Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica AWCT10L kod błędu

karol9931 21 Gru 2010 16:55 24375 19
  • #1 21 Gru 2010 16:55
    karol9931
    Poziom 2  

Witam. Posiadam pralkę Amica AWCT10L, która wyświetla kod błędu:

Płukanie ekstra - pomarańczowy
    Wyłączenie wirowania - pomarańczowy
    Start / Pauza - czerwony
    Power - nie świeci

Szukałem tego błędu w instrukcji obsługi tej pralki, ale akurat tego błędu nie ma.
    Proszę o pomoc.

7 19
  • #2 21 Gru 2010 21:11
    skryn
    Admin grupy AGD

Ten kod błędu oznacza problem z silnikiem.

0
  • #3 22 Gru 2010 01:57
    karol9931
    Poziom 2  

Czyli jedyne wyjście to wymiana silnika??? Dodam, że silnik kręci bez zarzutu na programie odwirowywania, lecz po jakimś czasie wyskakuje błąd. Zauważyłem, że przy silniku jest jakiś czujnik, może być on sprawcą całego zamieszania?

1
  • #4 22 Gru 2010 12:20
    elektryku5
    Poziom 37  

Cytat:
    Zauważyłem, że przy silniku jest jakiś czujnik, może być on sprawcą całego zamieszania?

Jeśli masz na myśli takie kółko z dwoma kablami to jest to prądniczka tachometryczna i wypadałoby ją sprawdzić.

3
  • #5 22 Gru 2010 14:30
    Szarobury
    Poziom 20  

A szczotki sprawdzałeś? Przyjrzyj się komutatorowi, czy któryś wycinek nie ma innego zabarwienia.

1
  • #6 22 Gru 2010 19:17
    karol9931
    Poziom 2  

Prądniczkę sprawdzałem, ma około 165 Ohm i przy ręcznym kręceniu silnika dawało niewielkie napięcie. Co do szczotek to mają długość około 4cm, ale zaraz sprawdzę komutator.

Komutator wygląda następująco:

Pralka Amica AWCT10L kod błędu Pralka Amica AWCT10L kod błędu

0
  • #7 22 Gru 2010 21:04
    Szarobury
    Poziom 20  

Tak na zdjęciu, to za bardzo nie widać czy wszystkie wycinki wyglądają jednakowo (chodzi o to, że najczęściej przy uszkodzeniu uzwojenia wirnika jeden lub dwa sąsiednie wycinki wyglądają nieznacznie inaczej od pozostałych). Napisz jak się zachowuje pralka po włączeniu programu, tzn, nabiera wodę, kręci bębnem, próbuje kręcić, działa pompa spustowa, czy od razu pokazuje błąd, nie podejmując żadnej pracy. Tachoprądniczka jest ok.

1
  • #8 22 Gru 2010 21:29
    karol9931
    Poziom 2  

Przy zwykłym programie prania pralka nabiera jedynie wodę i po chwili wyskakuje błąd, bęben w ogóle nie rusza. Gdy przełączę program na odwirowywanie uruchamia się normalnie pompa spustowa i po chwili bęben zaczyna odwirowywać. Na wyższych obrotach kręci około 15 sekund, po tym czasie zatrzymuje się i wyskakuje błąd.

Wyrównałem szczeliny między wycinkami, a także drobnym papierem ściernym delikatnie wyczyściłem wycinki:
    Nic to oczywiście nie zmieniło :), błąd ciągle ten sam. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale na wirniku zauważyłem to:
    Wygląda to na przegrzanie.
    Jest jeszcze jedna rzecz, na wirowaniu delikatnym cały program przebiega bez błędu, pralka kończy cały program, trwa to około 7 minut, gdzie na zwykłym wirowaniu wyskakuje błąd po około 1-2 minutach, silnik nie zdąża wejść na najwyższe obroty.

0
  • #9 16 Mar 2012 10:42
    JacaP30
    Poziom 15  

Witam
    I na czym temat się zakończył bo mam ten sam błąd?
    Pozdrawiam

0
  • #10 30 Mar 2012 20:43
    ceger
    Poziom 11  

Witam.
    Mam podobny problem - awct10l wyświetla błąd silnika zaraz po podaniu zasilania do sterownika. W innych postach zazwyczaj błąd wyskakuje dopiero przy próbie obrócenia bębna. Dodam ze wymieniłem płytkę i popracowała ona może z 5 cykli, poprzednia miała taki sam objaw. Silnik i okablowanie sprawdzone, prądniczka w miarę możliwości również.
    Dlaczego padła kolejna płyta? Próbować reklamować tą nową płytę?
    Proszę o radę.
    Pozdrawiam

0
  • #11 31 Mar 2012 14:22
    JacaP30
    Poziom 15  

Silnik do wymiany lub przewinięcia. Na module wymień triaka jeżeli nie ruszy ze sprawnym silnikiem.

0
  • #12 19 Kwi 2012 21:08
    waldiber_1
    Poziom 11  

Mam ten sam problem tylko, że u mnie pralka kręci silnikiem na początku prania a wyskakuje te sam błąd dopiero jak załącza się grzałka. Czy jest możliwość, że ten sam błąd wyskakuje przy problemach z grzałką?

1
  • #13 16 Maj 2012 08:29
    ejo.k2
    Poziom 2  

Witam ja proponuje wymianę modułu i problem będzie rozwiązany silnika niema co się czepiać chyba ze tacho się grzeje ale to mało prawdopodobnie z doświadczenia wiem ze te moduły mają problem z programem

0
  • #14 16 Maj 2012 10:28
    JacaP30
    Poziom 15  

No to masz chyba małe to doświadczenie, choć prawdą jest, że te moduły są do d..y. Pozdrawiam

0
  • #15 16 Maj 2012 22:52
    ejo.k2
    Poziom 2  

ja podejrzewam ze przewinięcie tego silnika nic nie da to niema co się ładować w takie koszta a taką pralkę nie jedną robiłem i wiem tam wali się program albo w ogóle się nie włącza

1
  • #16 17 Maj 2012 20:51
    ceger
    Poziom 11  

Witam!
    Wymienilem silnik od innej pralki bo orginał miał jednak problem z komutatorem, triaka na płytce i dalej nic.
    Za duże koszty! Blaszak idzie na złom:/
    Tak z ciekawości: jest możliwość we własnym zakresie fleszować te moduły?

1
  • #17 18 Maj 2012 07:12
    ejo.k2
    Poziom 2  

witaj powiem ci tak jest możliwość tylko trzeba było zdobyć dekoder do tego a amica pilnuje tego i ma u siebie we Wronkach nawet serwisy nie mają mozliwości fleszowania tylko wysyłają do AMICI

0
  • #18 02 Cze 2012 13:36
    lukidj
    Poziom 2  

Witam!

Ja również mam ten problem z pralką. U mnie to wygląda tak:
    -na praniu codziennym po kilku minutach zapalają się trzy diody,
    -na każdym innym też :)
    ale teraz ciekawostka - na delikatnym, jak się zostawi niedużo rzeczy w pralce (mniej niż połowę bębna) to pierze bez problemu.

Czy jest tam jakiś czujnik ilości wsadu? Jeśli tak, to czy możliwe że on się popsuł i dlatego pralka świruje?

Czy koszt ekonomiczny naprawy w ogóle się opłaca? 300zł za płytkę + robocizna to raczej połowa wartości nowej pralki...
    Pranie na raty jest dużo bardziej kosztowne niż pralka na raty :)

Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź.

4
  • #19 04 Sie 2012 01:23
    jurek54
    Poziom 13  

Witam.
    Ja także podepnę się do tematu.
    W "mojej" dwuletniej pralce padł moduł, zero reakcji i nie świeciła się żadna dioda. Wymieniłem kilka podejrzanych elementów, ale dalej było zero reakcji. Udałem się więc do serwisu i zakupiłem nowy moduł. Po podłączeniu pralka ożyła, ale na krótko.Na każdym programie prania pobiera wodę, zakręci w jedną stronę i wyświetla powyższy kod błędu + świeci dioda zasilania. Na programie wypompowywania, pompka pracuje kilkanaście sekund i powyższy kod błędu. Na wirowaniu tak samo, kilkanaście sekund pracy pompki i diody się świecą. Wszystkie elementy, takie jak: grzałka z czujnikiem temperatury, hydrostat, zawory, blokada drzwi, pompka i silnik główny sprawdzone i wyglądają na sprawne. Może zakupiony moduł SAP8037970 nie jest idealnym odpowiednikiem (oryginał to SAP8037962), ale w serwisie chyba wiedzą, co można zastosować zamiennie. Normalnie ręce już mi opadają. Proszę kolegów o poradę, a może serwisanci spotkali się z podobnym przypadkiem ?

0
  • #20 05 Sie 2012 18:33
    lukidj
    Poziom 2  

Witam!

Mi się udało zapanować nad tą pralką. Zaryzykowałem i kupiłem moduł w internecie (wyszło mi ok. 150zł z przesyłką). Na module jest naklejka serwisowa z Amici więc część wygląda na oryginalną. Serwis internetowy również informował, że sprzedaje części oryginalne.

Wymiana bardzo prosta - po ściągnięciu pokrywy górnej i plastikowego przodu (dla ułatwienia wyciągania modułu) udało się w 10 minut postawić pralkę na nogi.

Do modułu przychodzą 4 kabelkowe złączki więc praktycznie nie ma ryzyka, że się ktoś pomyli - jednak na wszelki wypadek proponuję zrobić zdjęcie :)

Pralka od miesiąca działa jak trzeba a ja się cieszę, że tylko 150zł a nie 800 na nową pralkę :)

Pozdrawiam!

4