Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

jackie01 22 Gru 2010 12:32 11850 16
  • [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

Witam,

Trafiłem tutaj gdyż zapragnąłem zrobić własnoręcznie jakieś kolumienki - pierwsze w życiu. I tak po grzebaniu i buszowaniu w necie wybrałem projekt CT193 czyli kolumny 1-drożne oparte na przetworniku szerokopasmowym Monacor SPH-60X. Dlaczego akurat padło na ten projekt - bo kolumny cenione były za przyzwoita średnice i po trochu również z ciekawości. Kolumny powstawały około 2 tygodni. Pracowałem przy nich głównie popołudniami w czasie wolnym. Poniżej drobna fotorelacja i efekt końcowy.

BUDOWA:

Do budowy kolumn użyłem MDF-u 18mm pociętego na wymiar w Castoramie. Elementy składałem na kleju i dodatkowo łączyłem wkrętami. Wnętrze zostało wygłuszone wełną owcza. W filtrach użyte zostały cewki z Polinku, kondensatory Jantzena Cross Cap oraz rezystory metalizowane. MDF zostal oklejony na butapren fornirem DĄB. Do bejcowania użyłem mieszanki rustikal oraz heban. Całość została polakierowana lakierem HartzLack połysk (5 warstw + szlifowanie). Wnętrze tuby zostało pomalowane w czarny mat. Specjalnie do kolumn zbudowałem również skromne standy które widać na fotografii.

[1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

[1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

[1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X [1-way] Kolumny szerokopasmowe na Monacorze SPH-60X

ODSŁUCH:

Generalnie jestem zadowolony z projektu. Kolumny charakteryzują się przyjemna średnica - wokale, saksofon, gitarka brzmią przepięknie. Pomimo zastosowania tak małego głośniczka nie można narzekać na brak niskich częstotliwości - oczywiście masowania nie ma ale tam gdzie ma uderzyć stopa perkusisty to uderza Wysokie tony jak dla mnie są wystarczające i przyjemne. Dźwięk jest szczegółowy i detaliczny. Kolumny tworzą wspaniała stereofonię - tego nie miałem na kolumnach Tonsila ZG30C114. Kolumny perfekcyjnie nadają się do jazzu, smoothjazzu, chilloutu i rocka. Odsłuchuje ich już od około 3 miesięcy i jak na razie nie chce zmieniać. Obecnie grają pod wzmacniaczem lampowym i takie połączenie wyraźnie im służy ;)

KOSZTORYS:

Monacor SPH60X x2 - 164zl
    Wełna, terminale ~ 50zl
    Elementy filtrów ~ 70zl
    MDF - 50zl
    Fornir + lakiery + duperelki ~ 100zl
    Standy ~ 100zl

Ogółem okolo 550 zl - upsss

Mimo wszystko uważam, że było warto je wykonać. Jak na moje pierwsze kroki to myślę, że nie wyszło to źle. Mam wielką satysfakcję odsłuchiwać własnoręcznie wykonanych kolumn

Fajne!
  • #2 22 Gru 2010 16:46
    kamil_cb
    Poziom 17  

Bardzo fajna konstrukcja, czytając opis liczyłem sobie już koszta astronomiczne a tu 550zł, przyzwoicie i osiągalne dla przeciętnego Jana Kowalskiego ;)
    Możesz coś więcej na temat podstawek napisać? Jak i z czego wykonane bo są ładne ;)

• #3 22 Gru 2010 17:59
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam, ładnie wykonana konstrukcja, tylko jedno mnie zastanawia. Skoro to jest głośnik szerokopasmowy, więc puszczony pełnym pasmem, to po co ta zwrotnica, filtr? Czy chodzi o wyrównanie charakterystyki głośnika?

• #4 22 Gru 2010 18:15
    jackie01
    Poziom 12  

Podstawki wykonane z plyt meblowych. Dolna stopa z płyty 30mm, górna z 18mm. Stopy pomalowane w kolor czarny mat i połączone za pomocą rury chromowanej fi 50mm. Standy wyszły całkiem fajne i to małym nakładem kosztów.

Dokładnie tak, filtr ma na celu obniżyć średnicę aby właśnie wyrównać pasmo. Dodatkowo do każdego kosza głośnika jest "doklejony" magnes - według zaleceń. Zabieg ten ma za zadanie poprawić skuteczność i polepszyć przetwarzanie niskich częstotliwości.

• #5 22 Gru 2010 20:39
    Mark II
    Poziom 19  

jackie01 napisał:
    Dodatkowo do każdego kosza głośnika jest "doklejony" magnes - według zaleceń. Zabieg ten ma za zadanie poprawić skuteczność i polepszyć przetwarzanie niskich częstotliwości.

Dodatkowy magnes ma zwiększyć indukcję w szczelinie głośnika, tyle że jest doklejony z drugiej strony nabiegunnika, czyli w zasadzie poza układem magnetycznym. Trochę mi to pachnie audio voodoo.

• #6 23 Gru 2010 20:34
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Mark II napisał:

Dodatkowy magnes ma zwiększyć indukcję w szczelinie głośnika, tyle że jest doklejony z drugiej strony nabiegunnika, czyli w zasadzie poza układem magnetycznym. Trochę mi to pachnie audio voodoo.

Żadne czary. Jakaś część pola doklejonego magnesu pójdzie przez układ magnetyczny i zwiększy natężenie pola w szczelinie. To niejednokrotnie opisywana i sprawdzona metoda na wzmocnienie układu magnetycznego w głośnikach ze słabymi magnesami. Zalecano to chociażby dla szerokopasmowej Tesli ARZ6608(6604).

• #7 23 Gru 2010 20:39
    flubber.trip
    Poziom 27  

Moim zdaniem, doklejanie magnesu w kierunkach zgodnych (czyli przyciągających się) zmniejsza indukcję magnetyczną poprzez znoszenie się pola magnetycznego. Być może się mylę, jeżeli tak to proszę o poprawienie mnie, oraz uzasadnienie zjawiska, aby potomni mogli bardziej to zrozumieć ;)

• #8 23 Gru 2010 22:21
    ambor
    Poziom 11  

flubber.trip Magnes dokleja się odwrotnie.

Co do projektu, nieźle wykonany, ale typowy, kolejna kopia.

• #9 23 Gru 2010 22:42
    flubber.trip
    Poziom 27  

ambor napisał:
    flubber.trip Magnes dokleja się odwrotnie.

Zasugerowałem się ta stroną http://www.highfidelity.pl/artykuly/0601/diy.html , prawdopodobnie z tego linku autor wziął projekt. Na tej stronie jest napisane, aby magnes przyklejać biegunami zgodnymi, czyli aby się przyciągał. Czyli jak to w końcu jest? Czy doklejenie magnesu (i w jakiej biegunowości) może poprawić parametru głośnika?

• #10 24 Gru 2010 00:06
    mkpl
    Poziom 37  

Magnes zastosowany zgodnie z liniami pola będzie osłabiał pole magnetyczne w szczelinie. Zastosowany odwrotnie z liniami pola będzie kumulował jeden biegun w metalowej części nabiegunnika a pozostały biegun już będzie się zamykał przez linie sił pola w powietrzu ale to spowoduje po jakimś czasie rozmagnesowywanie się obu. Generalnie Audio Voodo

Dla niedowiarków długopis kawałek kartki i narysujcie sobie linie sił pola magnetycznego.

Jedynym sensownym sposobem na wzmocnienie układu magnetycznego było by nasunięcie na magnes głośnika magnesu w kształcie pierścienia tak aby powiększał jego średnicę. Wtedy jeśli nałożymy go zgodnie z biegunowością otrzymamy sumowanie pola magnetycznego

• #11 24 Gru 2010 00:19
    Tomq
    Poziom 38  

Widzę, że jeszcze nikt należycie nie pochwalił autora za konstrukcje, więc ja to zrobię ;)
    Słowa uznania ode mnie za przemyślaną konstrukcję i jej walory estetyczne.

Dobrze dobrany fornir i po prostu świetna bejca. kolumny wyglądają na takie "z klasą", a jednocześnie udało się uniknąć wrażenia "starego mebla" jakie czasem pojawia przy stosowaniu fornirów o tak wyraźnych słojach. Standy naprawdę ciekawe, ładnie komponują się czarne podstawki z kolorem głosnika - nic się nie zlewa, a jednocześnie kolory "nie gryzą się". Aby było bardziej "ałdiofilsko" można rury wypełnić jakimś ciężkim materiałem, a za standy użyć granitowych podstawek - oczywiście kolumienki muszą być wtedy odpowiedni połączone ze standami. Duży plus także za dbałość o sztywność konstrukcji i za zastosowanie wełny owczej. Natomiast filtry środkowo zaporowy mógł być wykonany na elementach wyższej klasy - widziałbym tu grubą powietrzną cewkę, rezystory bezindukcyjne i kondensatory produkcji radzieckiej.

I na koniec - najważniejsze, że jesteś zadowolony z kolumn. Że nie poszedłeś w stronę "jak najwięcej basu jak najniższym kosztem", tylko, że zrobiłeś kolumny które świetnie radzą sobie w najważniejszym w muzyce zakresie.

• #12 02 Sty 2011 00:19
    AUDImEEn
    Poziom 14  

I ja się przyłącze do przedmówcy.
    Naprawdę wykonanie bardzo ładne.
    Natomiast mam pytanie do autora. Z jakiej strony wziąłeś projekt?
    Słyszałem o nim już kiedyś i strasznie się ucieszyłem na jego widok na elektrodzie ;)
    mógłbyś podać link?
    I jeszcze pytanie takie do wszystkich.
    A co koledzy powiedzą na to żeby zamiast MDF-u użyć drewna?
    Fakt odbiegamy wtedy od ``oryginalności`` projektu ale może to być ciekawe co?

Pozdrawiam Mariusz.
    Szczęśliwego Nowego Roku! ;)

• #14 02 Sty 2011 00:59
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Dzięki ;)
    A co myślisz o tym żeby użyć drewna?
    Chce je wykonać.

• #16 03 Sty 2011 15:53
    sebazaz
    Poziom 13  

Kolumny prezentują się ładnie.
    Mam małe pytanko: gdzie i w jakich arkuszach kupiłeś fornir?
    Pozdrawiam.

• #17 04 Sty 2011 12:38
    jackie01
    Poziom 12  

Fornir z allegro - dąb 50x200cm jak dobrze pamiętam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME