Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pod co podłączyć Altus 120?

nieolo 21 Gru 2010 03:23 1566 9
  • #1 21 Gru 2010 03:23
    nieolo
    Poziom 8  

Witam, zakupiłem właśnie kolumny Altus 120. Moje pytanie to jaki do tego kupić amplituner lub wzmacniacz używany w niskich pieniążkach by fajnie to hulało?
    Pozdrawiam

0 9
  • #3 21 Gru 2010 20:42
    nieolo
    Poziom 8  

nie będzie za słaby?

0
  • #4 22 Gru 2010 08:30
    karnak
    Warunkowo odblokowany

Nie.Rzeczywista moc[sinus] tych Altusów to 60 watów,ze względu na moc głośnika niskotonowego typ GDN 30/60[to 60,to właśnie moc].Tak więc 80W/kanał to bardzo dobre dopasowanie.Większa moc wzmacniacza spowoduje brak przesterowania przy większej głośności więc lepszy dźwięk i bezawaryjność głośnika wysokotonowego.Tylko z gałką ostrożnie. :D Za tą cenę ta Yamaha to okazja. :D

0
  • #5 24 Gru 2010 16:46
    nieolo
    Poziom 8  

Przegrzebałem forum i nie polecają tych Yamah serii Rx. Wyczytałem też, że podobno latają dobrze altusy z serami A. Czy to prawda? Jak tak to do tych kolumn A-500, A-520, A-550, A-560 czy może A-760 (miodzio wygląda srebrna)? Co z firmą Onkyo? jest też trochę tanich wzmacniaczy np A-8250 albo Integra A-8017. No i znalazłem jeszcze HK PM-645 oraz HK PM-650 z radiem za 300zł Co sądzicie o tych wszystkich wzmacniaczach do altusków 120?
    Pozdrawiam i życzę Zdrowych i Wesołych Świąt.

0
  • #6 24 Gru 2010 17:01
    PZ IX
    Poziom 32  

karnak napisał:
    Nie.Maksymalna rzeczywista moc[sinus] tych Altusów to 60 watów,ze względu na moc głośnika niskotonowego typ GDN 30/60[to 60,to właśnie moc].

Co Ty opowiadasz? To moje Dynamic Speakery HX 80 mają 40W, bo są w nich GDN 25/40/3? Przecież ja im pakuję po 70W na sztukę czasem po 1,5-2 godziny dziennie i żyją! Tyle mają nawet podane z tyłu na ściance.
    A dlaczego? Bo Tonsil podawał moc znamionową testując głośnik w odpowiedniej obudowie testowej. A obudowa danej kolumny może być inna, wskutek czego moc znamionowa może wzrosnąć lub spaść, głównie chodzi o wytrzymałość mechaniczną.
    Altusy 120 o ile pamiętam mają otwory stratne, więc moc ich nie będzie duża. Raczej nie 120 watów, bliżej tych 80.
    Istotnej różnicy pomiędzy tym wzmacniaczami na Altusach nie usłyszysz.

0
  • #7 24 Gru 2010 17:21
    nieolo
    Poziom 8  

Tak mają 4 otwory stratne i GDN 30/60/3.

0
  • #8 24 Gru 2010 19:51
    karnak
    Warunkowo odblokowany

Co do mocy głośnika cytuję:"Moc znamionowa,jest to wartość mocy elektrycznej na jaką głośnik został zaprojektowany"."Tonsil określał ją w stosunku do głośników niskotonowych doprowadzając do niego sygnał elektryczny o charakterze szumu,z uwydatnionymi składowymi w paśmie 20 do 2000Hz"."Głośnik powinien wytrzymać 100 godzin pracy pod pełnym obciążeniem" "Moc MUZYCZNA jest określana przebiegiem sinusoidalnym o częstotliwości 250Hz i mniejszej włączanym na bardzo krótkie okresy czasu-do 2 sekund"przy czym nie pojawiają się objawy nie prawidłowej pracy głośnika".Taki sygnał jest bardziej podobny do sygnału muzycznego,muzyki,więc realnej pracy głośnika."Moc ta jest od 20 do 100% wyższa od mocy znamionowej".Rozróżniając obie definicje mocy łatwiej zrozumieć,że w np.w zestawach Altus 120,pracuje znamionowo 60-cio watowy głośnik.120 to moc muzyczna.Również "granie" przez Kolegę 70-cioma watami ,na 40 watowym głośniku staje się zrozumiałe.Gdyby Kolega obciążył głośnik sygnałem jak robił to Tonsil przy określaniu mocy znamionowej przy 70-ciu watach kolumna uległa by uszkodzeniu.Cytaty Aleksander Witord "Zestawy głośnikowe"Pozdrawiam. :D:D:D

0
  • #9 24 Gru 2010 21:48
    PZ IX
    Poziom 32  

Nowsze zestawy głośnikowe Tonsil były badane tymże szumem, co niskotonowe w obudowach testowych, natomiast Altusy II serii (ciekawe czy II też) obciążano innym sygnałem, to było o ile pamiętam 1 kHz. Dlatego Mildtony 80 miały faktycznie 80W mocy ciągłej, a Altusy 75 ledwo 65W, bo przy tej mocy pluły membranami niemiłosiernie. I nie piszę bzdur, bo znam to z autopsji.
    Gdzieś błąd popełniłem i przyznam się do niego. Otóż przy obciążeniu rezystancyjnym i sygnale 1kHz uzyskuję z używanego wzmacniacza 66W przy ok. 2% THD. Z kolumnami moc może być trochę mniejsza, gdyż to nie rezystory.

0
  • #10 03 Sty 2011 20:06
    nieolo
    Poziom 8  

Temat zakończony, kupiłem A-760II no chyba że ma ktoś jakieś pytania

0