Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bester MINIMAGSTER 1501S-zaniżone napięcia.

andoremido 22 Gru 2010 08:39 4700 6
 • #1 22 Gru 2010 08:39
  andoremido
  Poziom 12  

  Witam.
  Od krótkiego czasu jestem "szczęśliwym" posiadaczem wymienionej w tytule "besterki"(115A,cztery zakresy mocy). Korzystam z zasilania jednofazowego. Udaje mi się coś "skleić" tylko na ustawieniu przełącznika na max. Jest to dosłownie klejenie, bo ze spawem ma nie wiele wspólnego:brak przetopu, liczne rozpryski i gluty na 1mm. blaszce.
  Oczyściłem styki przełącznika, oporność mostka wydaj się być w normie (ok.500), podajnik działa bez zacięć, natomiast napięcia zmierzone między końcówką a masą wydają mi się na znacznie zaniżone (10,3-12,3-13,8-17V).
  Gdzie szukać przyczyny, jakie powinny być prawidłowe napięcia? Czy przyczyną może być przerwa na którejś z diodzie?

  0 6
 • Sklep HeluKabel
 • #2 23 Gru 2010 13:40
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze

  W pierwszej kolejności w przedłużaczu oraz instalacji elektrycznej.
  Jeżeli spawarkę podlączasz długimi, cienkimi przewodami to tak właśnie będzie się zachowywać ta spawarka.
  Przedłużacz musi być jak najkrótszy i powinien posiadać żyły 2,5mm2, a powinieneś go podłączyć do gniazda znajdującego się jak najbliżej rozdzielni elektrycznej. Gniazdo też musi być podłączone do rozdzielni przewodem 2,5mm2

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 23 Gru 2010 14:51
  andoremido
  Poziom 12  

  Z pewnością Kolega ma rację, jednak migomat używany był bez pośrednictwa przedłużacza, a przekrój przewodów w instalacji mego domu jest z pewnością wystarczający. Poza tym-jak napisałem wcześniej- kontakty przełącznika zostały sprawdzone i oczyszczone,więc" straty" na tej drodze są praktycznie wykluczone.

  0
 • #4 23 Gru 2010 19:32
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze

  Musisz rozkręcić i sprawdzić czy diody prostownicze są sprawne.
  Ale nie rób tego omomierzem tylko miernikiem z funkcją badania półprzewodników lub też rozłącz mostek i sprawdzaj po kolei diody podłaczając pod pod zasilacz o napięciu kilkunastu wolt i żarówkę halogenową.

  0
 • #5 27 Gru 2010 10:18
  andoremido
  Poziom 12  

  Przejścia na poszczególnych diodach obciążonych halogenem 60W 12V są w obu kierunkach poprawne./?/ Co jeszcze mogę sprawdzić?

  0
 • #6 30 Gru 2010 07:02
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze

  Najśmieszniejsze, że nie ma już co sprawdać, bo to jest banalnie prosta konstrukcja składająca się z transformatora i mostka prostowniczego. Zasadniczo, gdyby był uszkodzony transformator to by się grzał.
  Sprawdź jeszcze ten transformator, może faktycznie gdzieś zwarte jest kilka zwoi. Sprawdź czy nie grzeje się zbytnio podczas pracy.
  Wszelkie urządzenia indukcyjne typu cewki silników, transformatorów itp. najłatwiej sprawdza się przy pomocy nawiniętej cewki z rdzeniem na napięcie 230V. Może to być jakiś stary, rozebrany przkaźnik czy stycznik, połówka stojana z rozebranego starego silnika itp. Podłącza się go do zasilania 230V i przykłada do sprawdzanego urządzenia. Jeżeli po przyłożeniu zaczyna dzwonić/brzęczeć to znaczy, że sprawdzany element ma zwarcie w uzwojeniu lub pomiędzy poszczeglnymi blaszkami rdzenia. Jeżeli tylko słychać delikatne buczenie to jest wszystko OK.
  Sprawdź jeszcze dobrze instalację zasilającą czy nie ma zbyt dużych spadków napięcia, a najlepiej napięcie na wejściu tego transformatora w chwili spawania, czy jego wartość jest bliska 230V czy też mocno spada.

  Jeszcze zadam kilka pytań:
  1. Czy używasz gazu osłonowego w postaci dwutlenku węgla ?
  2. Czy po naciśnięciu przycisku czuć i słychać jak leci ten gaz z pistoletu ?
  3. Czy końcówka pistoletu (dysza) jest czysta ? Często w tej końcówce przyklejają się odpryski uniemożliwiając przepływ gazu.
  4. Czy używasz sprayów przeciwodpryskowych do pistoletu ? Zapobiegają przyklejaniu sie odprysków wewnątrz dyszy.
  5. Czy drut podczas spawania przesuwa się płynnie bez szarpania i skoków ?
  6. Jak masz ustawiony posów ? Do spawania grubszych elementów, najlepiej jest ustawić posów drutu ok. 3 - 3,5

  Miałem taką spawarkę i trochę nią spawałem.
  Ogólnie byłem z niej zadowolony. Jeżeli chodzi o pozycje przełącznika 1 i 2 to raczej nie dało się spawać, ale 3 i 4 spawała dobrze. Z tym, że nigdy nie próbowałem spawać nią cienkich blach. Najważniejsze w tej spawarce są ustawienia gazu i posuwu drutu.
  Wewnątrz przewodu do pistoletu znajduje się spiralka prowadząca drut. Ja ją wymieniłem na rurkę teflonową, którą można kupić w każdym sklepie spawalniczym oraz marketach, w których handlują spawarkami. Znacznie się poprawiła jakość prowadzenia tego drutu oraz trzymanie łuku podczas spawania.
  Bardzo ważnym jest też gaz. Do spawania stali węglowych należy używać dwutlenku węgla. W przypadku argonu trudniej jest zajarzyć łuk elektryczny i jest on bardziej niestabilny.

  0
 • #7 12 Kwi 2011 18:09
  andoremido
  Poziom 12  

  Przyczyną zaniżonego napięcia spawarki była zamiana przewodów w przełączniku 220/380V .Poprzedni właściciel stwierdził, iż próbowano przystosować ją do spawania aluminiowych skrzynek stosowanych do przewozu pieczywa. Spawarka przy podłączeniu do prądu jednofazowego, działała w rzeczywistości w pętli 380V. Przy podłączeniu do prądu trójfazowego (czego nie sprawdziłem poprzednio) działała prawidłowo. Po przełożeniu przewodów, napięcie (przy zasilaniu 220V) na zakresach 1-4 odpowiednio:17,8V;23,8V;28,1V;33,7V.

  0