Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator 750VA chciał bym zrobić bezpieczny prostownik?

toma085 22 Dec 2010 20:49 3803 3
    toma085
    Level 21  
    Witam udało mi się zdobyć całkiem spory transformator ,prawdopodobnie z jakiegoś prostownika wojskowego, chciał bym z niego wykonać prostownik do ładowania akumulatorów różnej pojemności od 55ah wzwyż.
    Transformator jest mocy 750VA i oddaje 60A po stronie wtórnej , napięcia na odczepach sięgają od 12,5-14,5-15,4-16,5 i 18V.
    Co ciekawe transformator jak widać posiada dwa rodzaje uzwojeń wtórnych jedno z cieńszego płaskownika 12,5V bez odczepów a drugie z grubszego z czterema odczepami jak pisałem powyżej.
    Mostek prostowniczy już posiadam z czterech diod po 100A każda , przełączniki kontrolki również , nawet mam orginalny wolto/amperomierz z bocznikiem 60A.

Transformator 750VA chciał bym zrobić bezpieczny prostownik?

Generalnie to problemu żadnego nie mam z budową takich prostych prostowników ale chciał bym z tego zrobić coś bardziej bezpiecznego i przyjaznego bo ładowanie akumulatora 55ah prądem 60A może się źle skończyć, myślę nad zastosowaniem mostka prostowniczego półsterowanego żeby regulować prąd ładowania , przydało by się jeszcze jakieś zabezpieczenie przed przeładowaniem.

Jeśli macie jakieś ciekawe koncepcje na bezpieczny prostownik , jakieś proste schematy , jakieś układy do wysterowania tyrystorów to był bym ciekaw waszych propozycji , dodam tylko że elektronikiem nie jestem ale potrafię lutować i wiem do czego co służy więc myślę że jakieś proste układy dał bym radę polutować.
    zbychmg
    Level 31  
    Są gotowe kity do samodzielnego montażu, tyle, że nie na takie wielkie prądy, musiałbyś podmienić elementy wykonawcze. Może zrób mostek 2 diody 2 tyrystory na napięcie min.50V prąd min. 100A do tyrystorów kupisz gotowe sterowanie płytka AVT. Ja radziłbym uruchamiać to z jakimś elektronikiem i daj zabezpieczenie na zasilaniu bezpiecznik 6A lub S-ka B6A
    toma085
    Level 21  
    Też właśnie o tym myślałem posiadam diody 100A dokupił bym tylko tyrystory jedynym problemem będzie układ do wykonania , a co myślicie o gotowym układzie nap. takim:

Kolega nie zna jeszcze pkt 10.11 regulaminu? [retrofood]