Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór dvb-t w Jaworznie. Jaką antenę pokojową kupić?

mac1us 25 Gru 2010 09:01 7452 33
    irekr
    Moderator
    Z tym wzmacniaczem to ostrożnie, za blisko są Kosztowy, z tej odległości zagłuszą wszystko.
    Niestety mam obawy że bez zewnętrznej anteny nic się nie da zrobić.
    Moc Tego DVB ze Skrzycznego jest dość mizerna, widać sygnał jest za słaby by cokolwiek odebrać.
    Mam duże obawy ze dodatkowym czynnikiem utrudniającym odbiór jest jakaś interferencja sygnałów z pobliskiego nadajnika. Nie liczyłem ciągów interferencyjnych i intermodulacyjnych wszystkich sygnałów, ale już pobieżna ocena składników może wywoływać obawy, że kanał 38 nie jest w Jaworznie czysty.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    SP5ANJ
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    mac1us napisał:
    Pożyczyłem jeszcze taką od znajomego:
    ...
    Ona dipol już chyba ma a również nic nie łapie....

Antena-anteną , ale należy pamiętać o tym, iż do odbioru emisji DVB-T jest potrzebny właściwy dekoder.

Pozdrawiam.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    HUSARZ.
    Poziom 2  
    Witam
    Informuję iż na dzien 14.07.2011 odbiór telewizji cyfrowej MUX-2 (przynjamniej okres testowy) w Jaworznie stał się faktem

Oceniając jakość sygnału na podstawie kablówki, (którą posiadam, a własciwie posiadałem...) Stream-cyfrowy dekoder SD, stwierdzam że, jakość odbioru MUX 2 na najzwyklejszej antenie pokojowej (aluminowy drut, w kształcie prostkątu, z zaokrąglonymi rogami, szer 40cm, wys 7-8cm) jest bardzo dobra, a nawet lepsza, jak w przypadku TV PULS, na kablówce

Kilka informacji (które uzyskałem, dzięki pomocnym forumowiczom, na róznych portalach np. elektroda, Emitel), które mogą być pomocne dla osób dopiero co zamierzajacych się "podłączyć" na cyfrową telewizję DVB.

Zaznaczam, nie jestem fachowcem, a wszelkie informacje są uzyskane ze swojego doświadczenia, oraz dr google i internautów.

U mnie wyglada to tak;
    Nadajnik: Kosztowy, MUX 2, kanał 49
    Odbiornik: TV Samsung C 650
    Miejsce odbioru: Jaworzno, Aleja Piłsudskiego/blokowisko/II piętro/okno na wschód
    Odbiór sygnału: około 70%
    Błędy: 0%
    (sygnał zapewne ulegnie poprawie, gdy zmienie antenę na lepszą)

Osoby, które chcą wyszukać, kanału cyfrowego, a do tej pory korzystały np z kablówki proponuje:
    1. Podłączyć zwykłą antenę pokojową (bądz zrobić sobie samemu tymczasową, o tym poniżej) i wyszukać najlepszy sygnał telewizji analogowej.

2. Kiedy już będziemy przkonani do jakosci odbioru (np obraz programu TVP1, TVP2 są stabilne, dobrej jakości), antenę pozostawiamy na miejscu i w swoim telewizorze, w meni wchodzimy w automatyczne wyszukiwanie - cyfrowe i analogowe - telewizor powinien automatycznie wyszukać dostępne kanały analogowe, oraz 7 programów cyfrowych (docelowo ma być 8 programów - Puls2), czyli nasz MUX 2.

Ja powyższym sposobem szukałem sygnału ze Skrzycznego, bez skutecznie... Obecnie, gdy jest już cyfrowy sygnał z Kosztowy, cały ten proces może nie być konieczny, tzn możemy podłączyć antenę i odrazu wyszukiwać cyfrowy sygnał.

Drugi sposób: wchodzimy w meni telewizora - wyszukiwanie ręczne - cyfrowe - i wpisujemy kanał, którego szukamy, w przypadku MUX2, jest to kanał 49.

3. Co do anteny, żeby zaraz nie lecieć do sklepu i wydawać 150/200zł i wypróbowania sygnału jaki jest w miejscu naszego zamieszkania (bo z tym róznie bywa, pomimo sygnału cyfrowego, może byc on zakłócany, bądz jego odbiór moze być róznej jakości...)
    To proponuję, albo pożyczyć od kogoś antenę pokojową i testować, albo jak poradził _chris_ z forum Emitel:

Cytuję

Jeśli nie masz to weź parę metrów jakiegokolwiek telewizyjnego przewodu antenowego (może być koniec tego 25 metrowego) i zdejmij zewnętrzną osłonę tak na długości około 12cm. Uważaj, aby nie pościnać znajdującego się pod nią oplotu z drucików. Następnie trzeba rozplątać oplot kabla na całej długości odsłoniętego przewodu i zdjąć go z kabla. Jeśli pod oplotem jest fola (a nie jest przyklejona do wewnętrznego izolatora kabla), można ją rozciąć wzdłuż i również zsunąć z kabla. Następnie zwijamy zsunięty oplot z drucików (plus ewentualnie folię) w 'warkocz' o długości 12 cm. Kolejnym krokiem jest zdjęcie wewnętrznego dielektryka z żyły środkowej na odsłoniętym odcinku.

Po zdjęciu odchylamy odsłonięty drut żyły środkowej w jedną stronę, a uprzednio wykonany 'warkocz' w drugą stronę i otrzymujemy coś na kształt litery T, gdzie ramionami są 'warkocz' i żyła środkowa, a nóżką kabel. Ważne, aby warkocz nie stykał się z żyła środkową, w razie czego, można użyć izolacji (albo plastra). Całość warto przykleić taśmą do jakiejś tekturki, aby się trzymało. Na drugi koniec kabla zakładamy wtyczkę antenową.

W ten sposób mamy antenę testową (dipol prosty), przy pomocy której można ocenić, czy mamy w ogóle jakiś przyzwoity sygnał w miejscu odbioru..

Ja sam zastanawiam się nad zakupem anteny pokojowej w okolicach 50zł np: Antenna DA for DVB-T (w kształcie zeszytu)
    http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_wewnetrzna_ze_wzmacniaczem_signal_A6030.htm
    lub
    http://www.dvbsklep.pl/antenadvwpodstawadoodbiorudvbtitelewizjianalogowej-p-111.html
    Dlatego mam też pytanie, przede wszystkim do osób z Jaworzna, ale nie tylko, jeśli posiadacie takowe anteny, bądz podobne pokojowe, to prosze o informacje jak się u was spisują na cyfrowym sygnale? :D

Oraz czy po zmianie z w/w zwykłej anteny na podane np. anteny w linkach, jest pewność że polepszy sie poziom i jakość sygnału?

W miarę możliwości, proszę o odpowiedzi.

Dzięki i pozdrawiam

Tylko dlatego , iż jest to Twój 1-szy wpis - nie wyląduje on w KOSZU.
    Poważnie się zastanawiam - dlaczego cytujesz Nam wypowiedzi z innego Forum i po co - czy u Nas źle piszą. ???

Teraz z Naszego podwórka -
    Proszę poprawić wpis aby był zgodny z regulaminem pkt 3.1.13 .
    Proszę o przeczytanie regulaminu tego Forum.
    Kolor czerwony jest zastrzeżony do Moderowania (poprawiłem na niebieski)
    Regulamin pkt 3.1.14
    Regulamin pkt 3.1.18

Regulamin pkt 3.3 , który w przypadku braku reakcji będzie skutkował KOSZem.
    [SP5ANJ]
    HUSARZ.
    Poziom 2  
    HUSARZ. napisał:

Tylko dlatego , iż jest to Twój 1-szy wpis - nie wyląduje on w KOSZU.
    Poważnie się zastanawiam - dlaczego cytujesz Nam wypowiedzi z innego Forum i po co - czy u Nas źle piszą. ???

Teraz z Naszego podwórka -
    Proszę poprawić wpis aby był zgodny z regulaminem pkt 3.1.13 .
    Proszę o przeczytanie regulaminu tego Forum.
    Kolor czerwony jest zastrzeżony do Moderowania (poprawiłem na niebieski)
    Regulamin pkt 3.1.14
    Regulamin pkt 3.1.18

Regulamin pkt 3.3 , który w przypadku braku reakcji będzie skutkował KOSZem.
    [SP5ANJ]

Juz Tobie, moderatorze odpowiadam.

1. Odnośnie cytowania: Nie widzę nic nie stosownego, jeśli ktos kogoś cytuje, tym bardziej jeśli chodzi o rzetelną pomoc techniczną - co jak zrobic, która może się komuś przydać - to odnosnie Twojego pytania, po co... A że z innego forum? Co w tym złego, skoro porada jest bardzo sensowna. I kto twierdzi ze u Was źle piszą - nie rozumiem takiego pytania od moderatora - przecież wsród forumowiczów sa wszelkiego rodzaju dyskusje na rózne tematy, od technicznych, po piwne...
    2. Regulamin 3.1.13 - nie wiem, być może popełniłem błędy orotgraficzne, proszę mi je wskazać, bo jeśli chodzi Tobie o dwa sklejone słowa /miaremozliwosci/ pomiędzy którymi nie dałem spacji, to tak, popełniłem błąd, który poprawię, ale wskaż mi pozostałe, niezrozumiałe, bądz niedbałe.
    3. Kolor czerwony - tak tu się przyznaję, mój błąd.
    4. Regulamin 3.1.14 "Odbiór dvb-t w Jaworznie. Jaką antenę pokojową kupić?" - tak nazywa się temat wątku moderatorze. Mój wpis zawiera treść na temat odbioru sygnału DVB-T, oraz kwestię antenową.
    5. Regulamin 3.1.18 Linki wstawiałem wczoraj i działały, faktycznie teraz wygasły, nie wiem czemu. Poprawię.
    6. Może mi się wydaje, ale była jeszcze uwaga odnośnie loginu Husarz, która zniknęła? Nie podszywam się pod nikogo, a owy login Husarz ostatnio logowany był w kwietniu 2007r. i wg regulaminu, którego tak skrupulatnie przestrzegasz, konto Husarz powinno być już usunięte... Dlatego wstawiłem kropkę po Husarz, bo, tego nika uzywam od przeszło 8 lat, ze względu na zainteresowania, oraz przyzwyczajenie, poza tym nikt nie jest włascicielem słowa Husarz, a samo wstawienie znaku, jaki by on nie był w zawartosć nik-a, juz zmienia jego znaczenie... Jako moderator powinieneś o tym wiedzieć ;)

Poza tym , coś mi się wydaje, że humor Ci nie dopasuje, troszkę luzu.