Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV LCD LG 32LC56 chassis LD73A brak wizji i fonii

22 Gru 2010 12:58 12991 8
 • Poziom 12  
  Witam Państwa serdecznie.
  Pozwoliłem sobie założyć nowy temat związany ze sprzętem jak w tytule, gdyż dotychczasowe moje poszukiwania sposobu usunięcia usterki nie przyniosły pozytywnego rezultatu.

  Opis usterki.
  Telewizor LCD marki LG 32LC56 nie włącza się. Zupełny brak obrazu i dźwięku.
  Jednak telewizor potrafi raz na kilkadziesiąt prób "zaskoczyć" i wtedy funkcjonuje prawidłowo aż do wyłączenia przez użytkownika. Nie wiem, czy TV wyłącza się samoczynnie w trakcie normalnej pracy na skutek usterki.
  Dioda umieszczona na panelu czołowym zaświeca się trzykrotnie kolorem zielonym następnie rozbłyska raz na czerwono, po czym następuje zupełna cisza i brak jakichkolwiek objawów pracy TV. Miganie diody na zelono to chyba procedura testowa.
  W trakcie gdy dioda LED z panelu czołowego mruga, w tym czasie poprzez górną cześć obudowy widać świecącą ciągłym światłem diodę koloru niebieskiego (najprawdopodobniej na płytce drivera wyświetlacza). Ponadto daje się usłyszeć próbę startu jakiegoś przetwornika impulsowego.

  Prawdopodobna przyczyna – przepięcie w sieci zasilającej. Telewizor jest 3 letni, z „małym przebiegiem” włączany sporadycznie.

  Dane sprzętu.
  Oznaczenie płyty zasilacza - P/N EAY34795001, P/N 2300KEG009A - PLHL-T602A;
  Zasadnicze półprzewodniki na płycie zasilania: ICE 3B1565J, MSC169 1AI0705B.
  Oznaczenie płyty sygnałowej – GNM7509 – 07459: 75EBR37275102004
  Oznaczenie procesora FLI8548h-LF.

  Dokonane pomiary i sprawdzenia:
  1.W trakcie migania diody z panelu czołowego dokonano pomiaru napięć zasilających na wyjściu bloku zasilania.
  Napięcia 12V; 3,4V; 19V; 6,5V oraz ST5V mają moim zdaniem odpowiednie wartości.
  Napięcie zanikają po zgaśniecie diody z panelu czołowego. Napięcie 5V ST utrzymuje się cały czas przy włączonym odbiorniku do sieci i zasila płytę sygnałową.
  2.Płyta zasilania otrzymuje od kontrolera sterującego sygnały do włączenia 3,3 V ON oraz PWR ON/OFF.
  3.Brak jakichkolwiek zmian napięcia na linii INV CTRL. (prawdopodobnie włączanie invertera przez kontroler).
  4.Sygnał zwrotny do kontrolera dotyczący kontroli napięcia 5V przez blok zasilania – 5VMNT ma wartość 0,8 V.
  5.Zasilanie przetwornicy w 300V DC prawidłowe.
  6.Zimne luty – według mnie brak, sprawdzone 2 razy.
  7.Wymieniłem profilaktycznie kondensator elektrolityczny 2200/16 bo wydawał się spuchnięty.
  8.Zupełny brak zmian w wyglądzie płytek na skutek przegrzania lub innych mechanicznych uszkodzeń.

  Prosiłbym o pomoc w powyższej kwestii, naprowadzenie na prawdopodobną przyczynę usterki lub chociażby o udostępnienie schematu zasilacza PLHL –T602A(nawet odpłatnie).

  Posiadam schemat prawie całego tego TV niestety bez schematu bloku zasilania :( (chętnie udostępnię).
 • Poziom 35  
  Inwertery w 32" TV zasilane są przeważnie 24V i tu skupiłbym swoją uwagę bo w twojej rozpiski masz tam 19V. Może to być spowodowane złą pracą inwertera, lub wyschniętymi elektrolitami w zasilaczu na tym napięciu.
 • Poziom 12  
  Dziękuję za zainteresowanie tematem. Nad tym napięciem również się zastanawiałem, ale uznałem że jest ok, bo na obu płytach jest naniesiona ta sama wartość - czyli 19V. Również tabelka z opisem "możliwości" zasilacza zawiera wartość 19V, 1,45A. Nie mniej jednak kondensatorki na wyjści płyty zmienię, nie zaszkodzi.
  Inne kondensatorki wymieniam sukcesywnie - w wolnych chwilach w trakcie rozrysowywania schematu zasilacza. Znalazłem jeden tranzystorek smd, który według mnie włącza część przetwornicy - inverter. Tranzystorek na płycie zasilacza ma oznaczenie Q318 i zachowuje się jakby pomiędzy C i E miał jakąs stała rezystancję i żadnych innych przejść. Tranzystorek zbadałem po wylutowaniu. Najgorsze, że nie wiem, czym go ewentualnie zastąpić bo opisu nie da się wyczytać. Wygląda na to że bierze on udział w wysterowaniu transoptorka i włączeniu invertera.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Tranzystor Q318 to KRC102S. Posiada on wewnątrz dwa reazystory: jeden w szereg z bazą, drugi między bazą a emiterem. Identyczny tranzystor powinien być na pozycji Q320. Pozwoli to na sprawdzenie, czy przy pomiarach zachowuje się tak samo.
 • Poziom 12  
  Dziekuję koledze sorbetto. Miałeś rację. Tranzystor oznaczony jako Q318 zachowuje się identycznie jak Q320. Łączna rezystancja pomiędzy wyprowadzeniami IN (baza) i COMMON (emiter) wynosi 20 kOhm i jest zgodna z danymi producenta. Już teraz rozumiem, że rezystancja 10 kOhm umieszczona szeregowo w bazie uniemożliwia otwarcie złącz. Niniejszym stwierdzam, że sprawdzanie połprzewodników "na pałę jak leci" bez schematu nie daje pełnej wiedzy o stanie elementu i jest troche bez sensu.
  Ponawiam prośbę o jakieś namiary na schemat zasilacza, w innym wypadku przyjdzie mi na forum epopeję napisać z ciagłymi pytaniami o pojedyncze elementy.
  Dalej wymieniam elektrolity i buszuje w poszukiwaniu schematu. Może ktoś z Państwa wie w jakim innym modelu LG zamontowano identyczny zasilacz?

  Czy na podstawie ilości błysków ( 4 ) zielonej diody na panelu czołowym ktoś jest w stanie odpowiedzieć co to oznacza?
 • Poziom 14  
  Zasilacz EAY34795001 był stosowany w następujących modelach firmy LG:
  32LC41,
  32LC42,
  32LC51,
  32LC52,
  32LC45,
  32LC46,
  32LC55,
  32LC56,
  pod warunkiem, że stosowany był panel LCD LC320WX4-SLD2
 • Poziom 12  
  Dzięki za informację.
  Sporo będzie tych schematów do odszukania, oby tylko znalazł sie w nich jakikolwiek schemat zasilacza. Aktualnie drąże temat sygnału włączenia inwertera (INV CTRL) i kontroli napięcia 5V w inverterze (ERR). Nie wiem tylko dlaczego płyta sygnałowa z kontrolerem nie podaje sygnału do startu invertera. Jakiś warunek prawdopodobnie nie jest spełniony, tylko nie mam pojęcia jaki. Półprzewodnik U303 to prawdopodobnie stalilizator +5V napięcia zasilania sterownika invertera. Zasilanie 12V do niego jest kluczowane sygnałem z bloku ligiki, ale dlaczego tranzystor nie jest włączony, nie mam pojęcia. Prosiłbym o ewentualne info w jakiej kolejności zostają uruchomione poszczególne bloki zasilacza i dlaczego może nie być włączany inverter. Sprawdzę ścieżki linii włączania invertera równiez na płycie sygnałowej.
  Kondensatory elektrolityczne w większości wymienione, chociaż nie liczyłem na większy sukces. Napięcia na wyjściu zasilacza mają odchyłkę maks. 50 mV od danych z opisu płyty, tylko napięcie 6 V katalogowo ma wartość 6,6V.

  Pozdrawiam Wszystkich i życzę wesołych świąt.
 • Spec od monitorów
  W tym ch. jak i podobnym LP78A (no. 32LС52-ZC ) winny zawsze był scalak ICE3B1565J (Infineon) uszkodzała się cz. generatora
  Datasheet Link
  potem w wyniku tego
  problem był w braku 3,4V 4А) sterowane przez NPN Q209 62TO3GH i Q208
  http://www.a-power.com.tw/pdf/Datasheet/AP62T03GH.pdf
  O schemacie zapomnij.(ja nie znalazłem )
  Problem zniknął po wymianie ICE

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1756178.html
 • Poziom 12  
  W moim przypadku jest trochę inaczej. Pomierzyłem napięcia w czasie trwania testu i uzyskalem wyniki.
  Złącze P901
  pin 1, 2 - 19,2V - OK;
  pin 5 - 6,4V - podwyższone, ale uznałem, że OK;
  pin 7 - 3,4V - OK;
  pin 9 - 12,3V - OK.

  Złącze P902
  pin 2 - PWR ON/OFF - 2,8V - OK;
  pin 3,8 - 5V STBY - 4,96V - OK;
  pin 13 - 3,3 ON - 3,5V - OK;
  pin 5 - INV ON - 0V - brak napięcia włączania inwertera;
  pin 6 - ERROR/ 5V MNT - 0,4V - za niski poziom napięcia, świadczący, że coś jest nie w porządku z blokiem invertera (jeszcze nie wiem co);
  pin 7 - VbrB2, VbrB1 - 3,2V - OK;
  pin 10 - VbrA - 3,2 V - OK;
  pin 13 - 3,3ON - 3,5V - OK.

  Po przeanalizowaniu schematu wynika, że procesor główny (pin N) nie włącza invertera, podaniem poziomu wysokiego na pin 5 (złącze P900), do momentu, gdy na pin 6 (złącze P900) nie pojawi się wysoki poziom.

  W trakcie sprawdzania drogi przejścia wspomnianych wyżej sygnałów stwierdziłem, że wszystkie elementy od procesora głównego do bloku zasilania są sprawne. Prawdopodobnie jednak gdzieś występuje zimny lut itp. Po "macaniu" płyty i jej ponownym podłączeniu okazało się, że telewizor włączył się i pracował nieprzerwanie ok. 5 godzin. :)

  Na włączonym telewizorze pomierzyłem napięcia na pin 5 i pin 6 złącza P900.
  pin 5 - 3,0 V - było 0V;
  pin 6 - 4,5 V - było 0,4V.  Chyba udało mi się znaleźc przyczynę. Wymieniłem indukcyjności w obwodzie włączania invertera i kontroli napięcia L903 i L906 i jest OK. Telewizor włącza się bez problemu zgodnie z wolą użytkownika. Właśnie trwają testy eksploatacyjne.
  Dla zainteresowanych zamieszczam instrukcję wymiany tych indukcyjności w modelu, którego dotyczy temat i podobnych.
  Temat można zamknąć. Telewizorek pracuje bez problemów od kilku dni. Pomogło zastosowanie sie do wskazówek zawartych w załączonym pliku.
  Dziękuje za udzielone wsparcie i pozdrawiam.
  Załączniki: