Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FT232RL - jest i nie ma. Dublowanie ustawień pinów.

jhanik 22 Gru 2010 22:33 1683 17
 • #1 22 Gru 2010 22:33
  jhanik
  Poziom 10  

  Witam
  Chciałem podzielić się dziwnym problemem przy programowaniu za pomocą MProg'a układu FT232RL, może już ktoś miał taką sytuację.
  Jak najkrócej, wkładam polutowany nowy układ pierwszy raz do gniazda usb w PC, Windows go wykrywa (drivery już były zainstalowane), MProg go widzi, czytam fabryczne ustawienia, programowalne piny ustawiam na C0=TXLED#, C1=RXLED#, C2=SLEEP#,C3=PWRON#,C4=SLEEP#, czyli dwa razy mam SLEEP i programuję EEPROM. Następnie wyjmuję wtyczkę i wkładam ponownie i nic. Dwa inne komputery tez nie widzą tego układu. Nie próbowałem z komputerem gdzie nie było zainstalowanych driverów FTDI. Załatwiłem tak dwie płytki i dalej przestałem próbować. Podejrzewam fatalnie błędny zapis EEPROM, ale nie wiem jak i czy w ogóle można uratować te układy. Programowanie innych kombinacji pinów zawsze przebiegała bez problemów, czy nie można dublować ustawień tych pinów? Nie znalazłem żadnego opisu ani erraty tego problemu.

  pozdrawiam

  0 17
 • #2 22 Gru 2010 23:00
  mirekk36
  Poziom 42  

  To używaj FT_prog koniecznie w wersji 1.10

  To co opisujesz akurat nie powinno być błędem i coś innego zapewne go wywołało.

  Jednak ja np długo borykałem się z takim problemem, ze zaprogramowana dioda RXLED na dowolnym CBUSx nie chciała migać. Próbowałem różnych ale zwykle najnowszych wersji MProgów itp.

  Zacząłem w końcu pisać maile do firmy FTDI, kurczę zdziwiłem się , jak szybko odpowiadali, reagowali, dopytywali i szukali ze mną przyczyny.

  Nie ważne co było po drodze, na końcu polecili mi użwać na dzień dzisiejszy FT_PROG 1.10. Dopiero po zapisaniu parametrów do EEPROM za pomocą tego programu wszystko zaczęło działać jak należy.

  0
 • #3 23 Gru 2010 02:30
  jhanik
  Poziom 10  

  Ściągnąłem FT_PROG v1.12 i nie widzi tych układów z zaprogramowanym podwójnie SLEEPem, bo w ogóle ich nie ma w systemie. Na razie nie będę próbował programować w ten sposób następnych układów FT_PROGiem, bo w sumie nie potrzebuję dwóch SLEEPów tylko jednego na innym pinie niż fabrycznie ustawiony, nie chcę generować strat, może kiedyś to sprawdzę.

  dzięki i pozdrawiam

  0
 • #4 23 Gru 2010 10:01
  94075
  Użytkownik usunął konto  
 • #5 23 Gru 2010 14:13
  kemot55
  Poziom 30  

  A może załącz schemat podłączeń tego FTDI.

  0
 • #6 03 Sty 2011 18:29
  jhanik
  Poziom 10  

  Witam ponownie
  Dopiero dzisiaj kupiłem kwarc 12MHz, żeby sprawdzić czy układ pojawi się w systemie z zewnętrznym oscylatorem jak proponował albertb, niestety nic to nie pomogło, dla windowsa te układy są nadal niewidoczne. Co do schematu to obłożone są tylko elementy jak w "FT232R USB UART I.C. Datasheet Version 1.04" (Figure 11, Page 19) plus po kondensatorze 47pF na liniach USBDM i USBDP do GND.

  0
 • #7 04 Sty 2011 23:25
  kemot55
  Poziom 30  

  W nocie katalogowej na pewno jest wszystko OK. Prosiłem o Twój schemat (PCB, jakieś zdjęcie) bo czasem zrobi się babola i dalej można na niego patrzeć tygodniami a pozornie będzie wszystko w porządku.
  A jak podłączyłeś zewnętrzny kwarc?
  W zasadzie bardziej zastanawiam się na tym jak odłączyłeś ten wewnętrzny? Zdaje mi się, że w nocie jest napisane, żeby przy dołączaniu zewnętrznych oscylatorów skontaktować się z supportem FTDI.
  I na koniec - sprawdź zasilanie w Twoim układzie po podłączeniu do portu USB PCta. Może gdzieś jest zwarcie i port "obcina" 5V

  0
 • #8 04 Sty 2011 23:47
  mirekk36
  Poziom 42  

  jhanik napisał:
  Co do schematu to obłożone są tylko elementy jak w "FT232R USB UART I.C. Datasheet Version 1.04" (Figure 11, Page 19) plus po kondensatorze 47pF na liniach USBDM i USBDP do GND.


  Po pierwsze to nie twierdzę, że akurat ten PDF jest zły, ale nie rozumiem ludzi, którzy z uporem godnym podziwu zawsze ściągają a to jakieś stare wersje kompilatorów i potem pytają się na forum dlaczego coś im tam nie działa a to jakieś stare wersje PDF'ów bo przecież Version 1.04 to już archaizm wobec obecnych wersji 2.xx. Ale jak mówię to akurat w tym przypadku nie jest powód.

  Za to zastanawiam się skądś pan wytrzanął kondensatory 47pF na liniach USBDM i USBDP ??????????????? aż specjalnie zassałem tego szrota PDF'a i niestety na podanej przez ciebie stronie i numerze obrazka niczego takiego nie widzę. Hmmm a może to właśnie dzięki takim jakimś "własnym" unowocześnieniom nie działają ci te układy ???? Przecież na tych liniach nie daje się żadnych kondków tzn przynajmniej ja nie widziałem tego w PDF'ach - no chyba że coś przeoczyłem to mnie popraw - może gdzieś w opisie (w tekście to widziałeś) ???? ale ja pomimo użycia już kilkuset tych układów jeszcze nigdy takich kondków tam nie dawałem.

  Jak pisze kolega wyżej pokaż pan swój obecny schemat jak to podłączasz i może widok płytki - to może się okaże że jeszcze inne kwiatki wyjdą ? i dzięki temu jednak uda się je uruchomić w końcu ? ;)

  0
 • #9 05 Sty 2011 10:58
  kemot55
  Poziom 30  

  W notach aplikacyjnych kondensatorów na liniach DP DM nie ma, ale już na schematach publikowanych na stronach FTDI są. Czy one są tam potrzebne to nie wiem (i tak nie chronią łącza przy silnym zakłóceniu kabla USB) ale nie przeszkadzają (ja obecnie zostawiam miejsce na te kondensatory na wszelki wypadek i w zasadzie zostaje puste na zawsze).

  0
 • #10 05 Sty 2011 11:34
  mirekk36
  Poziom 42  

  No to ja bym na twoim miejscu napisał maila do FTDI i ich podpytał. Mają na prawdę świetny helpdesk i żywo interesują się różnymi dziwnymi problemami jakie mają użytkownicy ze swoimi scalakami tego typu. Może nawet poproszą o przesłanie do nich w celu sprawdzenia jeśli uznają to w toku wymiany informacji za stosowne. Tak czy inaczej na pewno porządnie ci pomogą. Ja byłem bardzo miło zaskoczony ich reakcją na moje maile i pomocą, której udzielili. Łącznie po drodze z przesłaniem kilku sampli w celu sprawdzenia - zanim jeszcze nie doszli do tego błędu w programach FT-Porg w nowszych wersjach. Polecam.

  0
 • #11 05 Sty 2011 12:21
  94075
  Użytkownik usunął konto  
 • #12 06 Sty 2011 11:34
  jhanik
  Poziom 10  

  Panowie parę dni nie zerkałem na forum a tu widzę że się interesujecie tym wątkiem. Dlatego napiszę do FTDI i dam znać na forum jeśli coś odpiszą, bo sam jestem bardzo ciekawy co też to narobiłem, ale najpierw przemierzę wszystko chyba już dziesiąty raz. Trochę cierpliwości bo muszę się odrobić po świętach. Co do schematu nie daję, bo jest trochę na pierwszy rzut oka nieczytelny, jest parę wariantów obłożenia elementów i przez tydzień musiałbym tłumaczyć co i po co. Na słowo musicie uwierzyć, że obłożone jest minimum potrzebne do pracy. Trochę tych płytek z FT232rl złożyłem i nie było żadnych problemów, poza tym jednym. Co do pdf'a taki miałem pod ręką, ale całkowicie się zgadzam, że należy korzystać z jak najnowszych. Kondensatory 47pF wyjaśniliście sobie sami ja tylko dodam "FCC/CE". Kwarc podpiąłem według noty AN_100, żeby sprawdzić propozycje alberta, a programowo można włączać i wyłączać kwarc zewnętrzny programem który samemu trzeba sobie przekompilować, no ale najpierw układ musi być widoczny w systemie, tak jest jeśli to wszystko dobrze rozumiem.

  pozdrawiam

  0
 • #13 14 Lut 2011 21:14
  jhanik
  Poziom 10  

  Witam ponownie
  Miałem napisać co z tym problemem, niestety support FTDI nic mi nie odpisał przez ponad miesiąc to chyba już nic nie napiszą. Problem nadal nie rozwiązany, chociaż szczególnie nie zależy mi na tych układach to z czystej ciekawości chciałbym się dowiedzieć co jest grane, jeśli jeszcze ktoś ma jakieś pomysły to stawiam 0.7 za trafną radę.

  pozdrawiam

  0
 • #14 14 Lut 2011 21:42
  mirekk36
  Poziom 42  

  Ja się bardzo dziwię, że support nie odpisał ci na maila. Osobiście pisałem wiele razy i to nieco łamana angielszczyną i zawsze (zresztą ku mojemu zdumieniu) bardzo szybko odpisywali, sami się dopytywali wręcz w czym mogą pomóc, albo że przekierowują sprawę do innego działu po wstępnym rozpoznaniu, a ten inny dział zaraz na drugi dzień zgłaszał się z mailem, że właśnie się dowiedzieli , że ...... i proszą ew o jeszcze dokładniejszy opis problemu albo z poradą żeby wypróbować to czy tamto.

  Szok - a słyszałem że też innym zawsze szybko pomagają. dziwne.

  Jednak ja innych pomysłów nie mam i może napisałbym na inny jeszcze adres do tego supportu czy jak?

  0
 • #15 15 Lut 2011 00:20
  jhanik
  Poziom 10  

  Ja pisałem na adres support1(malpa)ftdichip.com, ewentualnie zostaje sales1(malpa)ftdichip.com i admin1(malpa)ftdichip.com lub regionalne biura, co byś doradził, chyba że masz inny adres.

  0
 • #16 15 Lut 2011 09:37
  mirekk36
  Poziom 42  

  O kurczę, sprawdziłem, ja pisałem najczęściej z tym pierwszym podanym przez ciebie adresem, support1. No to nie wiem o co tu może chodzić, że nie odpisują :(

  0
 • #17 15 Lut 2011 11:02
  94075
  Użytkownik usunął konto  
 • #18 15 Mar 2011 19:23
  jhanik
  Poziom 10  

  To jeszcze ja po dłuższej przerwie, bo chyba trzeba zakończyć ten wątek. Co do kontaktu z ftdi to druga próba była skuteczna, bardzo szybko odpowiedzieli na moje pytania tyle że nic nie wniosły, po prostu stwierdzili, że jeśli ich program USBVIEW nie widzi tych układów to układy są uszkodzone. Dopiero ostatnio miałem płytki i powtórzyłem sytuację w której uszkodziłem wyżej wymienione układy. Tym razem programowanie dwóch pinów jako SLEEP w niczym nie zaszkodziło, układ działał później bez zarzutów. Naprawdę nie wiem czemu wtedy zniszczyłem dwa układy jeden po drugim programując EEPROM, może kiedyś się tego dowiem.

  pozdrawiam

  0