicznego formułowania myśli. Nie jest stosowana żadna taryfa ulgowa dla użytkowników z różnymi dysfunkcjami w tym zakresie.
    [SP5ANJ]

0
  • #5 21 Gru 2010 20:52
    rad998
    Poziom 2  

Dziś udało mi się zmierzyć napięcie w każdym z gniazdek pożyczonym miernikiem. Podobno był to miernik drogi i podobno dobry marki Pancontrol. W sypialni (czyli tam gdzie miał byc telewizor i tam gdzie najbardziej piszczy) jest 250V. W innych gniazdkach około 240-242. W jednym gniezdzie w lazience jest okolo 248V i tam zauważyłem takze lekkie piszczenie, ale znacznie mniejsze niż w sypialni. A więc teraz : czy aby napiecie 250V to nie troszke za duzo? no i czy to jednak nie jest wina telewizora który tym bardziej piszczy im wyzsze napięcie w gniezdzie.
    pozdrawiam

0
  • #6 21 Gru 2010 22:40
    dybas
    Poziom 37  

Zmierzone napięcie jest za wysokie. Pytanie, czy jest takie rzeczywiście, czy miernik oszukuje. Producenci telewizorów zazwyczaj podają zakres dopuszczalnych napięć 220÷240 V. Proponuję dokonać pomiaru innym miernikiem. Jeśli potwierdzi się wynik 250 V, można pokusić się o wykonanie układu obniżającego napięcie. Mimo, że jest on bardzo prosty i tani, gdyż wykorzystuje uzwojenie wtórne niewielkiego transformatora sieciowego, należy to powierzyć elektronikowi i zadbać o bezpieczeństwo.

0
  • #7 21 Gru 2010 23:19
    beatom
    Poziom 32  

Zgadzam sie z poprzednikiem, lecz tak wysokie napiecie moze byc niebezpieczne dla innych odbiornikow. Jesli tak faktycznie jest wezwij elektryka.
    Dybas, moglbys objasnic swoja idee obnizania napiecia za pomoca "uzwojenia wtórnego niewielkiego transformatora sieciowego" ?

0
  • #8 21 Gru 2010 23:55
    wieswas
    Poziom 33  

Zapewne to uzwojenie będzie pracowało jako dławik, na którym odłoży się część napięcia. Wejście telewizora ma zwykle też charakter indukcyjny więc powinno być OK.

0
  Szukaj w 5mln produktów