Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi

megabit 21 Gru 2010 23:12 16794 22
  • Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi

Przedstawiony wzmacniacz może się poszczycić bardzo dobrymi parametrami:
    Pasmo: 9Hz - 250kHz (przy spadku -1dB), Całkowite zniekształcenia harmoniczne przy 1kHz: poniżej 0,001%. Ponadto urządzenie ma niewielkie wymiary oraz pobiera tylko 7W. Do budowy zastosowano bardzo nietypowy (ale za to o świetnych parametrach) op-amp LME49710HA zamknięty w obudowie TO-99, oraz tranzystory BC557, BC547, 2N5551 i 2N5401. Na uwagę zasługuje niskie skomplikowanie układu oraz bardzo estetyczne wykonanie.

Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi
    Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi
    Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Hi-Fi

Źródło: http://www.headamp.co.uk/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    megabit
    Poziom 18  
    Specjalizuje się w: lampy elektronowe
    megabit napisał 336 postów o ocenie 292, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2005 roku.
    dec1234
    Poziom 14  
    Dołączam się do pytania "tos18".
    Skoro jest zasilanie symetryczne to do czego służą te kondensatory?
    A jeśli już to nie powinny być typu "BP"?

Nie kumam...

Samo wykonanie to aż kopara opada :) Super!
    piotr5000
    Poziom 21  
    Autor prawdopodobnie chciał się zabezpieczyć przed składową stałą na wyjściu .
    Mnie jeszcze zastanawia podanie sygnału wej na potencjometr bez oddzielenia kondensatorem.
    blanszer
    Poziom 12  
    A ja mam pytanie co dają rezystory R10 i R20. Czy to jest jakieś zabezpieczenie przed zwarciem na wyjściu?
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    A ja mam pytanie co dają rezystory R10 i R20

Prawdopodobnie głównie chodzi o ochronę przez zwarciem podczas wkładania wtyku. Dodatkowo, podejrzewam (chociaż tu mogę się mylić), że taki zabieg, powodujący przesunięcie charakterystyki wyjścia wzmacniacza, z typowego źródła napięciowego w stronę źródła prądowego, może delikatnie podnieść jakość dźwięku. We wzmacniaczach dużej mocy coś takiego nie ma racji bytu, ale tu jak najbardziej.
    LoLek85
    Poziom 28  
    Ciekawa obudowa. Wiecie czy można takie coś dostac u nas??
    Nol
    Poziom 14  
    Jest to bardzo staranna konstrukcja, wykonana na dobrym lub bardzo dobrym poziomie (zwłaszcza pod względem mechanicznym). Niestety dość kuriozalnym błędem jest brak stosownego filtra sieciowego oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowego. W takiej sytuacji mówienie o rozwiązaniach 'high-end audiophile' (cytat ze strony źródłowej) to raczej nieporozumienie.
    Gigantor
    Poziom 18  
    Bardzo ciekawie rozwiązano obudowę. Jest to zwykła obudowa profilowa, z plastikowymi panelami przednimi i tylnymi, przykręcanymi śrubami. Autor dorobił panel przedni i dodał długie pręty zakończone gwintem, przez co panel przedni i tylni zamocowane są wspólną nakrętką. Pod względem pomysłu i czystości projektu stoi wysoko.

Jak dla mnie ładowanie całego zasilania w taką obudowę jest bez sensu. Spokojnie transformator (+ brakujące filtry sieciowe) można by umieścić na zewnątrz. Wewnątrz zrobiłoby się więcej miejsca i płytka wyglądałaby sensowniej (tutaj sygnał z wejścia biegnie na przód obudowy, szary przewód - a można by rozplanować go wzdłuż - od wejścia, do wyjścia). Poza tym niestety mocowanie tak masywnego gniazda zasilania w lekkiej obudowie to pomyłka (choć wygląda rasowo).
    Nol
    Poziom 14  
    megabit napisał:
    LoLek85 napisał:
    Ciekawa obudowa. Wiecie czy można takie coś dostac u nas??

Wydaje mi się, że to są takie obudowy. Pozostaje tylko dobrać wymiar.

Zgadzam się, wygląda to na obudowy Hammonda. Można je również dostać w Farnellu (Link, Link). Używałem ich kilka razy i mogę śmiało polecić - są sztywne, wytrzymałe i łatwo je dostosować do swoich potrzeb. Oczywiście prezentują się też dobrze, ale ostatecznie za to się płaci tą cenę :)
    gothye
    Poziom 33  
    Tylko czym zastąpić nie osiągalny LME49710HA ?
    elektryku5
    Poziom 38  
    Niemalże wszyscy dają dodatkowe tranzystory do wzmacniaczy słuchawkowych, a moim zdaniem nie jest to konieczne, ja zrobiłem kiedyś wzmacniacz na słynnym NE5532 który też ma dobre parametry i nie trzeba było żadnych tranzystorów, słuchawki grały na nim całkiem miło ale nie doczekał się obudowy.
    Nol
    Poziom 14  
    Konieczne nie jest. Lepiej po prostu spalić tranzystor niż wzmacniacz za kilkadziesiąt złotych.
    nyquist
    Poziom 25  
    Cytat:
    Wystarczy to

Faktycznie można i tak :)
    Tylko chyba konieczne byłyby dłuższe wyprowadzenia, aby przelotka z układem znajdowała się nad elementami bezpośrednio otaczającymi układ, bo patrząc na dość bliskie ich usytuowanie podejrzewam, że nie zmieściłaby się pomiędzy nimi.
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Po dołożeniu regulacji offsetu, można by pozbyć się kondensatora wyjściowego. Jednak w przypadku braku rezystorów ściągających wyjście do masy (nawet 10k) te kondensatory mogą okazać się zabójcze dla słuchawek w przypadku awarii.
    tos18
    Poziom 39  
    Nie wygląda na to by układ miał dużą składową stała na wyjściu - wszak wzmocnienie dla składowej stałej wynosi 1 a pętlą objęty jest stopień mocy.W nocie aplikacyjnej czytamy "VOS Offset Voltage ±0.05 ±0.7 mV (max)".
    Mo-bo
    Poziom 2  
    Zrobił ktoś z Was wzmacniacz wg. tego projektu?