Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przydział mocy dla garaży (12 szt.)

22 Gru 2010 20:53 2503 8
  • Poziom 14  
    1. Norma N SEP-E-002

3 Moc zapotrzebowana mieszkań, wewnętrznych linii zasilających i budynków.

3.1. - 12.5 kVA dla mieszkań z c.o. zewnętrznym
    - 30 kVA dla mieszkań bez c.o. zewnętrznego

3.4 7kVA po modernizacji + inst. gaz. bez kuchni elektrycznych lub ogrzewacza wody.

Wszystko fajnie i ładnie problem że mieszkanie to nie garaż. Potrzebuję znać wartość mocy zapotrzebowania dla garażu.
    Żeby było jaśniej to krótki opis:
    Jako firma ciągniemy zasilanie do rzędu garaży (12 szt.) moim zadaniem (szef wpadł na ten genialny pomysł) jest dobranie mocy zapotrzebowania dla każdego z garaży, obliczenie długotrwałej obciążalności przewodów i dobór wielkości zabezpieczeń A.
    Stwierdził że to 'praca domowa' na 'ocenę' przed świętami. Zważywszy na to że dzisiaj już środa to wiele czasu na odrobienie lekcji nie mam.
    Co mogę dla ułatwienia podać:
    - garaże (12 szt.) wymiar jednego 3x6m, 3 pkt. oświetleniowe na suficie, 4 gniazda, gniazd siłowych brak. Są to garaże zlokalizowane na placu przy bloku i należą do spółdzielni. Wiadomo jak wygląda sprawa, jakieś światełko, jakaś wiertarka czasem szlifierka żadnych jakiś wielkich poborów nie powinno być.
    Zasilanie będzie w Cu (przekrój też mam policzyć sam) ze ZK, które będzie postawione przy ciągu garaży. Zasilanie do ZK kabel YAKY 4x240mm2 (w przyszłości przewidziane kolejne rzędy garaży.

Z obliczeniami myślę że jakoś sobie dam radę (oby) największy problem mam z wartością mocy.

cmepro
  • Sklep HeluKabel
  • Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 35  
    Witam!
    Kiedyś miałem podobny problem i wtedy przyjmowaliśmy zabezpieczenie główne 10A na garaż, przy współczynniku wykorzystania 20%. Czyli zakładamy, że w danej jednostce czasu tylko 20% użytkowników garaży będzie wykorzystywało pełną przyznaną im moc. Wtedy wychodzi Ci 120Ax0,2=24A. Najlepiej z punktu widzenia zasilania byłoby, gdyby ZK znalazło się pośrodku tych 12 garaży. Wtedy można dać przewody o mniejszym przekroju.
    Jeżeli nie ma takiej możliwości, to główny ciąg 4 mm^2. Zależy od odległości od ZK i TL. Jak dłuższy, to 6 mm^2. Przy każdym garażu odejście do wewnątrz 1,5 mm^2. Jeżeli są to tylko garaże, a nie warsztaciki ze spawarkami, kompresorami, TIG-ami, MIG-ami to wszystko powinno być OK.
  • Poziom 14  
    Jeszcze rysunek poglądowy do tego wszystkiego
    Przydział mocy dla garaży (12 szt.)

W poziomie będzie szło ~30m przewodu i odejście do RBK i od RBK do następnego garażu (łańcuszek) + te odejścia to razem ma być ~70m Cu. Położony będzie podtynkowo w rurce RL-47.
    Jak widać niestety ZK będzie z jednej strony, co do spawarek itp. to nie mogę obiecać że nie będzie podejrzewam, że jakąś małą ktoś się może bawić, jakiś piecyk elektr. zimą jak coś przy aucie będzie robił.

Tak patrzę w tabelki i zastanawiam się czy może nie dać 7kVA i może dać współczynnik jednoczesności 0,2, w sumie to garaże nikt tam mieszkać nie będzie i non stop jakieś odbiorniki chodzić nie będą.
  • Moderator
    cmepro napisał:
    J
    Tak patrzę w tabelki i zastanawiam się czy może nie dać 7kVA i może dać współczynnik jednoczesności 0,2, w sumie to garaże nikt tam mieszkać nie będzie i non stop jakieś odbiorniki chodzić nie będą.

A kto zapłaci za przydział mocy?
  • Poziom 35  
    Ja sądzę, że YKY 5x6 mm^2 powinien być wystarczający, a jeżeli chcesz bardzo nadwymiarować, to YKY 5x10 mm^2.
  • Poziom 14  
    retrofood napisał:
    Podejrzewam, że masz klient, spółdzielnia mieszkaniowa. W sumie papiery ma załatwiać szef (mówił, że jutro ma do PGE jechać), ale obstawiam, że kosztami zostanie obciążona spółdzielnia mieszkaniowa.
  • Moderator
    cmepro napisał:
    retrofood napisał:
    Podejrzewam, że masz klient, spółdzielnia mieszkaniowa. W sumie papiery ma załatwiać szef (mówił, że jutro ma do PGE jechać), ale obstawiam, że kosztami zostanie obciążona spółdzielnia mieszkaniowa.

Ja to napisałem tylko po to, żeby zwrócić uwagę na fakt, że nie można planować mocy z dużym nadmiarem, bo klienci tego nie zaakceptują!
  • Poziom 14  
    A może któryś z kolegów może mi podrzucić normę tyczącą się mojego problemu?
    Posiadam:
    - N SEP-E-002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych Podstawy planowania
    - PN-IEC 60364-5-523_2001
    ale zdaje sobie sprawę że to może nie wystarczyć.