Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Helikopter RC - zwiększenie zasięgu

diesel21 22 Dec 2010 11:41 9309 24
    diesel21
    Level 9  
    Witam!
    Jestem nowy na forum i mam pytanie odnośnie zasięgu RC.
    Nabylem helikopter Double Horse 9053 - wiem że to zabawka a nie model RC ale pominmy ten szczegół.
    Ogolnie co do helikoptera to nie mam większych zastrzeżeń, jedyne co mnie irytuje to bardzo mały zasięg - bo jedynie około 50 metrów.
    Heli działa w częstotliwości 27.145 MHz, i teraz jest moje pytanie.
    Wiem ze mozna zwiekszyc zasieg poprzez wymiane anteny w nadajniku.
    Ze wzoru na dlugosc fali elektromagnetycznej wychodzi :

299 792 458 m/s - predkosc swiatla w prozni ~ 300
    27.145 MHz - częstotliwość
    Dlugosc fali = ~11,052

a więc ile najlepiej jak będzie wynosić długość anteny ?
    Teraz ma ona około 1 metra.

Dodam że posiadam jeszcze starą działającą aparaturę od samolotu 2- kanałowego (heli jest 3 kanałowy) o częstotliwości 26.995 MHz , gdzie zasięg wynosił około 0,5 Kilometra.

Więc moje pytanie - jak można zwiększyć zasięg ?(może wymienić jakieś części od aparatury od samolotu czy coś ? - nie znam sie na tym wieć pytam)

Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Jabulami
    Level 17  
    Zabawa z anteną ci nie da większych osiągów. Teoretycznie sprawę załatwi lepszy nadajnik a praktycznie nadajnik i odbiornik musisz zmienić. Zabawka seryjnej produkcji jest praktycznie nie do przerobienia a szczególnie tania.
    diesel21
    Level 9  
    a nie da sie jakos pozamieniac czesci od innego nadajnika(odbiornika) tego , ktory mam z samolotu ?
  • Helpful post
    e_techman
    Level 18  
    Witam,

nic nie zamieniaj, nadajnik/odbiornik zapewne wymagają regulacji (zestrojenia), niestety producenci zabawek zwykle nie przywiązują specjalnej uwagi do regulacji poszczególnych egzemplarzy sprzętu. Niestety w warunkach amatorskich bez sprzętu i minimalnego doświadczenia regulacja taka jest prawie niemożliwa do zrealizowania, trzeba sprzęt dać w dobre ręce by ktoś kompetentny mógł się wypowiedzieć.
    Pozdr.
    diesel21
    Level 9  
    czy normalny elektryk dysponuje takim sprzetem ? tzn czy musze szukac jakiegos elektrofalowca ?
    I jeszcze jedno pytanie czy jak zmienie antene na 1,5 metra (troche mniej niz 1/6 dlugosci fali) i dam do zestrojenia to jakiego zasiegu moglbym sie spodziewac ? Dodam ze teraz jest okolo 50 metrow

Moderated By McRancor:

Prosiłem o poprawienie pisowni raz - beskutecznie, jest ostrzeżenie

McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Proszę poprawić pisownię.
    Temat raportowany.
  • Helpful post
    e_techman
    Level 18  
    Witam,

normalny elektryk nie ma o tym zielonego pojęcia, trzeba znaleźć osobę mającą doświadczenie w naprawie urządzeń radiowych lub krótkofalowca, ponadto posiadających co nieco podstawowego sprzętu pomiarowego.
    Co do anteny to zmiana na 1,5 m czy każdą inną długość nie determinuje sprawy zasięgu i zależy on od konstrukcji stopnia mocy w nadajniku oraz co istotne bardziej zależy od sprawności odbiornika, o czym zdaje się wiele osób zapomina. W modelarstwie każda antena dla pasm MHz jest za krótka i niedopasowana do nadajnika, ale wystarczająca do uzyskiwania zasięgu do granic widoczności w powietrzu (dla sprzętu dedykowanego do modelarstwa), na ziemi zasięg rzędu 100-150 m jest normą i jest wystarczający do większości zastosowań. Jeśli chodzi o zabawki to ich konstrukcja jest podobna do rozwiązań stosowanych w modelarstwie, jednak z uwagi na zastosowane elementy zwykle mają mniejszą sprawność. Część zabawek podatna jest na zwiększenie ich sprawności. Ciekawostką jest, że zasięg zabawek (takich samych) wyciągniętych z pudełka potrafi być diametralnie różny i wynika z tego co napisałem wcześniej, producenci nie mają zwyczaju testowania każdej sztuki.
    Pozdr.
    Madrik
    moderator of Robotics
    Zasięg 50m, w tej klasie sprzętu jest zupełnie normalny.
    Co do samolotu - to te 2-kanałowce mają REALNY zasięg ok. 120-150m. Nie więcej.

Jak wspomniał kolega - raz, że producenci kompletnie nie stroją tych zabawek - ustawienia są zwykle szablonowe - to dodatkowo, pasmo 27MHz jest (brzydkie słowo musiało tu paść) zaśmiecone. Na tym paśmie pracuje CB radio, więc wystarczy że w okolicy jakiś TIR-owiec ma tzw. "dopałkę" na nadajniku i już po zasięgu zabawek 27MHz w promieniu kilku kilometrów. A na CB ZAWSZE ktoś nadaje.
    diesel21
    Level 9  
    a nie da rady jakoś zmienić częstotliwości, np. na tą na której był samolot ?
  • Helpful post
    Madrik
    moderator of Robotics
    Częstotliwość jest ta sama. W przypadku 27MHz nie można mówić o typowych kanałach, bo odbiornik z racji swojej prostoty słucha bardzo szerokiego pasma kanałów.

Jedyna możliwość to całkowicie wymienić elektronikę w modelu i nadajnik, na modelarską.

Po prostu lataj dalej. 50m to dość spora odległość jak na taki model.
    Z większych odległości będziesz problem z kontrolą modelu, a powodem będzie jego gorsza widoczność. To człowiek jest tu ograniczeniem, nie sprzęt.

Na większe odległości lata się po zdobyciu doświadczenia - stopniowo. Ale tu nie ma tego problemu, bo zabawka się rozpadnie szybciej, niż się czegoś nauczysz. ;)
    diesel21
    Level 9  
    no spoko:) jeszcze spróbuje znaleźć kogoś kto mi to zestroi i napisze czy był jakiś efekt.
    djtrebla
    Level 15  
    Serwis CB radio lub jak znasz jakiegoś krótkofalowca, który zajmuje się
    elektronika.
    Ale wtedy może to drogo kosztować.

Po kilku minutach...

A nie pomyślałeś by nadajnik podłączyć pod CB radio. Wtedy moc nadawcza by wynosiła 4Waty :D. Zasięg na pewno by się poprawił i to znacznie.
    Tyle że radio CB MUSI nadawać w "piatkach" by odbiornik w helikopterze odebrał sygnał.

Przydało by się też zestroić antenę w odbiorniku Helikopterka, będzie lepiej wtedy "słyszała", lub wymienić antenę na nowa od auta tyle ze mniejsza, długość.
    diesel21
    Level 9  
    jak mozna zestroic ta antene w helikopterze ?
    w jeszcze mam jedno pytanie ale nie chce zakladac nowego watku, teraz bateria w helikopterze jest 7,4V 1400mAh Li-Pol, z tego co wiem to po wymianie baterii na 7,4 V 2200mAh Li-Pol mozna latac nim 2 razy dluzej, tylko mam pytanie czy jezeli bym ja wymienil to wszystkie tranzystory itd. dały by rade ?

Oto bateria ktora chcialbym kupic :
    [Zobacz baterie]
  • Helpful post
    djtrebla
    Level 15  
    Potrzebujesz analizator antenowy, by po zestrojeniu antena pracowała w rezonansie. Zwykły miernik SWR nie nadaje się.

Zamiast CB radia, myślę że jak byś kupił lub sam zbudował dopałkę o mocy ok. 4-6Watów. Poszukaj na Allegro lub innych portalach aukcyjnych.

Przy tej mocy nadajnika, osiągniesz wysokość ok. 500m, a możliwe ze i kilometr.
    Tylko nie wiadomo jak się zachowa model na takiej wysokości.

I robisz tak:
    - usuwasz oryginalna antenę
    - w tym miejscu montujesz gniazdo antenowe np: UC1 lub BNC
    - łączysz przewodami płytkę z gniazdem
    - zarabiasz przewód np: GR 58 tak by z jednej strony była wtyczka UC1 z z drugiej strony, wtyczka taka jakie jest gniazdo w pilocie
    - do dopałki potrzebujesz zasilanie, polecam akumulator żelowy na 12Volt
    - no chyba ze bawisz sie nim w domu, to zasilacz 12V 3-5Amper.
    - antena od CB np: Sirio AS100, lub LEMM, stroisz ja na częstotliwość 27.145 MHz i stawiasz na czymś blaszanym: dach auta czy kawałek blachy 60 x 60 cm, może być dach blaszany domu lub garażu.
    - będąc wyżej z antena czy nadajnikiem, zwiększasz zasięg lotu helikoptera

Co do baterii, to nie wiem czy to jest opłacalne.
    Nowa bateria będzie cięższa a więc i silnik helikoptera pobierze więcej mocy z akku by utrzymać go w powietrzu, oraz wpłynie to też na dynamikę lotu, pogorszy możliwości akrobacyjne modelu.

Powodzenia :)
    diesel21
    Level 9  
    dzięki bardzo - będę myślał and tym , jak coś to się będę pytał - nie potrzebuje wypasionego zasięgu, chodzi mi głównie o to żebym mógł wystartować z podwórka i ponagrywać okolice z jakiejś sensownej wysokości tak żeby to jakoś wyglądało.
    Ponawiam jeszcze pytanie co do akumlatora :
    diesel21 wrote:

w jeszcze mam jedno pytanie ale nie chce zakladac nowego watku, teraz bateria w helikopterze jest 7,4V 1400mAh Li-Pol, z tego co wiem to po wymianie baterii na 7,4 V 2200mAh Li-Pol mozna latac nim 2 razy dluzej, tylko mam pytanie czy jezeli bym ja wymienil to wszystkie tranzystory itd. dały by rade ?

Oto bateria ktora chcialbym kupic :
    [Zobacz baterie]

edit:

No własnie co do baterii to nie jest wcale dużo cięższa od oryginalnej.
    - chodzi mi o to czy wszystkie styki, tranzystory itp dadzą pod nią rade.

teraz aku waży 100 g
    nowy waży 138 g, z tego co widziałem na YouTube czy gdzies nie pamietam juz to na takowej baterii heli potrafi latac do około 45 minut (teraz około 15 - 20 max)
  • Helpful post
    djtrebla
    Level 15  
    To jest tylko większa pojemność.
    To tak jak byś miał przenieść plecak o wadze 2 kilo, potem wymieniasz plecak na 4 kilo, Ty wytrzymasz, elektronika też :).
    Ważne jest napięcie zasilania, MUSI być takie same.
    diesel21
    Level 9  
    tak też myślałem ale w komentarzach pod filmem o ile pamiętam ktoś wspominał właśnie o tranzystorach dla tego wolałem zapytać bo nie chce zepsuć zabawki zanim się nią nie nabawie, jak już ma się zepsuć to lepiej przy wypadku w locie ;)
    McRancor
    Ponownie proszę o poprawienie pisowni. Trzeci raz prosił nie będę.
    diesel21
    Level 9  
    a można dokładnie wiedzieć co nie pasuje w pisowni ?
    djtrebla
    Level 15  
    Koledze McRancor, chodzi o :
    - zdania zaczynamy z DUŻEJ litery
    - na końcu wypowiedzi stawiamy kropkę
    e_techman
    Level 18  
    Witam,

po pierwsze do djtrebla,
    djtrebla wrote:
    Potrzebujesz analizator antenowy, by po zestrojeniu antena pracowała w rezonansie. Zwykły miernik SWR nie nadaje się.

Zamiast CB radia, myślę że jak byś kupił lub sam zbudował dopałkę o mocy ok. 4-6Watów. Poszukaj na Allegro lub innych portalach aukcyjnych.

Przy tej mocy nadajnika, osiągniesz wysokość ok. 500m, a możliwe ze i kilometr.
    Tylko nie wiadomo jak się zachowa model na takiej wysokości.

mam prośbę o nie wprowadzaniu zamętu i nie łączeniu spraw zdalnego sterowania z CB, bo to nie jest rozwiązanie problemu. Generalnie CB chodzi na swoich kanałach a RC na swoich. Poza tym za propozycją budowy dopałki 4 czy 6W do nadajnika RC musi iść informacja, że to nielegalne. Poza tym po co budować dopałki, skoro aparatury RC przy dużo mniejszych i dopuszczalnych mocach nadawania mają zasięg ponad 1000 m w powietrzu. Pytanie dodatkowe o jakiej mocy mówimy? Obrazowo powiem tak, jeśli porównywać sprzęt CB z RC na podstawie podawanych parametrów mocy w odniesieniu do CB czyli np. 4W, to powinienem napisać, że nadajnik RC ma 2W.
    Jeszcze jedno, temat strojenia anteny w odbiorniku RC jest nieporozumieniem, jedna z zasad mówi tylko by nie skracać anteny, ale czy ona ma 5-10 cm mniej czy więcej, to nie ma żadnego znaczenia. Co do pomiarów analizatorem antenowym, bardzo interesujące mogłyby być takie pomiary, jeszcze ciekawszy byłby opis warunków pomiaru anteny odbiorczej, kawałka przewodu w nieustalonym położeniu! można się doktoryzować :)).
    Odbiornik w modelu i tak pracuje w bardzo niekorzystnych warunkach. Co więcej można tę antenę wydłużyć i być może poprawi to w sposób odczuwalny zasięg. Poza tym nikt nie poruszył sprawy w jaki sposób antena jest umieszczona w modelu, czy jest pozawijana? Czy może wisi swobodnie pod modelem? To także ma znaczenie.
    Pozdr.
    diesel21
    Level 9  
    djtrebla, dzieki.
    Co do anteny to w nadajniku jest oko 1 metra - teleskopowa oczywiście.
    Co do anteny w modelu to jest ona zawinięta (nie spiralnie) do okoła rurki plastikowej(przezroczystej) przy płozie.
    Zawinięta jest w taki sposób że do środka rurki wchodzi antena wychodzi z drugiej strony i tak kilka razy.
    Jutro moge wstawić fotkę bo dzisiaj za bardzo nie mam jak.

edit:

Co do baterii to gadałem z byłym elektrykiem i powiedział że elektryka może się
    sypnąć.
    Także co wy na to ?
    Wymiana z 7.4 V 1300 mAh na 7.4 V 2200 mAh , czy wszystko wytrzyma ??
    diesel21
    Level 9  
    Witam!
    Przepraszam że piszę post pod postem ale chcę żeby osoby, które śledzą temat widziały że są jakieś zmiany.
    Oto fotki anteny na helikopterze:

Link 1
    Link 2

Ponawiam pytanie o moc akumlatorka - wymiana z 1300 mAh na 2200 mAh.
    Czy elektryka wytrzyma ?

Jeszcze raz przepraszam za post pod postem i pozdrawiam!
    McRancor
    A czy rozróżniasz pojęcia typu prąd, napięcie, pojemność? Poczytaj trochę o podstawach elektroniki - piszesz na forum elektronicznym!
    e_techman
    Level 18  
    Witam,

Tak, to rzeczywiście "były elektryk", zmiana pakietu 7,4V na 7,4V nie grozi żadnym uszkodzeniem układu, zwiększenie wydajność źródła zasilania z 1300 na 2200 czy 3300 mAh przełoży się bezpośrednio na długość pracy zasilanych urządzeń.
    Co do anteny to proponuję ją rozwinąć i przymocować do belki ogonowej, można także zostawić część anteny luzem zwracając uwagę by luźny kawałek nie miał możliwości kontaktu z którekolwiek ze śmigieł.
    Pozdr.