Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odpalanie malucha po 15 latach

bielu000 22 Gru 2010 22:17 2469 3
  • #1 22 Gru 2010 22:17
    bielu000
    Poziom 9  

Witam, dziadek ma malucha, który stoi już od 15 lat w szopie i nie byl przpalany. I teraz moje pytanie, na czym polegałoby doprowadzenie go do stanu używalności ?
    Z tego co mi tata mówił to trzeba by ściągnąć cały silnik, rozebrać i przeczyścić. I chciałbym się dowiedzieć na które elementy miałbym zwrócić szczególną uwagę przy rozbiorze i czyszczeniu silnika, i czy w ogóle można by coś takiego zrobić?

0 3
  • #2 22 Gru 2010 22:32
    Ture11
    Poziom 34  

Ja powiem Ci tak. Na 200% jest olej do wymiany :-) W Twoim przypadku jednak wypadałoby chyba rozebrać cały silnik, nie tylko ze względu na osady, ale także dlatego, ze po prostu olej mógł spłynąć do miski, a w krótkim czasie pompa może nie być w stanie napełnić całej instalacji smarującej.. Tak mi się sdaje. Na pewno musisz zdjąć bak, jeśli była w nim benzyna.
    Ja powiem Ci tak; miałem malucha, stał ok. 8 lat na dworze, nie
    zabezpieczony, nie ruszany. W te wakacje postanowiłem go ruszyć... Krótki test elektryki, lekkie naprawy, wymiana oleju na nowy, pokręcenie chwilę bez świec, po czym nalanie benzyny i wmontowanie świec i... za 3 razem odpalił ! Ale nie polecam tej metody, bo niby ładnie chodzi, ale jednak można go zatrzeć czy coś. Ja zaryzykowałem, ty tego nie rób.

Jak chcesz doprowadzić go do takiego stanu, żeby jeździł, to oczywiście wymiana oleju w skrzyni biegów, sprawdzić płyn hamulcowy, sprawdzić, czy linki gazu/ssania nie zacięły się w pancerzach i takie tam..
    Później warto pojazd trochę poprzepychać na luzie, chyba, ze w ogóle nie idzie, to wtedy odrdzewianie :-)

Jeszcze ważna rzecz właśnie odnośnie zbiornika na benzynę. Po tych 8 latach, po których próbowałem go ruszyć, w baku była jakaś dziwna substancja o zapachu benzyny, ale nie miała właściwości palnych. Taki soczek o dziwnym zapachu.

Jakie warunki ten maluch miał w tej szopie?

0
  • #3 22 Gru 2010 23:01
    bielu000
    Poziom 9  

Szopa raczej dobrze zabezpieczona przed deszczem, maluch stoi praktycznie nietknięty przez deszcz, śnieg itp

0
  • #4 22 Gru 2010 23:20
    tzok
    Moderator Samochody

Wymień olej i paliwo w zbiorniku. Wkręć świece, wlej do cylindrów po 2-3ml oleju, podłącz naładowany akumulator i zakręć silnikiem przez 5-10s (bez świec) aż zgaśnie kontrolka ciśnienia oleju. Załóż i podłącz świece - spróbuj zapalić.
    Tylko lepiej byłoby to robić latem, w ciepły dzień.

0