Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

INT- 128 sterowanie oświetleniem nocnym

21 Gru 2010 22:06 5091 22
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Witam
    Centrala - Integra 128, usiłuję za jej pomocą zrealizować oświetlenie nocne.
    Do wyjścia out centrali podłączone 3 diody (taśma led),
    Oświetlenie ma działać po spełnieniu trzech warunków.
    1. zadziałanie wyłącznika zmierzchowego podłączonego do jednego z wejść centrali.
    2. alarm musi być uzbrojony na noc.
    3. naruszenie wybranych czujek pir.

Patent działa po spełnieniu warunków 1 i 3, po uzbrojeniu alarmu na noc, centrala nie widzi naruszeń wejść (warunek 3) linie blokowane przy braku wyjścia.
    Można to rozwiązać za pomocą dodatkowej strefy, ale to ostateczność.
    Może komuś wpadnie do głowy pomysł jak to zrealizować.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 12  
    Mam taką "teorie" jeśli tych czujek jest kilka i masz wolne linie
    to dać czujki bez rezystorów i sterować masą dotychczasowe wejście i dodatkowo przez przekaźnik dodatkowo wejście które byłoby tylko jako wskaźnik do tego oświetlenia / bo chyba używasz logicznego wyjścia / .
    Może da się bez tego przekaźnika ale trza by sprawdzić jak to będzie widzieć centrala.
  • Poziom 16  
    Wyjście do którego podłączysz oświetlenie ustawiasz jako iloczyn wyjść:
    1. "wskaźnik GOTOWY" zaznaczone wejście z czujką zmierzchową, odwrócona polaryzacja
    2. "wskaźnik czuwania" wybranej strefy nocnej
    3. "wyjście monostabilne" z zaznaczeniem wejść wybranych czujek - czas działania wyjścia to czas świecenia
  • Poziom 12  
    problem jest chyba w tym że jeśli centrala blokuje część linii przy braku wyjścia z obiektu to też ich nie bierze pod uwagę przy sterowaniu tym oświetleniem
    Dokładnie w tym jest problem, przepraszam że wcześniej nie odpisywałem, ale zrobiłem dzisiaj trasę Warszawa - Chełm - Warszawa. Przy zablokowanych czujkach centrala nie widzi naruszeń wejść. Jutro spróbuję jeszcze z tym wyjściem monostabilnym.
    Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 23  
    Automatyczne blokowanie odcina sygnały z wejść, musisz rozbić te czujniki na dwie strefy i uzbrajać na noc tylko jedna z nich w normalnym trybie.
    A widziałeś na trasie niebieskich w srebrnym Oplu? :)
    Nie chciałbym dzielić na strefy ze względu na obsługę, zastanawiam się czy nie zdublować wejść. Zrobić wyjścia jako naruszenie wejść - PIRy i póżniej wirtualne wejścia - według wyjść. Wtedy bym nie zmienił obsługi a zrobiłbym wirtualną strefę.

PS. Niebieskich w Oplu mijałem przed Rykami.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Hej.

Robiłem coś takiego klientowi jakiś czas temu.

W Integrze trzeba było ostro zamieszać z wejściami i wyjściami wirtualnymi.
    Trzeba było zrobić "podwójne" wejścia wirtualne wg wyjść naruszanych wejściami z czujników. Jedno wirtualne do strefy alarmowej jako "zwykłe", drugie jako "bez akcji alarmowej" i ledy z tego drugiego, bo pierwsze było blokowane przy braku wyjścia ze strefy.

Trochę to zagmatwane ale działa.

Pozdrawiam
    Dzięki za potwierdzenie, tak mi właśnie chodziło po głowie żeby powiązać wejścia wirtualne i utworzyć z nich strefę sterującą oświetleniem. Na razie ze względu na przerwę Świąteczną i nawał innych prac, projekt zawieszony.
  • Poziom 17  
    Witam. Też mam ochotę zrobić coś fajnego na INT - 128 WRL. Z wszystkich wyłączników w domu chcę pociągnąć kable do rozdzielnicy gł. lampy też bezośrednio z rozdzielnicy. Zamiast wyłączników myślę zamontować przysiski i w szafie przekaźniki bistabilne.
    Chciałbym zrobić cos ala inteligentny dom na Integrze.

I teraz pytanie do Was
    1. Czy jest możliwość zaprogramować Integre tak żeby załączała z PIR przekaźnik bistabilny i przykładowo wyłączyła po ustalonym czasie po opuszczeniu pomieszczenia(np. wiatrołap)
    2. Podoba mi sie pomysł oświetlenia światecznego sterowanego z timera integry ale dodatkowo w salonie będzie przycisk dedykowany tak samo pod ten przekaźnik i jak zrobić żeby Intergra widziała ze była ingerencja z przycisku.
  • Poziom 12  
    pawelec5 napisał:
    Chciałbym zrobić cos ala inteligentny dom na Integrze.

Witaj w klubie! Ja też chciałbym. Tylko, że mi to kiepsko idzie.

pawelec5 napisał:

1. Czy jest możliwość zaprogramować Integre tak żeby załączała z PIR przekaźnik bistabilny i przykładowo wyłączyła po ustalonym czasie po opuszczeniu pomieszczenia(np. wiatrołap)

To chyba łatwe:
    Wyjście X: wyjście monostabilne sterowane wejściem PIR-a, czas działania np. 3 minuty

pawelec5 napisał:
    2. Podoba mi sie pomysł oświetlenia światecznego sterowanego z timera integry ale dodatkowo w salonie będzie przycisk dedykowany tak samo pod ten przekaźnik i jak zrobić żeby Intergra widziała ze była ingerencja z przycisku.

Podłącz przycisk na wejście centralki. A potem spróbuj tak:
    Wyjście X: wyjście monostabilne sterowane wejściem PIR-a, czas działania np. 3 minuty
    Wyjście Y: przełącznik bistabilny sterowany wejściem do którego podłączysz przycisk (ja mam dzwonkowy - ze sprężynką, dzięki której wraca w to samo położenie)
    Wyjście Z: suma logiczna X i Y

Będzie to świeciło jeśli załączysz przyciskiem lub jeśli będzie naruszony PIR. Jeśli coś sknociłem to zaraz ktoś mnie poprawi.

Ja chciałbym zrobić coś innego. PIR załącza na 3 minuty. A przyciskiem można zarówno włączyć bez naruszonego PIR-a, jak i wyłączyć w czasie tych 3 minut. Niestety nie wiem jak.
  • Poziom 17  
    Słuchaj jestem uparty i mi się pięknie udało. Tylko ja nie chciałem się całkowicie uzależnić od centralki i przycisk załącza bezpośrednio bistabilny.

Co Wy na To?
  • Poziom 12  
    Ja przyciski podłączyłem do wejść. Wyjścia (z ekspandera ) do przekaźników. Wyjścia są sterowane jako przełączniki bistabilne z wejść. Na razie proste. Logikę muszę dopiero opracować. Chciałbym aby w nocy oświetlenie włączane było z PIR-a.
  • Poziom 18  
    Jak dla mnie to główny feler tej centrali jak mamy ją używać do oświetlenia - tzn. brak funkcji resetowania bistabilnych. Też używam wyjść połączonych na zwykły "fizyczny" bistabilny z funkcją centralnego wyłączania bo innego pomysłu nie widzę. Możliwość centralnego wyłączania bistabilnych tylko przez manipulator to jakieś wielkie nieporozumienie...no chyba, że ktoś ma na to patent? W innym przypadku ciężko coś zrobić bo nie znamy bieżącego stanu bistabilnego - jak zrobimy sumę PIR + bistabilny to nigdy nie ma pewności czy się wyłączy bo nie wiadomo czy bistabilny akurat nie pozostał w stanie aktywnym i to on a nie PIR załączył oświetlenie. Iloczyn odpada bo przecież trzeba czasami włączyć światło i tylko wyjrzeć przez okno...Z zewnętrznym bistabilnym zero problemów - oprócz tego, że całkiem sporo trzeba na elementy kasy wyłożyć. A wystarczyłoby tylko dodać do oprogramowania opcję włącz/wyłącz bistabilne. No, ale może ktoś z was to rozwiązał - chętnie podpatrzę rozwiązanie. Pozdrowienia
  • Poziom 17  
    Cytat:
    W innym przypadku ciężko coś zrobić bo nie znamy bieżącego stanu bistabilnego

Jeżeli chodzi Ci o "bistabilny" jako wyjście to jest na to rada. Chyba że Cie nie rozumiem to przepraszam.
    Ostatnio troche walczyłem z Integrą bo chciałem ją poznać. Przyznam że dopiero poznaję ten produkt, ale udało mi się zaprogramować fajną scenę.

Załącz ośw. przy użyciu pilota(otwórz bramę) tylko gdy zmierzchówka pozwoli
    Załącz ośw. z Pir tylko gdy zmierzchówka pozwoli
    Załącz z przycisku zawsze
    Wyłącz z przycisku zawsze
    Wyłącz z Pir gdy brak obecności
    Gdy alarm uzbrojony - żadna funkcja nie załączy ośw.

Dodano po 9 [minuty]:

Rzeczywiście humax ma racje odnośnie kosztów.
    I dlatego mała zmiana w moim projekcie.
    Z uwagi na dużą ilość obwodów i zarazem przek. bistabilnych w rozdzielnicy gł. zmieniłem instalacje sterowania na 24V. Ekspander CA-64 O-R może bezpośrednio sterować takim 24v przekaźnikiem.
  • Poziom 18  
    Właściwie to chodzi mi o taką najzwyklejszą funkcję:

- włącz/wyłącz bistabilny z przycisku
    - wyłącz w stanie czuwania

...i to jest proste....

a teraz trudne:

- przy powrocie klienta do domciu i ponownym braku stanu czuwania nie załączaj tego co wyłączyłeś przy wyjściu

Jednym słowem potrzebny patent na resetowanie wyjść bistabilnych. Co do twojego schematu - żeby nie było problemów jak wyżej lepiej dać bistabilny z funkcją centralnego wyłączania - np. TEN
  • Poziom 17  
    Zerknąłeś na moje załączniki???

Dodano po 3 [minuty]:

Chodzi mi konkretnie o typ reakcji "Wskaźnik Gotowy" i na tym można kontrolować czy bistabilny jest załączony czy nie.

Dodano po 4 [minuty]:

I na podstawie tych wyjść można pisać iloczyny
  • Poziom 13  
    fajnie sobie tutaj gaworzycie, ale co w przypadku jak popsuje ci sie centralka ?zostajecie bez jakiej kolwiej wladzy nad oswietlnieniem.To sie fajnie pisze. wg. mnie osobiscie odradzalbym sterowanie tylyko poprzez centale. nie rezygnowalbym z zwyklej instalacji lub zdublowac sterowanie.
    Osobiscie mam zrobione oswietnienie niskoprodowe, na PIR + przelacznik Mono sterowany wyjsciem, Ale to np waz swietlny w lazience, lub swiatlo na strychu. Obwody 12V, podtrzymywane zawsze z UPS-a, ale jakby (odpukac) cos sie stalo z cenralka to zawsze pozostala instalacja dziala bez problemu.
    kurza mnie natomiast to iz przy MONO sterowane wejsciem z Pir-a to np. ustawiajac jakis czas dajmy na to 3 minuty, a do lazienki wchodze na gora 40 sek. np wziac cos, to i tak sie cholersto swieci przez te 30 sek, dobrzebyloby wg mnie dolozyc jakas bariere, dla wejscia i wyjscia a nie z PIR-a bo jednak to marnotrastwo lekkie energii.

A...powiedzcie mi jedno. Dalem strefe sterowana timerem, do niej wrzucilem PIR-a(wejscie dajmy 16) dodalem Timer (zalacz codziennie od 16 do 20) to i tak czy siak wejscie 16 steruje mi wyjsciem, w godzinach do 16 i po 20, zalaczajac w tym przypadku swiatlo. ktos cos podopowie ?
    Poczatkujacy jestem wiec cenne rady zawsze warto posluchac.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Co do twojego schematu - żeby nie było problemów jak wyżej lepiej dać bistabilny z funkcją centralnego wyłączania - np. TEN

Zgadza się ale ciekawe ile on kosztuje? Ehhh

Przy mojej zaprojektowanej instalacji mam 24 bistabilne w rozdzielnicy głównej. Masakra ale bedzie zabawa

Dodano po 4 [minuty]:

Cytat:
    To sie fajnie pisze. wg. mnie osobiscie odradzalbym sterowanie tylyko poprzez centale. nie rezygnowalbym z zwyklej instalacji lub zdublowac sterowanie.

Zerknij na schemat powyżej i jak zauważysz jest też sterowanie bistabilnym(w rozdzielnicy) poprzez przycisk
  • Poziom 18  
    pawelec5 napisał:

Zgadza się ale ciekawe ile on kosztuje? Ehhh

Ja płacę coś około 50PLN/szt więc tanio nie jest ale ma kilka plusów - chodzi przez zwarcie N a nie fazy i jest przyzwoicie cichy. A wracając do sedna - jeżeli dobrze zrozumiałem - chodzi ci o rozwiązanie poprzez ściągnięcie stanu z styka pomocniczego? Bo ja rozważałem rozwiązanie w oparciu o samą centralę. Na zewnętrznych bistabilnych to i pewnie fajnie chodzi tylko miejsca w rozdzielnicy brakuje ;)
  • Poziom 17  
    Cytat:
    Ja płacę coś około 50PLN/szt więc tanio

Może masz jakieś namiary na tanią hurtownie internetową żebym się rozejrzał.
    Cytat:
    Bo ja rozważałem rozwiązanie w oparciu o samą centralę

Tak właśnie myślę.

wyjście x - przełącznik bistabilny z wejścia 11
    wyjście y - wskaźnik GOTOWY z wejścia 10 wskazuje gdy jest wyłączony
    wyjście z - wskaźnik GOTOWY z negacją z wejścia 10 wskazuje gdy jest załączony

wejście 10 - według wyjścia x
    wejście 11 - według wyjścia b

wyjście a - załączane z przycisku
    wyjście b - iloczyn logiczny wyjścia a,y (NIE ZAŁĄCZY PRZEKAŹNIKA Z POWODU BRAKU JEDNEGO Z WARUNKÓW)
  • Poziom 18  
    pawelec5 napisał:

Może masz jakieś namiary na tanią hurtownie internetową żebym się rozejrzał.

Myślę, że zawsze najtaniej jest w znajomej lokalnej hurtowni - szczególnie jak znasz ludzi w niej pracujących bo coś wcześniej u nich kupowałeś. Możesz ewentualnie spróbować tutaj
    Chyba już wszystko zostało napisane w tym temacie. Zamykam