Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

jackie01 22 Gru 2010 12:32 13617 16
  • [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

Witam,

Trafiłem tutaj gdyż zapragnąłem zrobić własnoręcznie jakieś kolumienki - pierwsze w życiu. I tak po grzebaniu i buszowaniu w necie wybrałem projekt CT193 czyli kolumny 1-drożne oparte na przetworniku szerokopasmowym Monacor SPH-60X. Dlaczego akurat padło na ten projekt - bo kolumny cenione były za przyzwoita średnice i po trochu również z ciekawości. Kolumny powstawały około 2 tygodni. Pracowałem przy nich głównie popołudniami w czasie wolnym. Poniżej drobna fotorelacja i efekt końcowy.

BUDOWA:

Do budowy kolumn użyłem MDF-u 18mm pociętego na wymiar w Castoramie. Elementy składałem na kleju i dodatkowo łączyłem wkrętami. Wnętrze zostało wygłuszone wełną owcza. W filtrach użyte zostały cewki z Polinku, kondensatory Jantzena Cross Cap oraz rezystory metalizowane. MDF zostal oklejony na butapren fornirem DĄB. Do bejcowania użyłem mieszanki rustikal oraz heban. Całość została polakierowana lakierem HartzLack połysk (5 warstw + szlifowanie). Wnętrze tuby zostało pomalowane w czarny mat. Specjalnie do kolumn zbudowałem również skromne standy które widać na fotografii.

[1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

[1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

[1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

ODSŁUCH:

Generalnie jestem zadowolony z projektu. Kolumny charakteryzują się przyjemna średnica - wokale, saksofon, gitarka brzmią przepięknie. Pomimo zastosowania tak małego głośniczka nie można narzekać na brak niskich częstotliwości - oczywiście masowania nie ma ale tam gdzie ma uderzyć stopa perkusisty to uderza Wysokie tony jak dla mnie są wystarczające i przyjemne. Dźwięk jest szczegółowy i detaliczny. Kolumny tworzą wspaniała stereofonię - tego nie miałem na kolumnach Tonsila ZG30C114. Kolumny perfekcyjnie nadają się do jazzu, smoothjazzu, chilloutu i rocka. Odsłuchuje ich już od około 3 miesięcy i jak na razie nie chce zmieniać. Obecnie grają pod wzmacniaczem lampowym i takie połączenie wyraźnie im służy ;)

KOSZTORYS:

Monacor SPH60X x2 - 164zl
    Wełna, terminale ~ 50zl
    Elementy filtrów ~ 70zl
    MDF - 50zl
    Fornir + lakiery + duperelki ~ 100zl
    Standy ~ 100zl

Ogółem okolo 550 zl - upsss

Mimo wszystko uważam, że było warto je wykonać. Jak na moje pierwsze kroki to myślę, że nie wyszło to źle. Mam wielką satysfakcję odsłuchiwać własnoręcznie wykonanych kolumn

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 22 Gru 2010 16:46
    kamil_cb
    Poziom 17  

Bardzo fajna konstrukcja, czytając opis liczyłem sobie już koszta astronomiczne a tu 550zł, przyzwoicie i osiągalne dla przeciętnego Jana Kowalskiego ;)
    Możesz coś więcej na temat podstawek napisać? Jak i z czego wykonane bo są ładne ;)

• #3 22 Gru 2010 17:59
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam, ładnie wykonana konstrukcja, tylko jedno mnie zastanawia. Skoro to jest głośnik szerokopasmowy, więc puszczony pełnym pasmem, to po co ta zwrotnica, filtr? Czy chodzi o wyrównanie charakterystyki głośnika?

• #4 22 Gru 2010 18:15
    jackie01
    Poziom 12  

Podstawki wykonane z plyt meblowych. Dolna stopa z płyty 30mm, górna z 18mm. Stopy pomalowane w kolor czarny mat i połączone za pomocą rury chromowanej fi 50mm. Standy wyszły całkiem fajne i to małym nakładem kosztów.

Dokładnie tak, filtr ma na celu obniżyć średnicę aby właśnie wyrównać pasmo. Dodatkowo do każdego kosza głośnika jest "doklejony" magnes - według zaleceń. Zabieg ten ma za zadanie poprawić skuteczność i polepszyć przetwarzanie niskich częstotliwości.

• #5 22 Gru 2010 20:39
    Mark II
    Poziom 20  

jackie01 napisał:
    Dodatkowo do każdego kosza głośnika jest "doklejony" magnes - według zaleceń. Zabieg ten ma za zadanie poprawić skuteczność i polepszyć przetwarzanie niskich częstotliwości.

Dodatkowy magnes ma zwiększyć indukcję w szczelinie głośnika, tyle że jest doklejony z drugiej strony nabiegunnika, czyli w zasadzie poza układem magnetycznym. Trochę mi to pachnie audio voodoo.

• #6 23 Gru 2010 20:34
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Mark II napisał:

Dodatkowy magnes ma zwiększyć indukcję w szczelinie głośnika, tyle że jest doklejony z drugiej strony nabiegunnika, czyli w zasadzie poza układem magnetycznym. Trochę mi to pachnie audio voodoo.

Żadne czary. Jakaś część pola doklejonego magnesu pójdzie przez układ magnetyczny i zwiększy natężenie pola w szczelinie. To niejednokrotnie opisywana i sprawdzona metoda na wzmocnienie układu magnetycznego w głośnikach ze słabymi magnesami. Zalecano to chociażby dla szerokopasmowej Tesli ARZ6608(6604).

• #7 23 Gru 2010 20:39
    flubber.trip
    Poziom 27  

Moim zdaniem, doklejanie magnesu w kierunkach zgodnych (czyli przyciągających się) zmniejsza indukcję magnetyczną poprzez znoszenie się pola magnetycznego. Być może się mylę, jeżeli tak to proszę o poprawienie mnie, oraz uzasadnienie zjawiska, aby potomni mogli bardziej to zrozumieć ;)

• #8 23 Gru 2010 22:21
    ambor
    Poziom 12  

flubber.trip Magnes dokleja się odwrotnie.

Co do projektu, nieźle wykonany, ale typowy, kolejna kopia.

• #9 23 Gru 2010 22:42
    flubber.trip
    Poziom 27  

ambor napisał:
    flubber.trip Magnes dokleja się odwrotnie.

Zasugerowałem się ta stroną http://www.highfidelity.pl/artykuly/0601/diy.html , prawdopodobnie z tego linku autor wziął projekt. Na tej stronie jest napisane, aby magnes przyklejać biegunami zgodnymi, czyli aby się przyciągał. Czyli jak to w końcu jest? Czy doklejenie magnesu (i w jakiej biegunowości) może poprawić parametru głośnika?

• #10 24 Gru 2010 00:06
    mkpl
    Poziom 37  

Magnes zastosowany zgodnie z liniami pola będzie osłabiał pole magnetyczne w szczelinie. Zastosowany odwrotnie z liniami pola będzie kumulował jeden biegun w metalowej części nabiegunnika a pozostały biegun już będzie się zamykał przez linie sił pola w powietrzu ale to spowoduje po jakimś czasie rozmagnesowywanie się obu. Generalnie Audio Voodo

Dla niedowiarków długopis kawałek kartki i narysujcie sobie linie sił pola magnetycznego.

Jedynym sensownym sposobem na wzmocnienie układu magnetycznego było by nasunięcie na magnes głośnika magnesu w kształcie pierścienia tak aby powiększał jego średnicę. Wtedy jeśli nałożymy go zgodnie z biegunowością otrzymamy sumowanie pola magnetycznego

• #11 24 Gru 2010 00:19
    Tomq
    Poziom 38  

Widzę, że jeszcze nikt należycie nie pochwalił autora za konstrukcje, więc ja to zrobię ;)
    Słowa uznania ode mnie za przemyślaną konstrukcję i jej walory estetyczne.

Dobrze dobrany fornir i po prostu świetna bejca. kolumny wyglądają na takie "z klasą", a jednocześnie udało się uniknąć wrażenia "starego mebla" jakie czasem pojawia przy stosowaniu fornirów o tak wyraźnych słojach. Standy naprawdę ciekawe, ładnie komponują się czarne podstawki z kolorem głosnika - nic się nie zlewa, a jednocześnie kolory "nie gryzą się". Aby było bardziej "ałdiofilsko" można rury wypełnić jakimś ciężkim materiałem, a za standy użyć granitowych podstawek - oczywiście kolumienki muszą być wtedy odpowiedni połączone ze standami. Duży plus także za dbałość o sztywność konstrukcji i za zastosowanie wełny owczej. Natomiast filtry środkowo zaporowy mógł być wykonany na elementach wyższej klasy - widziałbym tu grubą powietrzną cewkę, rezystory bezindukcyjne i kondensatory produkcji radzieckiej.

I na koniec - najważniejsze, że jesteś zadowolony z kolumn. Że nie poszedłeś w stronę "jak najwięcej basu jak najniższym kosztem", tylko, że zrobiłeś kolumny które świetnie radzą sobie w najważniejszym w muzyce zakresie.

• #12 02 Sty 2011 00:19
    AUDImEEn
    Poziom 14  

I ja się przyłącze do przedmówcy.
    Naprawdę wykonanie bardzo ładne.
    Natomiast mam pytanie do autora. Z jakiej strony wziąłeś projekt?
    Słyszałem o nim już kiedyś i strasznie się ucieszyłem na jego widok na elektrodzie ;)
    mógłbyś podać link?
    I jeszcze pytanie takie do wszystkich.
    A co koledzy powiedzą na to żeby zamiast MDF-u użyć drewna?
    Fakt odbiegamy wtedy od ``oryginalności`` projektu ale może to być ciekawe co?

Pozdrawiam Mariusz.
    Szczęśliwego Nowego Roku! ;)

• #14 02 Sty 2011 00:59
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Dzięki ;)
    A co myślisz o tym żeby użyć drewna?
    Chce je wykonać.

• #16 03 Sty 2011 15:53
    sebazaz
    Poziom 13  

Kolumny prezentują się ładnie.
    Mam małe pytanko: gdzie i w jakich arkuszach kupiłeś fornir?
    Pozdrawiam.