Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiór DVB-T w Aleksandrowie Kujawskim.

konrad.l 22 Dec 2010 09:15 3959 8
 • #1
  konrad.l
  Level 11  
  Witam. Kilka dni temu złapałem na moim TV przekaz cyfrowy naziemny prawdopodobnie, tak zakładam z 2 multipleksu(polsat, tvn, puls,tv4) z Płocka kanał 57. Moja miejscowość tj. Aleksandrów Kujawski znajduje sie 25 km od Torunia,a 40 od Włocławka. Zawsze sygnał analogowy pobierałem z Trzeciewca koło Bydgoszczy około 70 km, z mojego domu antena skierowana na północny-zachód, (antena typu Yagi). Czy jest to możliwe, że teraz "ściągam" sygnał oddalony o około 90-100 km. z Płocka położonego ode mnie na wschód. Fakt ,że dom stoi na wzniesieniu antena dość wysoko nad ziemią około 10-11 metrów. Moje pytanie dotyczy tego, czy mam antenę przekierować, czy nadal mieć ustawioną na Trzeciewiec. Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  irekr
  Moderator
  Nie jest to rewelacja. Taki masz układ trasy i należy się cieszyć ze mieszkasz w tak eksponowanym miejscu.
  Uważam że warto przekręcić antena na Rachocin, będziesz miął cały MUX2 na k.57 i MUX3 na k.35

  MUX2 z Trzeciewca wystartuje dopiero za pół roku.
  Uważam że warto sprawdzić na ile sygnał jest stabilny.
 • #3
  konrad.l
  Level 11  
  Dzięki za sugestie. Tak chyba zrobie, przekręce antene na wschód, może uda mi się złapać MUX3 spod Płocka. Myślicie, że sygnał ten będzie wystarczająco silny, żeby go uchwycić ?, to jest około 90-100 km. Najwyżej strace TVP Bydgoszcz, ale może zyskam TVP Historie i inne z paczki TVP. Pozdrawiam.
 • #4
  irekr
  Moderator
  Bez testów się nie przekonasz jak to leci. Zawsze możesz wrócić do poprzednich ustawień.
 • #5
  konrad.l
  Level 11  
  Może trochę przesadziłem z tymi kilometrami. Do Płocka jest z Aleksandrowa trasą drogową 85 km. W lini podejrzewam, że troche mniej.
 • Helpful post
  #6
  irekr
  Moderator
  Pomiędzy podstawą masztu w Rachocinie a środkiem kładki dla pieszych nad peronem stacji kolejowej w Aleksandrowie Kujawskim jest dokładnie 64390 metrów, do tego występuje widoczność optyczna systemu antenowego Rachocina.
  Do Trzeciewca masz 55460 metrów przy znacznie mniej korzystnej trasie i niewielkim prześwicie do systemów antenowych. Przy tak niewielkich różnicach można przyjąć że odległość jest jednakowa a trasa do Rachocina jest korzystniejsza.
 • #7
  konrad.l
  Level 11  
  Chyba za szybko się ucieszyłem i chciałem przekręcać antenę, już Wam piszę dlaczego. Antena jest kierunkowa typu Yagi, jest połączona z rozgałęźnikiem na pięć wyjść telewizyjnych. Obecnie korzystam z trzech telewizorów, z czego tylko jeden ma wbudowany tuner DVB-T i na nim chwyciłem ten przekaz. A pozostałe dwa odbiorniki nie posiadają tunerów cyfrowych, tylko sygnał analogowy. W momencie przekręcenia anteny stracę sygnał na pozostałych TV. Chyba, że jest inne wyjście. Pozdrawiam.
 • #8
  irekr
  Moderator
  Jakoś ten problem będziesz musiał rozwiązać. Najtaniej będzie zakupić dwa dekodery, które i tak będziesz musiał założyć....
 • Helpful post
  #9
  wachcio
  Level 24  
  A ja dla testów proponował bym Ci takie rozwiązanie. Ściągnij program Yagi Calculator. Za jego pomocą obliczysz sobie wymiary anteny którą zrobisz za grosze. Będzie Ci potrzebne do jej budowy drut miedziany (np. z kabla podtynkowego) lub rurka czy drut aluminiowy (ogólnie coś co przewodzi prąd), coś na boom czyli 'kręgosłup' anteny (drewniana i pomalowana listewka, profil aluminiowy, rurka PCV itp), symetryzator za 2-3 PLN, kabel i wtyk antenowy.
  Mając drugą antenę podłączasz ją do TV z DVB-T i nie przeszkadzasz innym domownikom.
  Wczoraj dla zrobiłem sobie taką antenę liczoną na 600 Mhz. Miała być kompaktowa bo do nadajnika Płock (Rachocin) mam 24,5 km i nie potrzebowałem mocnej. Odbiera bez problemu a sygnał prawie na max. Jednak w tym nic dziwnego. Postanowiłem skierować ją na nadajnik Iława (Kisielice) oddalonego o 63km (praktycznie tyle ile ty masz do Rachocina). Profil terenu mam do niego bardzo dobry. Nadaje z mocą 50 ERP (Rachocin: 100 i 20 ERP). Uzyskałem bardzo stabilny sygnał (75/100 i 0 błędów) trzymając ją w ręku i wystawiając za okno dachowe czyli ok 3,5-4 metry nad ziemią.
  Moja antena:
  Odbiór DVB-T w Aleksandrowie Kujawskim. Odbiór DVB-T w Aleksandrowie Kujawskim.

  Jeśli wykonasz dłuższą będzie sprawowała się lepiej niż moja.
  Co gdzie nadaje sprawdzisz na http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow
  a odległości i profile terenu na http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html