Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator 750VA chciał bym zrobić bezpieczny prostownik?

toma085 22 Gru 2010 20:49 2897 3
  • #1 22 Gru 2010 20:49
    toma085
    Poziom 21  

Witam udało mi się zdobyć całkiem spory transformator ,prawdopodobnie z jakiegoś prostownika wojskowego, chciał bym z niego wykonać prostownik do ładowania akumulatorów różnej pojemności od 55ah wzwyż.
    Transformator jest mocy 750VA i oddaje 60A po stronie wtórnej , napięcia na odczepach sięgają od 12,5-14,5-15,4-16,5 i 18V.
    Co ciekawe transformator jak widać posiada dwa rodzaje uzwojeń wtórnych jedno z cieńszego płaskownika 12,5V bez odczepów a drugie z grubszego z czterema odczepami jak pisałem powyżej.
    Mostek prostowniczy już posiadam z czterech diod po 100A każda , przełączniki kontrolki również , nawet mam orginalny wolto/amperomierz z bocznikiem 60A.

Transformator 750VA chciał bym zrobić bezpieczny prostownik?

Generalnie to problemu żadnego nie mam z budową takich prostych prostowników ale chciał bym z tego zrobić coś bardziej bezpiecznego i przyjaznego bo ładowanie akumulatora 55ah prądem 60A może się źle skończyć, myślę nad zastosowaniem mostka prostowniczego półsterowanego żeby regulować prąd ładowania , przydało by się jeszcze jakieś zabezpieczenie przed przeładowaniem.

Jeśli macie jakieś ciekawe koncepcje na bezpieczny prostownik , jakieś proste schematy , jakieś układy do wysterowania tyrystorów to był bym ciekaw waszych propozycji , dodam tylko że elektronikiem nie jestem ale potrafię lutować i wiem do czego co służy więc myślę że jakieś proste układy dał bym radę polutować.

1 3
  • #2 22 Gru 2010 21:10
    zbychmg
    Poziom 28  

Są gotowe kity do samodzielnego montażu, tyle, że nie na takie wielkie prądy, musiałbyś podmienić elementy wykonawcze. Może zrób mostek 2 diody 2 tyrystory na napięcie min.50V prąd min. 100A do tyrystorów kupisz gotowe sterowanie płytka AVT. Ja radziłbym uruchamiać to z jakimś elektronikiem i daj zabezpieczenie na zasilaniu bezpiecznik 6A lub S-ka B6A

0
  • #3 22 Gru 2010 21:37
    toma085
    Poziom 21  

Też właśnie o tym myślałem posiadam diody 100A dokupił bym tylko tyrystory jedynym problemem będzie układ do wykonania , a co myślicie o gotowym układzie nap. takim:

Kolega nie zna jeszcze pkt 10.11 regulaminu? [retrofood]

0
  • #4 22 Gru 2010 21:43
    retrofood
    Moderator

Kilka tematów niżej - niemal taki sam temat. Z podanymi linkami.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1857909.html
    W związku z tym temat zamykam. Otworzę, jak mnie ktoś przekona, że to będzie coś nowego.

0