Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony Zielony wskaźnik laserowy

fotolot 21 Gru 2010 15:51 2714 2
  • #1 21 Gru 2010 15:51
    fotolot
    Poziom 10  

Jak w temacie, wskaźnik nagle przestał świecić, zasilany poprawnie bateriami, niewiele używany. Dioda laserowa przewodzi w jedną stronę, driver zawiera scalak 6358N (8 nóg SMD), 3 tranzystory (chyba), bez potencjometru regulacyjnego. Punkt lutowniczy LD prawie na styk z korpusem - mógł przy naprężeniach zewrzeć do korpusu (+). Cały moduł nie wykazuje poboru prądu z baterii, nie widać też uszkodzeń mechanicznych.
    Czy ktoś z Kolegów zna te drivery i mógłby coś poradzić, bo oznaczenia SMD są bardzo lakoniczne, a wskaźnika trochę szkoda.
    Załączam zdjęcia, jeśliby pomogły.

Uszkodzony Zielony wskaźnik laserowy Uszkodzony Zielony wskaźnik laserowy

0 2
  • #2 21 Gru 2010 16:22
    smdbob
    Poziom 12  

Czy sprawdziłeś mikroswitch? Zakupiłem dwie sztuki, w obudowie długopisu. W jednym, po kilku naciśnięciach się zablokował najpierw na stałe, a po paru próbach wyłączenia - wyłączył się na dobre. Inny problem zauważyłem (w obu) przy niskiej temperaturze spada moc, przy 0* i mniej przestaje całkiem świecić albo bardzo słabo "żarzy" na czerwono!

0
  • #3 21 Gru 2010 17:07
    fotolot
    Poziom 10  

Włącznik sprawny. Intryguje mnie element Y1 wyglądający na tranzystor, ale z jedną nogą nie podłączoną. Sprawdzam na nowych bateriach w temperaturze pokojowej. Będę mierzył elementy dyskretne, wyprowadzę na kabelkach "test-pointy" i może coś wywnioskuję.
    Zasilanie z baterii podlutowane kabelkami z pominięciem włącznika - raz błysnął na zielono, teraz, przy napięciu baterii 3,1 V żarzy na czerwono bez wzbudzenia kryształu przy poborze prądu w okolicach 100 mA.

No i zadziałały prawa Murphy'ego: po kilkukrotnym podłączeniu "odetkał się". Świeci ładnie (na tych samych bateriach), prąd stabilizuje na 250 mA.

Temat zamykam.

0