Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Helikopter RC - zwiększenie zasięgu

diesel21 22 Gru 2010 11:41 8898 24
  • #1 22 Gru 2010 11:41
    diesel21
    Poziom 8  

Witam!
    Jestem nowy na forum i mam pytanie odnośnie zasięgu RC.
    Nabylem helikopter Double Horse 9053 - wiem że to zabawka a nie model RC ale pominmy ten szczegół.
    Ogolnie co do helikoptera to nie mam większych zastrzeżeń, jedyne co mnie irytuje to bardzo mały zasięg - bo jedynie około 50 metrów.
    Heli działa w częstotliwości 27.145 MHz, i teraz jest moje pytanie.
    Wiem ze mozna zwiekszyc zasieg poprzez wymiane anteny w nadajniku.
    Ze wzoru na dlugosc fali elektromagnetycznej wychodzi :

299 792 458 m/s - predkosc swiatla w prozni ~ 300
    27.145 MHz - częstotliwość
    Dlugosc fali = ~11,052

a więc ile najlepiej jak będzie wynosić długość anteny ?
    Teraz ma ona około 1 metra.

Dodam że posiadam jeszcze starą działającą aparaturę od samolotu 2- kanałowego (heli jest 3 kanałowy) o częstotliwości 26.995 MHz , gdzie zasięg wynosił około 0,5 Kilometra.

Więc moje pytanie - jak można zwiększyć zasięg ?(może wymienić jakieś części od aparatury od samolotu czy coś ? - nie znam sie na tym wieć pytam)

Pozdrawiam

0 24
  • Sklep HeluKabel
  • #2 22 Gru 2010 12:23
    Jabulami
    Poziom 17  

Zabawa z anteną ci nie da większych osiągów. Teoretycznie sprawę załatwi lepszy nadajnik a praktycznie nadajnik i odbiornik musisz zmienić. Zabawka seryjnej produkcji jest praktycznie nie do przerobienia a szczególnie tania.

0
  • #3 22 Gru 2010 13:15
    diesel21
    Poziom 8  

a nie da sie jakos pozamieniac czesci od innego nadajnika(odbiornika) tego , ktory mam z samolotu ?

0
  • Pomocny post
    #4 22 Gru 2010 14:48
    e_techman
    Poziom 17  

Witam,

nic nie zamieniaj, nadajnik/odbiornik zapewne wymagają regulacji (zestrojenia), niestety producenci zabawek zwykle nie przywiązują specjalnej uwagi do regulacji poszczególnych egzemplarzy sprzętu. Niestety w warunkach amatorskich bez sprzętu i minimalnego doświadczenia regulacja taka jest prawie niemożliwa do zrealizowania, trzeba sprzęt dać w dobre ręce by ktoś kompetentny mógł się wypowiedzieć.
    Pozdr.

0
  • #5 22 Gru 2010 14:57
    diesel21
    Poziom 8  

czy normalny elektryk dysponuje takim sprzetem ? tzn czy musze szukac jakiegos elektrofalowca ?
    I jeszcze jedno pytanie czy jak zmienie antene na 1,5 metra (troche mniej niz 1/6 dlugosci fali) i dam do zestrojenia to jakiego zasiegu moglbym sie spodziewac ? Dodam ze teraz jest okolo 50 metrow

Moderowany przez McRancor:

Prosiłem o poprawienie pisowni raz - beskutecznie, jest ostrzeżenie

0
  • Sklep HeluKabel
  • #6 22 Gru 2010 19:01
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Proszę poprawić pisownię.
    Temat raportowany.

1
  • Pomocny post
    #7 22 Gru 2010 19:09
    e_techman
    Poziom 17  

Witam,

normalny elektryk nie ma o tym zielonego pojęcia, trzeba znaleźć osobę mającą doświadczenie w naprawie urządzeń radiowych lub krótkofalowca, ponadto posiadających co nieco podstawowego sprzętu pomiarowego.
    Co do anteny to zmiana na 1,5 m czy każdą inną długość nie determinuje sprawy zasięgu i zależy on od konstrukcji stopnia mocy w nadajniku oraz co istotne bardziej zależy od sprawności odbiornika, o czym zdaje się wiele osób zapomina. W modelarstwie każda antena dla pasm MHz jest za krótka i niedopasowana do nadajnika, ale wystarczająca do uzyskiwania zasięgu do granic widoczności w powietrzu (dla sprzętu dedykowanego do modelarstwa), na ziemi zasięg rzędu 100-150 m jest normą i jest wystarczający do większości zastosowań. Jeśli chodzi o zabawki to ich konstrukcja jest podobna do rozwiązań stosowanych w modelarstwie, jednak z uwagi na zastosowane elementy zwykle mają mniejszą sprawność. Część zabawek podatna jest na zwiększenie ich sprawności. Ciekawostką jest, że zasięg zabawek (takich samych) wyciągniętych z pudełka potrafi być diametralnie różny i wynika z tego co napisałem wcześniej, producenci nie mają zwyczaju testowania każdej sztuki.
    Pozdr.

0
  • #8 22 Gru 2010 23:17
    Madrik
    Moderator Robotyka

Zasięg 50m, w tej klasie sprzętu jest zupełnie normalny.
    Co do samolotu - to te 2-kanałowce mają REALNY zasięg ok. 120-150m. Nie więcej.

Jak wspomniał kolega - raz, że producenci kompletnie nie stroją tych zabawek - ustawienia są zwykle szablonowe - to dodatkowo, pasmo 27MHz jest (brzydkie słowo musiało tu paść) zaśmiecone. Na tym paśmie pracuje CB radio, więc wystarczy że w okolicy jakiś TIR-owiec ma tzw. "dopałkę" na nadajniku i już po zasięgu zabawek 27MHz w promieniu kilku kilometrów. A na CB ZAWSZE ktoś nadaje.

1
  • #9 23 Gru 2010 11:22
    diesel21
    Poziom 8  

a nie da rady jakoś zmienić częstotliwości, np. na tą na której był samolot ?

0
  • Pomocny post
    #10 23 Gru 2010 11:30
    Madrik
    Moderator Robotyka

Częstotliwość jest ta sama. W przypadku 27MHz nie można mówić o typowych kanałach, bo odbiornik z racji swojej prostoty słucha bardzo szerokiego pasma kanałów.

Jedyna możliwość to całkowicie wymienić elektronikę w modelu i nadajnik, na modelarską.

Po prostu lataj dalej. 50m to dość spora odległość jak na taki model.
    Z większych odległości będziesz problem z kontrolą modelu, a powodem będzie jego gorsza widoczność. To człowiek jest tu ograniczeniem, nie sprzęt.

Na większe odległości lata się po zdobyciu doświadczenia - stopniowo. Ale tu nie ma tego problemu, bo zabawka się rozpadnie szybciej, niż się czegoś nauczysz. ;)

0
  • #11 23 Gru 2010 12:36
    diesel21
    Poziom 8  

no spoko:) jeszcze spróbuje znaleźć kogoś kto mi to zestroi i napisze czy był jakiś efekt.

0
  • #12 23 Gru 2010 13:18
    djtrebla
    Poziom 15  

Serwis CB radio lub jak znasz jakiegoś krótkofalowca, który zajmuje się
    elektronika.
    Ale wtedy może to drogo kosztować.

Po kilku minutach...

A nie pomyślałeś by nadajnik podłączyć pod CB radio. Wtedy moc nadawcza by wynosiła 4Waty :D. Zasięg na pewno by się poprawił i to znacznie.
    Tyle że radio CB MUSI nadawać w "piatkach" by odbiornik w helikopterze odebrał sygnał.

Przydało by się też zestroić antenę w odbiorniku Helikopterka, będzie lepiej wtedy "słyszała", lub wymienić antenę na nowa od auta tyle ze mniejsza, długość.

0
  • #13 23 Gru 2010 14:01
    diesel21
    Poziom 8  

jak mozna zestroic ta antene w helikopterze ?
    w jeszcze mam jedno pytanie ale nie chce zakladac nowego watku, teraz bateria w helikopterze jest 7,4V 1400mAh Li-Pol, z tego co wiem to po wymianie baterii na 7,4 V 2200mAh Li-Pol mozna latac nim 2 razy dluzej, tylko mam pytanie czy jezeli bym ja wymienil to wszystkie tranzystory itd. dały by rade ?

Oto bateria ktora chcialbym kupic :
    [Zobacz baterie]

0
  • Pomocny post
    #14 23 Gru 2010 14:18
    djtrebla
    Poziom 15  

Potrzebujesz analizator antenowy, by po zestrojeniu antena pracowała w rezonansie. Zwykły miernik SWR nie nadaje się.

Zamiast CB radia, myślę że jak byś kupił lub sam zbudował dopałkę o mocy ok. 4-6Watów. Poszukaj na Allegro lub innych portalach aukcyjnych.

Przy tej mocy nadajnika, osiągniesz wysokość ok. 500m, a możliwe ze i kilometr.
    Tylko nie wiadomo jak się zachowa model na takiej wysokości.

I robisz tak:
    - usuwasz oryginalna antenę
    - w tym miejscu montujesz gniazdo antenowe np: UC1 lub BNC
    - łączysz przewodami płytkę z gniazdem
    - zarabiasz przewód np: GR 58 tak by z jednej strony była wtyczka UC1 z z drugiej strony, wtyczka taka jakie jest gniazdo w pilocie
    - do dopałki potrzebujesz zasilanie, polecam akumulator żelowy na 12Volt
    - no chyba ze bawisz sie nim w domu, to zasilacz 12V 3-5Amper.
    - antena od CB np: Sirio AS100, lub LEMM, stroisz ja na częstotliwość 27.145 MHz i stawiasz na czymś blaszanym: dach auta czy kawałek blachy 60 x 60 cm, może być dach blaszany domu lub garażu.
    - będąc wyżej z antena czy nadajnikiem, zwiększasz zasięg lotu helikoptera

Co do baterii, to nie wiem czy to jest opłacalne.
    Nowa bateria będzie cięższa a więc i silnik helikoptera pobierze więcej mocy z akku by utrzymać go w powietrzu, oraz wpłynie to też na dynamikę lotu, pogorszy możliwości akrobacyjne modelu.

Powodzenia :)

0
  • #15 23 Gru 2010 14:31
    diesel21
    Poziom 8  

dzięki bardzo - będę myślał and tym , jak coś to się będę pytał - nie potrzebuje wypasionego zasięgu, chodzi mi głównie o to żebym mógł wystartować z podwórka i ponagrywać okolice z jakiejś sensownej wysokości tak żeby to jakoś wyglądało.
    Ponawiam jeszcze pytanie co do akumlatora :

diesel21 napisał:

w jeszcze mam jedno pytanie ale nie chce zakladac nowego watku, teraz bateria w helikopterze jest 7,4V 1400mAh Li-Pol, z tego co wiem to po wymianie baterii na 7,4 V 2200mAh Li-Pol mozna latac nim 2 razy dluzej, tylko mam pytanie czy jezeli bym ja wymienil to wszystkie tranzystory itd. dały by rade ?

Oto bateria ktora chcialbym kupic :
    [Zobacz baterie]

edit:

No własnie co do baterii to nie jest wcale dużo cięższa od oryginalnej.
    - chodzi mi o to czy wszystkie styki, tranzystory itp dadzą pod nią rade.

teraz aku waży 100 g
    nowy waży 138 g, z tego co widziałem na YouTube czy gdzies nie pamietam juz to na takowej baterii heli potrafi latac do około 45 minut (teraz około 15 - 20 max)

0
  • Pomocny post
    #16 23 Gru 2010 14:38
    djtrebla
    Poziom 15  

To jest tylko większa pojemność.
    To tak jak byś miał przenieść plecak o wadze 2 kilo, potem wymieniasz plecak na 4 kilo, Ty wytrzymasz, elektronika też :).
    Ważne jest napięcie zasilania, MUSI być takie same.

0
  • #17 23 Gru 2010 14:48
    diesel21
    Poziom 8  

tak też myślałem ale w komentarzach pod filmem o ile pamiętam ktoś wspominał właśnie o tranzystorach dla tego wolałem zapytać bo nie chce zepsuć zabawki zanim się nią nie nabawie, jak już ma się zepsuć to lepiej przy wypadku w locie ;)

0
  • #18 23 Gru 2010 14:53
    McRancor

Ponownie proszę o poprawienie pisowni. Trzeci raz prosił nie będę.

-1
  • #19 23 Gru 2010 15:01
    diesel21
    Poziom 8  

a można dokładnie wiedzieć co nie pasuje w pisowni ?

0
  • #20 23 Gru 2010 15:36
    djtrebla
    Poziom 15  

Koledze McRancor, chodzi o :
    - zdania zaczynamy z DUŻEJ litery
    - na końcu wypowiedzi stawiamy kropkę

0
  • #21 23 Gru 2010 16:17
    e_techman
    Poziom 17  

Witam,

po pierwsze do djtrebla,

djtrebla napisał:
    Potrzebujesz analizator antenowy, by po zestrojeniu antena pracowała w rezonansie. Zwykły miernik SWR nie nadaje się.

Zamiast CB radia, myślę że jak byś kupił lub sam zbudował dopałkę o mocy ok. 4-6Watów. Poszukaj na Allegro lub innych portalach aukcyjnych.

Przy tej mocy nadajnika, osiągniesz wysokość ok. 500m, a możliwe ze i kilometr.
    Tylko nie wiadomo jak się zachowa model na takiej wysokości.

mam prośbę o nie wprowadzaniu zamętu i nie łączeniu spraw zdalnego sterowania z CB, bo to nie jest rozwiązanie problemu. Generalnie CB chodzi na swoich kanałach a RC na swoich. Poza tym za propozycją budowy dopałki 4 czy 6W do nadajnika RC musi iść informacja, że to nielegalne. Poza tym po co budować dopałki, skoro aparatury RC przy dużo mniejszych i dopuszczalnych mocach nadawania mają zasięg ponad 1000 m w powietrzu. Pytanie dodatkowe o jakiej mocy mówimy? Obrazowo powiem tak, jeśli porównywać sprzęt CB z RC na podstawie podawanych parametrów mocy w odniesieniu do CB czyli np. 4W, to powinienem napisać, że nadajnik RC ma 2W.
    Jeszcze jedno, temat strojenia anteny w odbiorniku RC jest nieporozumieniem, jedna z zasad mówi tylko by nie skracać anteny, ale czy ona ma 5-10 cm mniej czy więcej, to nie ma żadnego znaczenia. Co do pomiarów analizatorem antenowym, bardzo interesujące mogłyby być takie pomiary, jeszcze ciekawszy byłby opis warunków pomiaru anteny odbiorczej, kawałka przewodu w nieustalonym położeniu! można się doktoryzować :)).
    Odbiornik w modelu i tak pracuje w bardzo niekorzystnych warunkach. Co więcej można tę antenę wydłużyć i być może poprawi to w sposób odczuwalny zasięg. Poza tym nikt nie poruszył sprawy w jaki sposób antena jest umieszczona w modelu, czy jest pozawijana? Czy może wisi swobodnie pod modelem? To także ma znaczenie.
    Pozdr.

0
  • #22 23 Gru 2010 16:29
    diesel21
    Poziom 8  

djtrebla, dzieki.
    Co do anteny to w nadajniku jest oko 1 metra - teleskopowa oczywiście.
    Co do anteny w modelu to jest ona zawinięta (nie spiralnie) do okoła rurki plastikowej(przezroczystej) przy płozie.
    Zawinięta jest w taki sposób że do środka rurki wchodzi antena wychodzi z drugiej strony i tak kilka razy.
    Jutro moge wstawić fotkę bo dzisiaj za bardzo nie mam jak.

edit:

Co do baterii to gadałem z byłym elektrykiem i powiedział że elektryka może się
    sypnąć.
    Także co wy na to ?
    Wymiana z 7.4 V 1300 mAh na 7.4 V 2200 mAh , czy wszystko wytrzyma ??

-1
  • #23 25 Gru 2010 11:28
    diesel21
    Poziom 8  

Witam!
    Przepraszam że piszę post pod postem ale chcę żeby osoby, które śledzą temat widziały że są jakieś zmiany.
    Oto fotki anteny na helikopterze:

Link 1
    Link 2

Ponawiam pytanie o moc akumlatorka - wymiana z 1300 mAh na 2200 mAh.
    Czy elektryka wytrzyma ?

Jeszcze raz przepraszam za post pod postem i pozdrawiam!

0
  • #24 25 Gru 2010 11:59
    McRancor

A czy rozróżniasz pojęcia typu prąd, napięcie, pojemność? Poczytaj trochę o podstawach elektroniki - piszesz na forum elektronicznym!

0
  • #25 25 Gru 2010 12:07
    e_techman
    Poziom 17  

Witam,

Tak, to rzeczywiście "były elektryk", zmiana pakietu 7,4V na 7,4V nie grozi żadnym uszkodzeniem układu, zwiększenie wydajność źródła zasilania z 1300 na 2200 czy 3300 mAh przełoży się bezpośrednio na długość pracy zasilanych urządzeń.
    Co do anteny to proponuję ją rozwinąć i przymocować do belki ogonowej, można także zostawić część anteny luzem zwracając uwagę by luźny kawałek nie miał możliwości kontaktu z którekolwiek ze śmigieł.
    Pozdr.

0